in

Sam Neill Kimdir? Hayatı Hakkında Bilmedikleriniz

jurassic park sam neill

Sam Neill Kimdir? Yeni Zelanda’lı aktör Sam Neill en çok ‘Jurassic Park’ film serisi, ‘Merlin’, ‘Red October Hunt’ ve ‘The Tudors’ filmleriyle tanınıyor.

Sam Neill Hakkında Bilinmeyenler

14 Eylül 1947’de Kuzey İrlanda’da doğan Sam Neill, oyunculuk kariyerini ilk olarak Omen III: The Final Conflict (1981) ve Dead Calm (1989) gibi filmlerle ve Reilly, Ace gibi televizyon dizileriyle canlandıran Yeni Zelandalı bir aktördür. Casuslar (1983) ve Amerika (1987)’nın ardından 1990’da “Red October The Hunt for Red” bir all-star kadrosunun parçası olan Neill, Jurassic Park’ta (1993) Dr. Alan Grant’ın oynadığı en ünlü karakterini aldı. Jurassic Park III (2001) ‘de yeniden beyaz perdede boy gösterdi. Saygın televizyon çalışmalarından bazıları Merlin, Peaky Blinders ve The Tudors’tur.

sam neill kimdir

Filmler ve TV Şovları

Neill’in en eski rolleri Yeni Zelanda ve Avustralya’da oldu, ancak 1981’de Uluslararası sahneyi Omen III: Son Çatışma, Seytan’ın oğlu Damien Thorn ile birlikte Fransız-Alman kült draması Possession’la birlikte çekti.
Oradan, Neill, dünyanın her yerinde aranırken, o Birleşik Krallık, ABD, Avustralya ve New Zealand’daki evinde büyük rolleri bekliyordu. 1983’te Neill televizyona döndü, gerçek bir casus olan Sidney Riley’yi, Golden Globe’a aday gösterileceği Ace of Spies’de oynadı. ABD’de 1987’de ABC’nin Amerika’sında Kris Kristofferson ve Mariel Hemingway’in karşısındaki bir KGB memuru rolünü almıştı. İki yıl sonra, o zamanlar gerilim filmi Dead Calm’da (1989) Nicole Kidman ile oynadı.

Sam Neill hayatı

Hollywood Kariyeri

Ama Neill’in 90’lı yıllardan başlayarak Hollywood’daki kariyerini sağlamlaştıracak film ve televizyon çalışmaları olurdu. 1990’da, Sovyet denizaltı kaptanı Vasily Borodin’i, Sean Connery ve Alec Baldwin’in rol aldığı The Red for Hunt for Red Ekim’de canlandırdı. Üç yıl sonra, Steven Spielberg’in dinozor destanı Jurassic Park’ta paleontolog Dr. Alan Grant olarak bugüne kadarki en unutulmaz rolünü üstlendi ve bunu Jurassic Park III (2001) için yeniden ilan etti.
Diğer önemli filmler arasında The Jungle Book (1994), Event Horizon (1997), Bicentennial Man (1999) ve Holly Hunter ve Harvey Keitel’in rol aldığı Akademi Ödülü’nü kazanan Yeni Zelanda draması The Piano (1993) yer alıyor.

jurassic park sam neill

İlk Yılları

1998’de Neill, küçük ekrana odaklanmak için vites değiştirdi ve NBC’nin sihirbaz mini dizisi Merlin’de ve daha sonra Merlin’in Çırağı’nda rol üstlendi (2006). Ama sihir, Neill’i çok uzun bir süre boyunca tutmaya devam edemezdi. Önceki çalışmalarında gösterdiği gibi, çeşitli türlerde kahramanı ya da kötü adamı oynayabilmek gibi bir çok yönlülüğü vardı.

2007’de York’un başpiskoposu Cardinal Thomas Wolsey’i canlandıran 16. yüzyılın kurgusal dizisi The Tudors on Showtime’da kötüye gitti. Seriler hakkında Neill, “her şeyden önce, seks hakkında” diye bir açıklama yaptı.

Peaky Blinders

2013’te başlayarak, BBC’nin İkinci Dünya Savaşı draması Peaky Blinders’ın ilk iki sezonunda da dik duruşlu Chester Campbell olarak rol aldı.

Diğer önemli projeler arasında Hunt for the Wilderpeople (2016), TV mini dizisi Tutankhamun, Marvel’s Thor: Ragnorak (2017) ve animasyon Peter Rabbit (2018) filminde seslendirmede yer aldı.

John Travolta Kimdir?

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Özel Öğrenme Güçlüğü: Disleksi Nedir?

İstanbul Halkından Doluya Karşı Komik Önlemler!