Sağlık

Sağlıklı Saçlar İçin Püf Noktalar

Sağlıklı saçlar günümüzde herkesin en büyük sorunu haline gelmiş bir nokta.  Güneş, klor, hava ortamı ve şekillendiriciler saçlarımızı en çok yıpratan unsurlar arasında başı çekmektedir.

Sık sık saçlarımı boyayan, en saçma renklere büründüren biriyim. Eh haliyle saçlarımın hala nasıl dökülmediğini soranlar oluyor. Ben de sağlıklı saçlar için uyguladığım püf noktaları sizinle paylaşmak istedim.

Peki bu saçlar bu kadar işleme nasıl dayanacak? Sizi yazımızın devamına alalım gençler!

Saçlarınızı dinlendirmekten korkmayın!

Sağlıklı Saçlar İçin Püf Noktalar

Hepimizin en çok yaptığı hatalardan biri de saçlarımızı sık sık şekillendirmeye çalışmak. Saça sık sık ısı uygulamak saçın sahip olduğu nemi kaybettirir ve kuru, kırıklarla dolu saçlara sahip olmanıza sebebiyet verir. Saçlarınızı en az haftada 2 kez dinlendirmeye bırakmanız gerekiyor. Doğal olarak kullanımı hem zamandan tasarruf etmenize hem de saç sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Saçlarınız için uygun bakım ürünleri kullanın.

Sağlıklı Saçlar İçin Püf Noktalar

 

Öncelikle saç sağlığı için doğal kürler uygulamanızı tavsiye ederim. Ancak bir bakım ürünü alacaksanız saçınızı tanımanız gerekiyor. Örneğin kuru bir saç yapınız varsa nem kürleri, kabarık bir saçınız varsa yağ bazlı ürünler kullanarak dizginlemeniz gerekiyor. Saçlarınızı her yıkadığınızda nemli saçınıza argan yağı uygulamanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Saçlarım için her zaman argan yağı uygulaması yapıyorum. Çok sık boya ve açıcı uyguladığım için saçımı toparlayabiliyorum.

Saçlarınızı dikkatli yıkayın.

Sağlıklı Saçlar İçin Püf Noktalar

Saçlarınızı yıkarken saç derinize masaj yapmanız saçınızın doğal yağlanmasına fayda sağlar. Saçların yağlanması sanılanın aksine çok kötü bir olay değildir. Mümkün olduğunca saçınızı, saç derinizin ürettiği doğal yağlarla bırakın. Evden çıkmanız gerekmiyorsa yıkamayın.
Saçlarınızı yıkarken tarak kullanmayın. Saç derinizi kaşımayın. Saç derimizin en hassas olduğu zaman ıslak, nemli olduğu zamandır. Bu zamanlarda saçımızı kaşıdığımızda saç derimizde çizikler oluşturuyoruz. Bu çizikler saç derisinin mikrop kapmaya müsait hale gelmesine sebebiyet vermektedir.

Çok şart değilse kurutma makinesi kullanmayın.

Sağlıklı Saçlar İçin Püf Noktalar

Evden acil çıkmanız gerekmiyorsa, sağlıksal bir probleminiz yoksa saçlarınızı doğal şekilde kurumaya bırakın. Havlu ile hafifçe nemini aldığınız saçlarınızı kendiliğinden kurumaya bırakabilirsiniz. Asla çok az nem kalana kadar taramayın. Bu saçlarınızın kökünden kopmasına sebep olacaktır. Çok kuruyken de tararsanız yıpranır. Arasındaki dengeyi koruyun.

Makasa trip atmayın.

Sağlıklı Saçlar İçin Püf Noktalar

Saçlarınızı kestirmekten korkmayın. Rivayetlere kulak asmayın; 2 ayda bir kesilen saç daha çabuk ve sağlıklı uzar. Eğer ince telli bir saç yapınız varsa kestirmekten kaçınmayın. Kırıklarınızı aldırın ve saçlarınız ile barışık olun.

Boya 💓

Sağlıklı Saçlar İçin Püf Noktalar

Geldik en sevdiğim yere! Eğer benim gibi saçlarınızı boyamayı seviyorsanız doğal ürünler kullanmaya özen gösterin. Eğer kendiniz boyayabiliyorsanız yapın. Kuaförlerde kullanılan profesyonel kimyasallar saçı yıpratır. Boyanızın içine birkaç damla argan yağı damlatabilirsiniz. Benim gibi farklı renkler seviyorsanız açıcı kullanımınızın da şart olduğunu biliyorsunuzdur. Ben argan yağı içerikli açıcı kullanarak saçımı açıyorum. Tamamen doğal içerikli ve hayvanlar üzerinde test yapılmamış boyalar ile saçlarınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Siz sevdikten sonra kimin ne dediği önemli değil ne de olsa!

 

Saçlarınızın her halini sevin, sevdirin. Saçlarımız en doğal aksesuarımız 💓

Mobil Güzellik Uygulamaları Güzelliğinize Güzellik Katıyor!

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu