Gündem

Sanal Paylaşımlar ve Mutluluk   

 

Sosyalleşmenin genel olarak sanallık ile belirlendiği günümüz dünyasında sanal paylaşımlar eksenli kesişmelerin sadece anlara tanık olmak gibi rahat ama sahte bir yönü vardır. Bir arkadaşımız tatilde iken sosyal medya hesabına mutlu gülümseme dolu bir fotoğraf atmıştır ve biz de bunu görüp gıpta, hayıflanma, imrenme, benzerini isteme, hayran olma vb. zaviyelerden bakarız bu duruma. Daha da ilginci bir arkadaşımızın yaptığını yapan bir sürü başka arkadaşlarımız da vardır ve dolayısıyla sanal dünyalar olan sosyal paylaşım platformlarını ne zaman ziyaret etsek ekseri bu görüntüler ile karşılaşırız yani herkes mutludur :) Ya da çok uzak bir noktadan yaptığı atışı baskete çeviren görüntüsünü paylaşan kişiyi görürüz ve ağzımız açık kalacak şekilde bakarız (tabi bu bakış kısa sürecektir ve başka görüntülere bakmaya geçmişizdir bile) Bu yazısı için Süleyman Kaygaz’a teşekkür ederiz. 

Sanal Paylaşımlar Sanal Olanın Gerçek Zemini

            Fakat bu anların altında yatan uzun süreçleri bilmemize rağmen genellikle es geçeriz. Örneğin tatile giderkenki trafik çilesi, aşırı sıcaklık, sivri sinekler, otel ücretlerinin fahiş hali, yemeklerin kötülüğü, kalabalık vs vs. Ya da basket örneğindeki gibi bir doğru atış için belki de yüzlerce başarısız atış yapmış olmasını hesaba katmayız. Burada asıl hatırlatmak isteğimiz doğal olanın çetrefilli oluşunun bizleri bunları yapmaktan vazgeçirmesinden ziyade bu doğallığı göz ardı etme durumumuzun bizlerde oluşturacağı sanal mutluluk/mutsuzluk halleridir. Çünkü gördüklerimizi gerçekleştirmedikçe gıpta hali kıskançlığa (tatil) ve ağzı açık izleme hali kendimize güvensizliğe (basket) neden olabilme ihtimallerini içinde barındıracaktır. Ya da gerçekleştirdiğimizde de süreçlerin çetrefilli haline şahit olmamıza rağmen bize yapılanı biz de başkalarına yapmaya devam edecek ve sosyal medya hesabımıza musmutlu bir gülümseme dolu fotoğraf atıp bu döngüye katkıda bulunan kişilerden biri olacağızdır.

Sanal Paylaşımlar Ne Yapmalı

            Peki ne yapmalı sorusuna ne cevap verebiliriz. Öncelikle fiiliyatları sosyal medyadan paylaşmak için yapanlardan olmamak ile başlayabiliriz. Yani çok uzak mesafeden basket atmayı eğer attığımız zaman bizi mutlu edecek ise yapmalıyız. Bu demek değil ki mutluluğumuzu paylaşmayalım. Sonuçta mutluluklar paylaştıkça çoğalır değil mi. Ama eğer düzlemimiz mutluluktan ziyade paylaşınca mutlu olmakta kalırsa kısa süre sonra daha ekstrem paylaşımlar yapma ihtiyacı hissedecek ve more, more and more hali devam ede gelecektir.

Peki Ya Sonra?

            Peki sonrasında ne yapacağız; mutluluk düzlemimizi bir kez oturtabilir isek sonrası kolay şekilde gelecektir. Mutluluklar…

Anadolu’da Camcılık

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. ellerinize sağlık.. Şahsen ben sanalda hayatımla ilgili birşeyler paylaşmaktan çok hoşlanmıyorum. Gözönünde olma sıkıntısı sanırım..

  2. Eğlenmek ve keyifli vakit geçirmek için var olan bir platform sonuçta. Kaleminize sağlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu