Kültür - Sanat

Sanat Eserleri Nitelikleri

Nitelik Nedir? Birşeyin iyi ya da kötü, güzel ya da çirkin oluşu, yani o şeyin nasıl olduğunu belirten özellik diyebiliriz kısaca. Peki sanat eserleri nitelikleri neye ya da kime göre değişir? Şimdi bir kere konuya insan nezdinde giriş yapmak gerek. Zira bir ürünün sanat eseri unvanını alabilmesi için, insanın elinden çıkmış olması gerek ve yine izleyici olan bir diğer insanda hazlar, estetik tavır, heyecan, tepkiler uyandırması lazımdır. Örnek verelim; Benzemez Kimse Sana. Beste Fehmi Tokay, Güfte: Rüştü Şardağ, ama biz eseri kimden dinledik ve bize kim sevdirdi Müzeyyen Senar. Toplumumuzda çoğunluğun kabul ettiği bir eserdir kendileri.

Sanat Eserleri Nitelikleri

Nitelik denilince sıralama yapmak gerek tabiki. Buna göre;

Bir kere tek tip değildir

Bu, şu demek; zanaat ve fabrikasyon değildir. Bunları bir ayıralım başta, sonrasında, üretildiği ya da oluşturulduğu kültür haricindekileri de etkilemesi gerek. Yani evrensel yönü olmalı.

davinci-resimleri

Benzersiz ve tektir

Bu çok önemli. Sanat eserleri onu izleyene estetik bir haz verir. Sanatçı kendi hissettiklerini sunar izleyiciye. Velhasıl bir ürünün sanat eseri olduğunu algılayabilmemiz için bizde uyanan hisler doğrultusunda bir yaklaşım sergilememiz gerek ve tabii ki eseri görmeden, yakından incelemeden asla yorum yapmamız gerekmektedir. Bu, genel itibari ile seyretmesi gerekenler tarafından yapılan bir yanlıştır.

Bir kitaptan ya da herhangi bir afiş, fotoğraftan bir esere bakılarak yorum yapılmaz

Sanat eserleri kendisine bakılarak ancak kişi yorum yapabilecek kıvama gelir. Bir resimde dokulara ya da plastiğine bakılmadan, bir mermer heykelde uygulanan işçilik incelenmeden ve ne anlattığı irdelenmeden, bir şarkı, türkü vb. eserler hem söz hem müzik alt yapısı özümsenmeden yorum yapılmaması daha uygun olacaktır. Bir sanat eserinin temel görevi izleyicide estetik algılar oluşturmasıdır. Sanatçı ürünü mutlaka bir estetik tavırla ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden her sanat eserinde mutlak estetik bir tavır vardır. Çünkü sanatçı ürünü ortaya çıkarırken kendi hayal gücü, kaygıları ve konuyu ele alış şekli ön plandadır. Diğer bir yandan ortaya çıkan sanat eserinin en önemli özelliği tek olmasıdır. Çünkü sanat eseri oluşturulurkenki duygular yaklaşımlar bir daha oluşmamaktadır. Sadece o eseri oluştururken ortaya çıkan duygular vardır. Bu da bize o eserin nasıl bir hayal gücünün ürünü olduğunu gösterir.

Yazan: Abdurrahman Sevinç

van-gogh-resimleri

 

Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Antik Kent

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu