in

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Büyük Tepki.

sağlık bakanı fahrettin koca'dan büyük tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan büyük tepki. Dr. Ercüment Ovalı’nın virüsü tedavi edecek ilacın ismini sosyal mecradan ”Dornaz Alfa” olarak duyurması Sağlık Bakanı tarafından tepkiyle karşılandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Büyük Tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının hemen ardından kameralar  karşına geçerek medya mensuplarının sorularını yanıtladı. Koca, Prof. Dr. Ercüment Ovalı’ nın koronavirüs tedavisi için kullanılabilecek ilacın Dornaz Alfa olduğunu duyurmasına tepki gösterdi. Koca’ nın açıklamalarında dikkat çeken bir nokta da bu haberin sosyal medya üzerinden duyuruluyor olmasıydı.

”İlaç Ve Aşı İşi, Milli Bir İştir. Sosyal Medya Üzerinden Yapılmaz”

Bakan Koca, Prof. Dr. Ercüment Ovalı’ nın duyurduğu ilaç hakkındaki görüşlerini şu şekilde ifade etti;

“Sözü edilen ilaç uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacı. Cümlelerimi özellikle seçerek kullanıyorum. Türkiye’ de ruhsatlı bir ilaç. Kistik fibrozlu hastaları, yani akciğer sorunlu, akciğerde tıkaç olan hastalara uygulanan ve bundan fayda görülen bir ilaç. Kovid-19’la ilgili bu ilacın faydalı olduğuna dair laboratuvar ve devamında klinik çalışmaların başladığını biliyoruz. Artı biz Türkiye’de özellikle hem aşı hem de tedavi ile ilgili Kovid-19’a özel bütün çalışmayı yapan üniversite ve kurumlara çağrıda bulunduk.

Aşı Ve Tedaviyle İlgili Herhangi Bir Çalışmanız Varsa Bunu Projelendirip Bize Başvurun.

Bakn Fahrettin Koca sözlerine şöyle devam etti. “Bununla ilgili merkeze de 23 Mart’ ta aşı ve tedaviyle ilgili herhangi bir çalışmanız varsa bunu projelendirip bize başvurun’ dedik. ‘Çalışmanızı bize bildirin’ dedik. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. Sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz. Bu topraklara aidiyet içinde olan, insanlığa faydalı çalışma yapan herkes bizim için kıymetlidir. Yayın, araştırma ve çalışmanın nasıl yapıldığı da çok iyi bilinir. Klinik araştırma için bu çağrımıza 23 Mart’ ta cevap verilebilirdi. İlaç ve aşı işi hem milli, hem stratejik bir iştir, sosyal medya üzerinden yapılmaz. Uluslararası firmanın ilacı umutlar tüketilerek ifade edilemez.”

Koronavirüs Hangi Organlara Zarar Veriyor. İşte Cevabı.

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

içimizdeki boşluk heykeli

Ebru Şallı Oğlunu Kaybetti. Mezar Taşına Öyle Birşey Yazdırdı ki..

Göğün Kanunları

Göğün Kanunları