Sağlık

Sağlıklı Saçlar İçin Altın Öneriler

Sağlıklı saçlar için altın öneriler bulacağınız bu yazımızı okumadan geçmemenizi öneririz.

Sağlıklı Saçlar İçin Altın Öneriler

Bağışıklık sisteminin zayıflaması, ne yazık ki saç sağlığını da olumsuz şekilde etkilemektedir. Biorezonans olarak adlandırılan doğal tedavi yöntemi sayesinde, bağışıklık sistemini etkileyen zararlı maddelerden kurtulma şansı bulunmaktadır. Saçı daha sağlıklı hale getirmek için argan ve ısırgan yağını karıştırıp 2-3 defa saça uygulayıp 15-20 dk sonra durulamanın olumlu sonuçları oluyor. Ayrıca saç kremini sadece saç uçlarına uygulamak, bitkisel ürünler kullanmak, keskin saç rengi değişiminde bulunmamak, saçı ılık suyla yıkamak da gerekiyor. Peki 10 madde de nasıl daha sağlıklı saçlara kavuşabiliriz?

saglikli saclar aysel huseyinzadeBeslenme En Önemli Faktörlerden

Baklagiller: Saçı besleyen ve kuvvetlendiren B5 vitamini baklagillerde fazlasıyla bulunmaktadır. Nohut, bakla, fasulye, mercimek, bezelye gibi baklagilleri tüketerek B5 vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Antep Fıstığı: Günde ortalama olarak 100 gram Antep fıstığı tüketimi yaparak, saç üzerinde etkisi büyük olan B6 vitamini ihtiyacının %85 ini karşılayabilirsiniz . Ayrıca sarımsak, toz acı biber, susam da B6 vitamini barındırır.

Argan Yağı: Yıpranan ve donuklaşan saçlara argan yağı uygulanması saçın daha yumuşak ve parlak görünmesini sağlar. Saçı besler. Ayrıca saç kırıklarının da önüne geçer.

sağlıklı saçlar beslenmeKötü Alışkanlıklardan Uzak Durun

– Sağlıklı saçlar için jöle mümkün olduğunca az miktarda kullanılmalı ve saç diplerine uygulanmamalı.

– Sigara kullanmayın, çünkü sigara saç derisinin kan dolaşımını olumsuz yönde etkiler ve saçın beslenmesini yavaşlatır.

– Stres her anlamda sağlığa zarar verdiği gibi saç sağlığını da olumsuz etkiliyor. Mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışın.

– Kabuklu deniz ürünleri tüketin. Istakoz, karides, midye, istiridye, yengeç gibi kabuklu ürünler bol miktarda bakır içerir. Bu sebeple saçımızda ki dökülmeyi azaltır ve saçı besler.

– Saçınızı sürekli toplamayın: Saçın sürekli toplanması ve sıkı bağlanmış şekilde bırakılması saç köklerinin deforme olmasına neden olur. Saç dökülmesini hızlandırır.

sağlıklı saçlar
– Elektronik saç aletlerini çok fazla kullanmamaya dikkat edin. Yıkadıktan sonra fön makinesi ile kurutmak yerine saçı kendi halinde kurumaya bırakın. Saç maşası , düzleştirici gibi ürünlerin saçı yıprattığını ve kırılmaya neden olduğunu unutmayın.

– Çilek: Çilek saçlarımızın ihtiyaç duyduğu C vitaminini barındıran meyvelerdendir. Ve antioksidan etkisi vardır. Vücutta meydana gelen enfeksiyonları önlemeye yardım ederken, hava kirliliği ve güneşin zararlı ışınları nedeniyle yıpranan saçların sağlığını da korur.

– Tarama işlemi: Öncelikle bilinmesi gereken şey saçların kuruyken taranmaması gerektiğidir. Kuru iken taranan saçta kırılmalar ve kopmalar, çatallaşmalar meydana gelmektedir. Bu yüzden saç ıslakken havluyla kurulandıktan sonra nazikçe taranmalıdır. Saç bakım ürünlerinden destek alınabilir.

Yazan: Nalan Oray

En İyi Yağ Yakıcı Besinler

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. saçlarım boyadan dökülmeye başlamışken ne iyi geldi bu yazı. Peki denize girmeden önce napmamız lazım? Yardım edin bana!!!11!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu