Seyahat

Salda Gölü

Son zamanlarda Türkiye’nin Maldivleri olarak ün yapan, sosyal medyada gün geçtikçe daha da popülerleşen, özellikle kampçıların ilgisini ve beğenisini toplayan Salda Gölü, bu sene Ege ve Akdeniz bölgesine gidenlerin uğrak noktası olacağa benziyor.

Salda Gölü

Salda Gölü Nerede?

1989 senesinde “Doğal Sit Alanı “ ilan edilen Salda Gölü, Burdur ilinin Yeşilova ilçesinde bulunuyor. Burdur, Antalya, Denizli illerinin ortasında kalıyor. Burdur merkeze olan uzaklığı 60 km., Yeşilova ilçesine olan uzaklığı 5 km., Denizli’ye 100, Antalya’ya 160 km mesafededir.

Salda Gölü’ne kendi aracınızla kuzeyinden gidecekseniz en mantıklı yol Afyon – Dinar’dan Denizli istikametine sapıp, Çardak veya Bozkurt mevkiinden güneye doğru devam etmenizdir. Fakat şu sıralar (temmuz 2018) bu yol üzerinde yol çalışmaları bulunduğundan, işinizi garantiye alıp biraz yolu uzatıp Afyon – Burdur yolunu takip edip Keçiborlu’dan sonra, sağınızda Süleyman Demirel Havalimanı’nı gördükten sonra, Burdur’a sapıp Burdur Gölü’nün güneyinden Karaçal Köprüsü’nden sonra sağa sapıp Yeşilova istikametine gidebilirsiniz.

Aracınız yok ise Denizli otogarından kalkan Yeşilova minibüslerini kullanarak, Yeşilova’ya varmadan 5 km öncesinde gölün kenarında inebilirsiniz.

Salda Gölü’ne havayolunu kullanarak gitmek isteyenler, Denizli Çardak Havalimanı, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı, Antalya Havalimanı’nı kullanarak gidebilirler.

Salda Gölü

Salda Gölü Özellikleri

Türkiye’nin en derin tatlı su gölüdür, yapılabilen ölçümlere göre 185 metre derinliği vardır. Aynı zamanda, dünyada en derin 3. göl konumundadır. Yüz ölçümü ise 44 kilometrekaredir. Son 20 senedir gölün suları, diğer göllerde olduğu gibi 3-4 metre kadar geri çekilmiştir.

Evvelden karstik göller (kayaçların erimesi üzerine oluşan çukurların suyla dolması ile oluşan göller) sınıfında olan Salda Gölü’nün, yeni yapılan çalışmalara göre kategorisi hakkında fikirler değişmiş ve tektonik göller grubuna dahil olduğu düşünülmektedir. (Tektonik göl: yerkabuğu hareketi (deprem) sonucunda oluşmuş olan çanaklara su dolması ile oluşan göl çeşidi).

Göl suyunda bulunan magnezyum, soda ve kil için, bazı cilt hastalıkları tedavisi için faydalı olacağı söyleniyor. Ayrıca uzman görüşlerine göre, göl suyunun sivilcelere iyi geldiği söyleniyor.

Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre, dünya üzerinde, Mars yüzeyinde bulunan magnezyumlu kayaların, yüzey şekillerinin özelliklerini taşıyan 2 yer bulunuyor. Birisi Kanada’nın kuzey bölgesinde bulunuyor, diğeri ise Salda Gölü’nde.

Kamp Alanları Tavsiyeleri İçin Tıklayın

Salda Gölü’nde Nerede Kamp Yapılır?

1989 senesinde “Doğal Sit Alanı “ ilan edilen gölde yapılaşma yasak, belli bölgelerde çadır kurulmasına izin veriliyor. Özel araçların plaj alanına mümkün mertebe yaklaşmaması, en fazla 50 metre mesafede bırakılması gerekli. Gölün popülerliğinin artmasıyla birlikte ziyaretçi sayısında artış olmuş ve buna istinaden kumsalın rengi kararmaya başlamıştır.

Salda Gölü

Yeşilova Belediye Halk Plajı

Belediyenin plajında kendi çadırınızı ya da burada bulunan işletmeden kiralayacağınız çadırı kullanabilirsiniz. Kamp alanı dahilinde, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir işletme bulunuyor. Ayrıca kamp alanı civarında restoranlar ve market var. Plaj Yeşilova ilçe merkezine 5 km mesafede olduğundan alışveriş konusunda sorun yaşanmıyor. Kampçılar, bu alanda kamp ateşi yakabilir ve mangal yapabilirler.

Doğanbaba Plajı

Plaj civarında alışveriş yapılabilecek, ihtiyaçları giderebilecek imkanlar bulunmadığından dolayı, özellikle araçları olmayan kampçılar tarafından pek tercih edilen bir plaj değil. Çok ziyaretçi almamasından dolayı, Salda Gölü’nün en temiz ve sakin sahil kesimi burasıdır.

Salda Gölü

Fethiye Gezilecek Yerler

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. gidilecekler listesinde 1 numara olan yerim. birde gitmeyi başarabilirsem bu yazı üstüne tam olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu