Tarih

Şanlı Otuz Yıllarında Zor Ekonomik Yeniden Yapılanma

Değerli okurlar, daha önce paylaştığım “Şanlı Otuz” yazımda Fransa’nın Dört ve Beşinci Cumhuriyet dönemlerini ele almıştım. Şimdiki yazım ‘’Şanlı Otuz Yıllarında Zor Ekonomik Yeniden Yapılanma’’ süreçleri ile ilgili olacak. Yakın tarihlerde ise ‘’ Belirsiz Bir Yeniden Yapılanma’’ ve ‘’ Modernleşme ‘’ başlıklarının yanı sıra yine döneminde ses getiren ve Fransa’nın ekonomik kaderini ören ‘’ Jean Monnet ‘’ , ‘’ Antoine Pinay ‘’, ‘’ Pierre Mendès France ‘’, ‘’ General de Gaulle ‘’ ve ‘’ Georges Pompidou ‘’ isimlerine değineceğiz. Keyifli okumalar.

Şanlı Otuz Yıllarında Zor Ekonomik Yeniden Yapılanma

1944 Ulusal Direniş Konseyi tüzüğü, devletin müdahalesiyle yönetilen bir kapitalizmin etrafında yeniden yapılanmanın ana eksenlerini oluşturdu. Bu eksenleri üç madde ile detaylandırmak isteriz.

  • Öncelikler etrafında planlanan bir yeniden yapılanma: Enerji (elektrik ve kömür, 1954’ten itibaren nükleer), ekipman (çelik, çimento) taşımacılığı (demiryolu) ve tarım (tarımsal ekipman),
  • Büyük stratejik sektörlerin millileştirilmesi (enerji, ulaşım ve kredi) ve gelecekteki endüstriyel şampiyonlar tarafından üretmeyi amaçlayan geniş bir kamu sektörünün oluşturulması.
    Peki bu endüstriyel şampiyonlar kimler olacaktı; Renault ( Fransız Otomotiv Şirketi ) , Air France ( Fransız Hava Şirketi ), EDF ( Fransız Elektrik Hizmeti ) , GDF ( Fransız Gaz Hizmeti ) , Crédit Agricole ( Dünyanın en büyük kooperatif finans kuruluşu ) , BNP ( Paris Ulusal Bankası – Paris merkezli küresel bankacılık kurumu ), Crédit Lyonnais ( 2005 yılından beri LCL ticari adıyla bilinen halka açık bir limited şirket olmakla birlikte, François Barthélemy Arlès-Dufour ve Henri Germain tarafından 1863 yılında Lyon’da kurulmuş tarihi bir Fransız bankasıdır. )
  • Sosyal korumayı etkileyen derin sosyal reformlar arzusu (1945’te Sosyal Güvenliğin doğuşu), şirkette sendika temsili (çalışma konseylerinin oluşturulması ve sendika haklarının restorasyonu) ve ücret/maaş faaliyeti. ( O zamandan beri, meslekler arası asgari büyüme ücreti olan Smig’in oluşturulması).

Bu iddialı ekipman programı, endüstriyel yeniden yapılanmayı ve yaşam standardının iyileştirilmesini kapsamaktaydı. General Gaulle başkanlığında Dördüncü ve Beşinci Cumhuriyet döneminde bu programı hayata geçirmek için kredi imkanı sağlanmalıydı ancak Dördüncü Cumhuriyet, Beşinci Cumhuriyet için enflasyon, kamu açıkları ve parasal istikrar sorunu, satın alma gücünün ve rekabet gücünün dış pazarlara yeniden dağıtılması sorunuyla yüz yüze gelmiş durumdaydı.

ŞELALE SÜER 

Şanlı Otuz Yıllarında zor ekonomik yeniden yapılanma yazımızdan sonra dilerseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Kuveyt Petrol Yangınları

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Her konu da nedense zarar da gibi hissediyorum umarım her şey eskisinden daha iyi olur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu