Sağlık

Sağlıklı Sindirim Sistemi İçin Tüketilmesi Gereken Bitkiler

Sindirim sistemi kendimizi iyi hissedebilmemiz için sağlıklı çalışması gereken bir düzenektir. Sindirim için en önemli görevi üstlenen bağırsaklardır, bağırsakların düzgün çalışmaması sonucu karında şişkinlik, kabızlık, karında ağrı gibi durumlar baş gösterir.

Sindirim Sistemi Nasıl Düzenlenir?

Elbette doğru ve sağlıklı beslenerek sindirim sistemini düzene sokmak mümkün, alternatif seçenekler çoğu zaman kurtarıcımız oluyor. Bitkiler de bunların başında geliyor.

Hangi Bitkiler Sindirimi Düzenler ve Nasıl Kullanılır?

 

REZENE

Rezene bitkisi; anetol, fenkon ve estragol denilen maddeler içerir ve bu maddeler bağırsak sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlar. Rezene bağırsak gazları ve şişkinlik sorunları için oldukça etkilidir. Bebeklerin gaz sorunları olduğu zaman annelerin yardım aldığı bitki çayı olduğu bilinmektedir.

PAPATYA

Papatya bitkisi hassas bağırsak sendromu denilen rahatsızlığa oldukça iyi gelmektedir. Bağırsaklardaki iltihabı yok ederek sağlıklı çalışmasına katkı sağlar. Papatya bitkisi aynı zamanda stres ve uyku bozukluğuna iyi gelerek kişileri yatıştırıcı etkisi ile tanınmaktadır.

KİMYON

Bağırsakta bulunan solucanlar dahil bütün bakterilerin yok olmasını sağlar. Güçlü bir antiseptitir, gaz sancılarına iyi gelerek bağırsakların rahatlamasını sağlayarak, sindirim sisteminin düzenlenmesine büyük katkı sağlar.

Sindirim sistemi
Sindirim sistemi

KAKULE

Bağırsak sağlığı için çok eskiden beni kullanılır. Bağırsak kolitlerini yok eder. Bağırsak kramplarına çok iyi gelir. Hassas bağırsak sendromu tedavisinde kullanılır ve kolon için güçlü bir temizleyicidir.

MEYAN KÖKÜ

Bağırsaktaki iltihapları kurutur ve bağırsak florasını düzenler. Bağırsaklarda mukus üretimini arttırdığı için sindirim sistemini sağlıklı bir şekilde düzenlemektedir. Tansiyon hastaları meyan kökü bitkisini doktor kontrolünde kullanmalıdır.

ZENCEFİL

Kolon kanserine sebep olan hücreleri yok ederek tedavi eder. Alternatif tıp tedavisinde zencefil çok sık kullanılır. Bağırsak kaslarını güçlendirir ve gaz spazmlarına iyi gelir.

NANE

Antik dönem uygarlıkları tarafından da kullanılan nane, mide ve bağırsak sistemini düzenlemeye yardımcı olan en etkili bitkilerden biridir. Nane de bulunan mental asit mide bulantısını giderir. Bağırsak sistemini düzenleyerek rahatlama sağlar.

Not:

Burada yazmış olduğum bitkiler dahil hiç bir bitkiyi doktor kontrolünden geçmeden kullanmayınız. Diyabet ve tansiyon hastaları hamile kadınlar, herhangi bir ürün kullanacaksa öncelikle kan değerlerine baktırmalı ve doktorun tavsiyesi doğrultusunda ilerlemelidir.

Güneş Lekelerinden Kurtulmanın Yolları

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Ozellikle bitki caylari bu havalarda daha yoğun tuketilmeli.tadlari kotu olsada faydalari buyuk gercekten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu