Gündem

Salgın Dosyası

Salgın Dosyası başlıklı yazım, dün yayımladığım Tarihte Salgın Feleketleri yazısının devamı niteliğinde olup biraz daha modern dönemlere değineceğiz. Evet, günümüzde dahi salgın hastalıklar yüzlerce hatta binlerce can alabilmekte ve bu duruma karşı alınan tedbirler yetersiz kalmaktadır. Bakalım daha başka hangi salgınları atlatmış dünya…

Salgın Dosyası

Yukarıda da belirttiğim gibi dünya tarihinde çeşitli mikropların neden olduğu pek çok salgın hastalık, yüzlerce milyon can aldı. HIV, kolera, veba, domuz gribi, İspanyol gribi ve daha niceleri. Bu konuda anlatacağım ilk salgın pek çok filme ve romana konu olmuş kolera salgınları…

Kolera Salgınları

Kolera, tarih boyunca çeşitli tarihlerde tekrarlamış bir salgın hastalık olup çok hızlı yayılmasıyla oldukça korkutucu boyutlara ulaşmış bir felakettir. Kısaca kolerayı anlatmam gerekirse; kirli sularla yıkanmış besinler ve kirli içme suyundan bulaşan vibrio cholerae adlı bakterinin neden olduğu bir çeşit sindirim sistemi enfeksiyonu olup özellikle savaş, afet vb yaşanan bölgelerde kolayca yayılabilen bir hastalıktır.

Koleranın Aldığı Canlar

Bilinen ilk kolera salgını 1817-1823 arasında etkili oldu ve bu süre zarfında 110.000’den fazla insanın ölümüne neden oldu. Hemen ardından 1829’da kendisini gösteren kolera 20 sene içerisinde 200.000 insanın hayatına mal oldu. 1863-1879 arasında ise fatura daha ağır bir hal aldı ve bu dönemde yaşanan salgın nedeniyle 700.000 insan hayatını kaybetti. İki yıl sonra ortaya çıkan salgın 1881-1896 arasında ise yaklaşık 1 milyon insan öldü. 1899-1923 arasında yaşanan salgında ise can kaybı 1.5 milyon civarıydı. 1961 yılındaki salgında ise 550.000 kişi yaşamını yitirdi. 2011 yılında Haiti’de başlayan ve Haiti Salgını da denilen kolera salgınında ise ölenlerin sayısı 6631…

Hong Kong Gribi

“Baboli grip öldürür mü yiiaaaa” demeyin öldürür. Geçen yazımda bahsettiğim İspanyol Gribi bilançosu tüm dünya nüfusunun 3’te 1’i idi… Hıng Kong Gribi ise 1968 yılında Hong Kong’ta ortaya çıkmış. 1968-1969 yani sadece 1 senelik dilimde yarattığı felaket ise 1 milyon can kaybı!

Asya Gribi

Grip virüsleri A, B ve C sınıfı virüsler olarak sınıflandırılıyor. Asya Gribi A sınıfına dahil edilen virüsten bulaşıyor. 1957 yılında Çin’de ortaya çıkıp Uzak Doğu ülkelerinin tamamı ve hatta Avurtralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’ya dahi sıçrayıp 1 yıl içerisinde 2 milyon kişinin hayatına mal olmuştur.

Rus Gribi

Rus Gribi 1889-1890 yıllarında Rusya’da etkili oldu. Daha sonra 1970’lerde iddialara göre laboratuvar kazası nedeniyle yeniden patlak verdi. Ancak 1889-90 arasında neden olduğu can kaybı sayısı 1 milyon civarı.

SARS, Ebola, HIV…

2003 yılında, henüz küçük bir çocukken tv kanallarının akşam haberlerinde denk gelmiştim SARS salgınına. Spikerler ve ropörtaj yaptıkları uzmanlar yeni felaket senaryoları üzerinde duruyor, faturanın ağır olacağını söylüyorlardı. 2003 yılında Çin’de ortaya çıkan SARS, yaklaşık 8000 kişiyi etkiledi. Ölenlerin sayısı ise 1000’den fazla idi. Sarı maskelerin satışında patlama yaşanmıştı. 2014-2018 arasında Afrika’nın batı ülkelerinde ortalığı kasıp kavurdu Ebola salgını. Yaklaşık 13.000 kişi bu dönemde yaşamını yitirdi. 1960’lardan günümüze kadar olan dönemde bağışıklık sistemini çökerten bir salgın daha ortaya çıktı. HIV… Sağlık kuruluşları tarafından 2017 yılında yapılan bir çalışmaya göre HIV nedeniyle ölenlerin sayısı 940.000, HIV ile yaşayanların sayısı ise 1.8 milyon olarak saptanmıştır.

Domuz Gribi

2009 yılında ortaya çıkan Domuz Gribi, ülkemizde 600’den fazla can aldı. Tüm dünya genelinde ise domuz gribi nedeniyle ölenlerin sayısı 18.000 civarı.

Ve Corona…

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve günler içerisinde dünyanın pek çok ülkesine yayılan Coronavirüs, çok kısa bir sürede yaklaşık 17.000 kişiye bulaştı. Şu ana kadar bu salgın nedeniyle ölenlerin sayısı ise 300’den fazla. Çin’in Vuhan kenti ise karantina altına alındı. Ancak hastalık tüm Çin’e yayılmış durumda. İtalya’da ise geçtiğimiz günlerde olağanüstü hal ilan edildi. Son olarak Dünya Sağlık Örgütü, uluslarası acil durum ilan etti.

Sonuç…

Salgın Dosyası ile salgın hastalıkları tarihini noktalamış bulunuyorum. Umarım bundan sonra alınan tedbirler yeterli olur ve bu kadar büyük can kayıpları artık görülmez. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle hoşça kalın…

 

Tarihte Salgın Felaketleri

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Maalesef bilinçsizce tükettiğimiz ilaclar ,yeterli ve doğru beslenmedigimiz sürece en basit virüsler dahi ölümcül olabilir.

  2. Enteresan çoğunun adından bile haberdar değildim, çok can kaybı olmuş üzücü bir durum umarım bu corona virüsünün sonuçları öncekiler kadar ağır olmaz

  3. Tarihte ve günümüzde zaman zaman salgın hastalıklar ortaya çıkıyor.Tedavi yöntemleri bulunana kadar ne yazık çok sayıda ölüm gerçekleşiyor.Dilerim bu durumun önüne geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu