Gündem

Salda Gölü Çevre Kirliliği Tehdidi Altında

Türkiye’nin Maldivleri adıyla da bildiğimiz Salda Gölü çevre kirliliği tehdidi altında. Birkaç yıl önce çok bilinmemesinden kaynaklı, Türkiye’nin en temiz gölü ve doğası olma özelliği taşıyan göl, popülerleşmeye başladığından beri insanoğlunun düşüncesiz hareketleriyle mücadele ediyor.

Salda Gölü çevre kirliliği tehdidi altında!

Salda Gölü, son birkaç yıldır gezginlerin uğrak noktası. Bu sebeple sosyal medyada bolca yer almış ve diğer insanların da dikkatini çekti. Bu sebeple gölün ziyaretçi sayısı gün geçtikçe arttı. Ancak bilinçsiz vatandaşlar, hayatlarının her alanında olduğu gibi bu tabiat harikasını da berbat etmeyi başarıyor. Bölgede kamp yapan ya da günübirlik zaman geçiren bilinçsiz vatandaşlar, gün içerisinde biriken çöplerini alanda bırakarak oradan ayrılıyorlar.

Valilik izin vermemişti

Çevre kirliliğini önemseyen valilik, bölgede yapılması düşünülen 30 bin kişilik festivale izin vermemiş, sebebinin de bölgede birçok endemik bitki bulunduğundan dolayı alanın koruma altında olduğu söylenmişti. Doğal sit alanı olarak da geçen bölge sahilinde 10 bin çadır kurulacak olması çevrecileri, Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm İl Müdürlükleri ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü’nü harekete geçirmiş, yapılan araştırma ve incelemeler sonrasında etkinliğin başka bir güzergahta yapılmasına karar verilmişti.

Salda Gölü çevre kirliliği
Salda Gölü çevre kirliliği

Bilinçli ziyaretçiler tepkili

Salda Gölü çevresinde kamp yapan ya da günübirlik ziyarete gelen bilinçli vatandaşlar da durumdan şikayetçi olduklarını dile getirdiler. Salda Gölü etrafında oluşan çevre kirliliğine tepkili olan bilinçli vatandaşlar, buranın mavi bayraklı bir göl olduğunu, bilinçsiz vatandaşlar tarafından acımasızca kirletildiğini söyledi. Gölün gelecek nesillere aktarılabilmesi gerektiğini söyleyen bilinçli vatandaşlar, yetkililerin bu kötü duruma bir çözüm bulması gerektiğini de ekledi.

Yeşilova Belediye Başkanı: 6 kamyon çöp çıkıyor!

Yeşilova Belediye Başkanı, ortaya çıkan görüntülerden sonra açıklama yaptı. 4 kişilik temizlik ekibi olduğunu söyleyen Özbek, her gün yaklaşık 6 kamyon çöp topladıklarını ve bundan gocunmadıklarını söyledi. Bölgenin büyükşehir olmadığını, belediye olarak temizlik yapma ihtimali olmamasına rağmen yine de gidip temizlik yaptığını iletti.

Salda Gölü çevre kirliliği
Salda Gölü çevre kirliliği

Altyapı yetersizliği var

Başkan Özbek, çevre kirliliği ve altyapı sorununun çözümü için dilekçe yazıldığını ancak, uzun süredir taleplerin yerine getirilmediğini dile getirdi. Gelen misafirlerin kalacak yer, tuvalet, yiyecek bulamadıklarından yakınan Özbek, yetki verilmesi durumunda bu sorunları en kısa sürede çözeceklerini dile getirdi.

Çevre Kirliliği ve Plastik Atık Sorunu

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Ülkemizde bu haberleri görmek gerçekten üzücü, onca güzel doğa harikası yer aynı tehdit altında.☹️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu