in

Sağlık Bakanlığı Normalleşme Kuralları

sağlık bakanlığı normalleşme kuralları

Sağlık Bakanlığı normelleşme kuralları listesini yeni normal hayat kavramının vurgulayacak şekilde yeniden düzenleyerek ilan etti. Sağlık Bakanlığı tarafından daha önce de yazılı ve sözlü medyada yayımlanan virüse karşı alınacak önlemler listesi tekrar güncellendi. Sağlık Bakanlığı normalleşme kuralları listesinde dikkat çeken ayrıntılar var.

Sağlık Bakanlığı Normalleşme Kuralları

Virüsün dünyada yayılmaya başladığı günlerden beri Sağlık Bakanlığı tarafından 14 maddelik tedbir kuralı listesi yayımlanmıştı. Aradan geçen yaklaşık 3 aylık süreçte de bu kurallar sıklıkla vurgulandı. Tedavi sürecinin olumlu seyretmesiyle birlikte de artık tedbirler gevşetilmeye başladı. Ancak sıklıkla yeni bir normal hayat kavramının da altı çizildi. İşte Sağlık Bakanlığı, yeni normal hayatta uyulması gereken kuralları güncelledi ve ilan etti.

Yeni Normal Hayat İçin Kurallar

Hasta ziyaret etmek isteyen kişiler belirlenen mesai saatleri dışında bu ziyareti gerçekleştirmelidir. Mesai dışında ise yalnızca refakatçinin ihtiyacını gidermek amacıyla bir kişi hastaneye gidebilir. Bu işlem sırasında maske kullanılmalıdır.

Yoğun bakım servisinde hasta ziyaretleri yasaklanmalıdır. Ancak çocuk ve yeni doğan yopun bakım servislerinde Covid-19 tanısı konmamış kişilere günde 1 kere ziyaret yapılabilir. Bu ünitelerde yatan Covid-19 teşhisi konuş hastaların ziyareti için ise belirleyici unsur hekimlerdir. Ayrıca hastanın ihtiyaçlarını karşılamak durumları hariç refakatçi kabul edilmemelidir.

Her türlü cerrahi işlem de yine Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kurallar dahilinde yapılabilecektir.

01 Ocak 2020- 08 Haziran 2020 arasında kronik rahatsızlık ve engellilik raporu bulunan 18-65 yaş aralığındaki kişilerin ilaç ve tıbbi malzeme raporları 08 Haziran-07 Ağustos arasında yenilenecektir. Rapor müracaatları ise MHRS üzerinden yapılacaktır.

18 yaş altı ve 65 yaş üstü olan kişilerin raporları ise ikinci bir talimata dek geçerlidir. Bu gruba kroniik rahatsızlığı dolayısıyla idari izinde olanların raporları da dahildir.

01 Ocak 2020 tarihi de dahil olmak üzere bu tarihten itibaren kontrol muayenesi olan süreli sağlık raporlarının yenilenmesine 08 Haziran tarihinden itibaren başlanmıştır. Yine ehliyet için gereken sağlık saporu işlemlerine de 8 Haziran 2020 itibariyle başlanmıştır.

Memurluk ataması dolayısıyla sağlık kurul raporu işlemine ihtiyaç duyanların bu işlemlerine de 08 Haziran itibariyle başlanmıştır. Kurul raporu ihtiyacı bulunmayan, tek hekim raporuna ihtiyaç duyan kişilerin bu işlemleri de 08 Haziran 2020 tarihinde başlamıştır.

Askerlik işlemleri nedeniyle sağlık raporu alması gereken kişilerin raporları aile hekimleri tarafından verilmeye devam edecektir. Askerliğe elverişli olunmadığı raporu için gerekli olan kurul raporu için hastane işlemleri de yine 08 Haziran 2020’den itibaren başlamıştır.

08 Haziran 2020 tarihine kadar pandemi süresince işten ayrılmalarına müsaade edilmeyen sağlık personellerinin bu tarihten itibaren işten ayrılmalarına müsaade edilmiştir.

 

Normalleşme İçin Erken Mi?

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Keyifli bir kamp için öneriler çadır

Keyifli Bir Kamp İçin Öneriler

Terazi burcunun komik yönleri

Terazi Burcunun Komik Yönleri