in ,

Salgının Büyümesi Nasıl Engellenir?

salgının büyümesi

Bu günlerde, sizi ve sevdiklerinizi hasta edebilecek virüs mikroplarının yayılmasını önlemek için mümkün olan tüm adımları attığınızdan emin olmak her zamankinden daha önemlidir. Neyse ki, hastalığın yayılmasını önlemek için en etkili adımlardan bazıları da en kolay olanıdır. Hastalanırsanız, diğer insanların da hastalanmasını önlemek için atabileceğiniz adımlar da vardır. Bu şekilde salgının büyümesi engellenebilir. Detayları yazımızda okuyabilirsiniz.

Salgının Büyümesi Eller Yıkanmak Sureti ile Engellenebilir

Mikropların yayılmasını önlemenin en iyi yolu, ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkamaktır. Ellerinizi 20 saniye yıkayın, avuç içlerinizi, ellerinizin ve parmaklarınızın arkasını, tırnaklarınızın altına ve başparmaklarınızın etrafına sürdüğünüzden emin olun. Sonra ellerinizi iyice durulayın. Özellikle yemek yemeden veya yemek hazırlamadan önce, çiğ etle başladıktan sonra, bir hayvana dokunduktan sonra veya hasta olan biri tarafından ele alınabilecek herhangi bir şeye dokunduğunuzda ellerinizi yıkadığınızdan emin olun. Ellerinizi hemen yıkamıyorsanız, ellerinizi dezenfekte etmek için alkol bazlı bir dezenfektan kullanın.

Salgının Büyümesi Yüze Dokunmayarak Engellenebilir

Gerçekten zor bir adım olsa da gün boyunca yüzünüze dokunma alışkanlığını kırmaya çalışın. Bu, virüs mikropları vücudunuza bu bölgelerden daha kolay girebileceği için gözlerinizi ovmamaya, burnunuzu çizmemeye veya tırnaklarınızı ısırmamaya dikkat etmeyi içerir. Yüzünüze dokunmama konusunda zorlanıyorsanız, ellerinize kokulu bir losyon uygulamayı deneyin. Bu şekilde, yüzünüze ulaşırken, kokuyu fark edebilir ve durmayı hatırlayabilirsiniz. Yüzünüze dokunmanız gerekiyorsa, bir doku alın ve bunu parmaklarınız yerine kullanın.

Salgının Büyümesi ve Dezenfektan Kullanımı

Her gün, sizin ve ailenizin sıkça dokunduğu alanları temizlemek için dezenfekte edici bir sprey veya dezenfektan mendil kullanın. Mendil veya sprey ile tezgahı, kapı tokmağı, tuvalet kolları ve koltuğunuzu ve hatta telefonunuz, direksiyon simidi ve anahtarlar gibi nesneleri silebilirsiniz. COVID-19 gibi ciddi bir viral salgın sırasında, yemekten önce çıkarma gıda kaplarını dezenfekte etmek ve seyahatlerinizi bakkal gibi halka açık yerlerle sınırlamak gibi ek adımlar atmalısınız. Kendinizi korumak için, kendi evinizin üyeleri de dahil olmak üzere kıyafet, makyaj, içecek veya mutfak eşyaları gibi eşyaları başkalarıyla paylaşmaktan kaçının. Bu şekilde, bir kişi hasta olsa bile, virüsün diğer herkese yayılma olasılığı daha düşük olacaktır.

Sosyal Mesafeyi Koruyun

Soğuk algınlığı ve grip mevsiminde olduğu gibi etrafta bir hastalık varsa, diğer insanlarla olan temasınızı sınırlamaya çalışın. Bu tür virüs mikropları, genellikle bir kişi hapşırdığında veya öksürdüğünde bırakılan damlacıklar yoluyla yayılır, bu nedenle hasta olanlardan en az 1,8 m uzakta (ve eğer hasta olabilirseniz aynı şeyi yapın). Bu şekilde virüsün yayılma olasılığı daha düşük olacaktır. Buna ek olarak, el sıkışmaktan, sarılmaktan veya öpmekten kaçının ve hasta bir kişinin size yardımcı olabileceği herhangi bir şeye dokunmayın.

Salgın Dosyası

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

up helly aa festivali

Up Helly Aa Festivali

Pilates nedir

Pilates Nedir?