Seyahat

Sanal Gezinti

Corona virüs günlerinde hepimiz sosyalleşemeden evlerde vakit geçiriyoruz. Bugün Deniz Önder, karantina döneminde evde yapılabilecek etkinliklerden biri olan sanal gezinti ile ilgili bilgileri bizlerle paylaştı. Kendisine verdiği bilgiler için teşekkür ediyoruz.

SANAL GEZİNTİ; CORONA VİRÜS İÇİN BİR ÖNLEM

Corona virüs, yeni bir türüyle yeniden insan sağlını tehdit ediyor. Corona hayvanlardan insanlara bulaşan grip tarzı hastalıkların genel adı. Yeni corona virüs’in ise yılanlar ya da yarasalardan bulaştığı tahmin ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü yeni nesil corona virüsün ismini Covid-19 olarak belirledi. Çin’de başlayan ve hızla tüm dünyayı etkisi altına alan salgının 4-14 gün arası kuluçka dönemi olduğu düşünülmekte. Tüm dünya bu büyük bir salgınla baş etmeye çalışıyor. Hükümetler uçuşları, her türlü ziyareti, ülke giriş-çıkışlarını durdurdu. Hatta birçok ülke evden çıkma yasağı uygulamasını yürürlüğe koydu. Ülkemizde henüz sokağa çıkma yasağı getirilmedi ancak uzmanlar ve devlet yetkilileri zorunluluk hali olmadığı sürece evde kalınmasını söylüyor.

Evde geçirilecek sürede ev içerisinde birçok etkinlik yapılabilir. Bunlardan bir tanesi ise sanal gezinti.

Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artmasıyla artık birçok kültürel, tarihi mekan sanal olarak gezilebilmekte.  Kiliseler, camiler, meydanlar, antik kentler, ören yerleri, saraylar ve müzeler hemen hepsini sanal olarak gezebilir, yeni yerler görebilirsin. Hem de evden hiç çıkmadan.

İşte dünyadan sanal olarak gezebileceğin önemli müzeler;

 1. The Louvre/Fransa

Müze denilince akla ilk gelenlerdendir Louvre müzesi. Louvre müzesinde toplam 554.731 eser yer almakta ancak bunların 35.000 tanesi gösterimde.  Müzenin kendi sitesine girerek sanal gezinti yapabilir ve bu eserleri görebilirsin.

 1. Solomon R. Guggenheim Museum /Amerika

Solomon R. Guggenheim modern sanat eserlerinin yer aldığı bir müze.  Solomon R.  Guggenheim Amerika’da New York şehrinde yer almakta.

 1. National Gallery of Art/Amerika

Amerika’nın ulusal sanat müzesidir. Müze Amerika’da Washington şehrinde yer almaktadır. Müzede 2000’den fazla sanat eseri mevcuttur.

 1. British Museum/İngiltere

British müzesi İngiltere’nin Londra şehrinde yer almaktadır.  Müzede tüm dünyadan toplanan antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonları mevcuttur. Ayrıca müzede  ‘İnsanlık Müzesi’ adı altında sergilenen ayrıca bir bölüm vardır.

 1. National Museum of Naturel History/Amerika

Amerika’da National Mall’da bulunan doğa tarihi müzesi, Smithsonionan Enstitüsü tarafından idare edilmektedir. Müzede kültürel ürünler başlığı altında 126 milyon örnek yer almaktadır.

 1. The Metropolitan Museum of Art/ Amerika

Metropolitan Sanat Müzesi ‘The Met’ olarak kısaltılmış haliyle de anılabilir. Amerika’da New York şehrinde bulunan müze, ortaçağ sanatını da kapsayan eserler içerir.

 1. Teatre-Museu Dalí /İspanya

İspanya’da Figueres kentinde yer alan sanat müzesidir. Salvador Dali’ ye adanmış olan bu yapı dünyada en çok ziyaretçi alan sanat müzelerinden biridir.

 1. Musei Vaticani / İtalya

Vatikan müzeleri, Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans Döneminde inşa edilmiştir. Müze dünyanın en büyük müzelerinden birisidir. Müze içerisinde toplam 54 galeri mevcuttur.  Müze genel olarak dünyaca ünlü heykelleri ve Sistine Şapeli ile bilinmektedir.

 1. National Museum of the United States Air Force /Amerika

Amerika Hava Kuvvetleri Ulusal Müzesi, Amerika hava kuvvetlerine ait müzede 360’tan fazla füze ve uçak sergilenmektedir. Müze dünyanın en büyük havacılık müzesidir.

DENİZ ÖNDER 

Venedik

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Artık yapacak hicbirseyimizin kalmadigi şu zor karantina günlerinde bizlere çok iyi gelecek birşey bu.

 2. Öncelikle bu süreçte boyle haberler Cidden iyi geliyo.. İTALYA aşıgı biri olarak Vatikan keyifle okudum ve gezme görme amaçlı Amerikanın füze uçak müzesi de keyifli olur.. Güzel rotalar belirlenmiş emeginize saglık.

 3. Amerika Hava Kuvvetleri Ulusal Müzesi, Amerika hava kuvvetlerine ait müzede 360’tan fazla füze ve uçak sergilenmektedir. Müze dünyanın en büyük havacılık müzesidir.

 4. Müzelerin bu şekilde 3d fotoğraflanması bence özellikle şu yaşadığımız sıkıntılı günlerde gerçekten çok iyi…

 5. Yaaa ne güzel birşeyy :) Özellikle bu günlerde herkes çok sıkılmışken muhteşem bir etkinlik olmuş :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu