Sağlık

Sakinleşmenin Yolları

Stresli ve endişeli olduğumuz zamanlarda nasıl sakinleşeceğimizi bilemeyip sakinleşmenin yolları nedir acaba diye düşündüğümüz olmuştur. İşte bugünkü yazım bununla ilgili olacak. Birlikte sakinleşmenin yollarını inceleyip kendimize en uygun olanını seçebiliriz.  

SAKİNLEŞMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Birine kızdığımızda, yorgun ve uykusuz olduğumuzda, işlerimiz ters gittiğinde ya da işlerimizi yetiştiremediğimizde endişelenebilir, paniğe kapılarak sıkılıp bunalabiliriz. Soğuk terler dökmeye başlarız, kızarırız, yükseliriz, bağırıp çağırmak isteriz hatta hıncımızı tırnak yiyerek çıkarabiliriz. Peki sakinleşmenin yolları nelerdir? Sakinleşmek adına hangi yöntemler uygulanabilir?
 • KULAKLARIN ARKASINA, ENSEYE VE BİLEKLERE SOĞUK SU İLE DOKUNMAK

Ensemiz, bileklerimiz ve kulaklarımızın arka bölümü, stresli bir durum yaşadığımıza zaman stresin biyolojik olarak yoğunlaştığı bölgelerimizdir. Vücudumuzun bu bölgelerine soğuk su ile temas etmek sakinleşmek için önemli yöntemlerden biri olarak bilinir. Soğuk su ile bu bölgelere ufak masajlar yapmak damarları rahatlatır, oluşan baskıyı ve basıncı düşürmeye yardımcı olur.

 • PORTAKAL KABUĞU KOKLAMAK

Portakal kabuğunun kokusunun stres azaltıcı etkisi olduğu araştırmacılar tarafından belirlenmiş. Soyulmuş portakalı veya kabuğunu koklamak stresin etkisini azaltarak kısa sürede kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

 • NEFES ALIP VERME TEKNİKLERİNİ ÖĞRENMEK

4 saniye kadar doğrudan sadece burundan nefes alın. Ardından aldığınız nefesi 7 saniye kadar içinizde tutun. Sonra 8 saniye boyunca nefesi ağzınızdan tümüyle boşaltın. 4-7-8 tekniği Dr. Andrew Weil tarafından bulunmuş etkili bir teknik. Bu şekilde kan akışınızı normale döndürerek vücudunuzu rahatlatabilir ve stresi azaltabilirsiniz.

 • MANGO TÜKETMEK

Tropik mango meyvesi Linalool isimli bir bileşen içerir. Bu meyveyi tüketenlerin sinirleri yatışır ve rahatlar. İçinde bulunan maddelerin sağlığımıza ve stres seviyemize olumlu etkilerinin olduğu belirlenmiştir.

 • EGZERSİZ YAPMAK 

Kalbinizi ve kan akışınızı düzene sokmak için bir spor salonuna yazılarak ya da kendiniz evde egzersiz yaparak rahatlayabilirsiniz. Açık havada yürüyüş ya da koşu yapmanın da sağlığımıza faydası vardır. Bu egzersizlerle vücudumuz canlanır ve kendimizi iyi hissederiz. Aynı zamanda stresin etkisi de azalır ve ruh halimiz değişir.

 • GERİYE DOĞRU SAYMAK

Elinizdeki işlere konsantre olmak ya da kendinizi rahatlatmak için 100’den 0’a doğru saymak stres seviyenizi düşürmek adına faydalı olabilir. En azından denemekte fayda var.

 • YEŞİL ÇAY TÜKETMEK 

Yeşil çayın içinde bulunan aminoasitler stres ve kaygıyı azaltarak sakinleşmeye yardımcı oluyor.

 • MÜZİK DİNLEMEK

Stresli olduğunuz zamanlarda sevdiğiniz müzikleri dinleyerek ya da bağırarak şarkı söyleyerek sakinleşmeniz ve moralinizi yükseltmeniz mümkün.

 • DOĞAL YAĞLARDAN FAYDALANMAK 

Portakal, gül, lavanta, limon ve papatya yağlarının sakinleştirici ve zihin etkisi etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

 • FARKLI ŞEYLER DÜŞÜNMEK

Endişelendiğiniz ve stres altında olduğunuz anlarda sizi mutlu edecek şeyleri düşünmek kaygı seviyenizin azalmasına yardımcı olabilir. Sevdiğiniz ve mutlu olduğunuz şeylere odaklanarak içinde bulunduğunuz endişelerden kurtulup sakinleşebilirsiniz. Yaşadığınız sorunun aslında çok da büyük olmadığını insanların içinden çıkılamaz sorunlarla mücadele ettiğini düşünerek şükredebilirsiniz. Her şey gibi bu yaşananların da geçip gideceğini kendinize telkin edebilirsiniz.

 • ILIK DUŞ ALMAK 

Stresten saçınızı başınızı yolacak noktaya geldiğinizde kendinizi ılık bir duş almaya ikna ederek sakinleşebilirsiniz. Ilık su gerginliğinizi alarak sizi rahatlatacaktır.

 • TOPRAĞA BASMAK 

Üzerimizde elektriği atmak için en etkili yollardan biri de toprağa çıplak ayakla basmaktır. Doğa ile bütünleşmek özümüzü hatırlamak bizi sakinleştirebilir.

Sakinleşmenin yolları nedir yazımdan sonra bu konuyla bağlantılı olarak aşağıdaki linke tıklayarak anksiyete için doğal çözüm yolları ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Anksiyete İçin Doğal Çözüm Yolları

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. mango alacaktım bitmiş sinirlendim. diğerlerinin hepsini yapmaya calısacağım cünkü bu aralar gercekten sakinleştiremiyorum kendimi. bi retro falan mı var mügelatta?

 2. Sakinleştirici özelliği olan yaglari ve yeşil çayi temin edeceğim.Bu sira çok ihtiyacım olacak.

 3. Tamam sakinim!

  Ben zaten yapi itibariyle sakin bir kişiliğim olaģanüstu durumlarda bile soğukkanli oluyorum.

  Yazinizi çok beģengim tesekkur ederiz.

 4. Benim için sanırım içlerinde en çok uyan müzik Bundan böyle o gibi durumlarda direk müzik dinlicem

 5. Anladım ki müzik dinlemek ve toprağa basmak dışındakiler bende pek işe yaramıyor.. Teşekkürler.. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu