Gündem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Büyük Tepki.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan büyük tepki. Dr. Ercüment Ovalı’nın virüsü tedavi edecek ilacın ismini sosyal mecradan ”Dornaz Alfa” olarak duyurması Sağlık Bakanı tarafından tepkiyle karşılandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Büyük Tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının hemen ardından kameralar  karşına geçerek medya mensuplarının sorularını yanıtladı. Koca, Prof. Dr. Ercüment Ovalı’ nın koronavirüs tedavisi için kullanılabilecek ilacın Dornaz Alfa olduğunu duyurmasına tepki gösterdi. Koca’ nın açıklamalarında dikkat çeken bir nokta da bu haberin sosyal medya üzerinden duyuruluyor olmasıydı.

”İlaç Ve Aşı İşi, Milli Bir İştir. Sosyal Medya Üzerinden Yapılmaz”

Bakan Koca, Prof. Dr. Ercüment Ovalı’ nın duyurduğu ilaç hakkındaki görüşlerini şu şekilde ifade etti;

“Sözü edilen ilaç uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacı. Cümlelerimi özellikle seçerek kullanıyorum. Türkiye’ de ruhsatlı bir ilaç. Kistik fibrozlu hastaları, yani akciğer sorunlu, akciğerde tıkaç olan hastalara uygulanan ve bundan fayda görülen bir ilaç. Kovid-19’la ilgili bu ilacın faydalı olduğuna dair laboratuvar ve devamında klinik çalışmaların başladığını biliyoruz. Artı biz Türkiye’de özellikle hem aşı hem de tedavi ile ilgili Kovid-19’a özel bütün çalışmayı yapan üniversite ve kurumlara çağrıda bulunduk.

Aşı Ve Tedaviyle İlgili Herhangi Bir Çalışmanız Varsa Bunu Projelendirip Bize Başvurun.

Bakn Fahrettin Koca sözlerine şöyle devam etti. “Bununla ilgili merkeze de 23 Mart’ ta aşı ve tedaviyle ilgili herhangi bir çalışmanız varsa bunu projelendirip bize başvurun’ dedik. ‘Çalışmanızı bize bildirin’ dedik. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. Sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz. Bu topraklara aidiyet içinde olan, insanlığa faydalı çalışma yapan herkes bizim için kıymetlidir. Yayın, araştırma ve çalışmanın nasıl yapıldığı da çok iyi bilinir. Klinik araştırma için bu çağrımıza 23 Mart’ ta cevap verilebilirdi. İlaç ve aşı işi hem milli, hem stratejik bir iştir, sosyal medya üzerinden yapılmaz. Uluslararası firmanın ilacı umutlar tüketilerek ifade edilemez.”

Koronavirüs Hangi Organlara Zarar Veriyor. İşte Cevabı.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Ah dogru hersey usulu ne uygun bunun acıklanması mı tepki cekmiş? Heralde bişeylere çözüm bulunması birilerinin kuyruğuna basılması anlamına geliyor.. Adam acıklama nedenini bile oyle güzel ifade etmiş ki 23 Nisan düşünürken vakit kaybetmek istemedik demiş.. Ben bu konuya farklı bakıyorum detaya girmek istemiyorum.

  2. Yani bu haberle ilgili ne denir bilemiyorum. Ağlanacak halimize gülüyoruz gibi birşey bu. Biri olacak diyor biri olmayacak diyor. Birbirlerinden haberleri yok gibi

  3. Bence bakanın bu tepkisi doğru değil. O biliminsanları ilaç bulmaya mı zaman harcayacaklar yoksa projelendirme, onu sunma vs gibi şeylerle mi uğraşsınlar…

  4. Nasil ve ne sekilde acikladiklari ne yaptiklari umrumda bile degil artik birileri bisey yapsin bulunsun ne buluncaksa isyan modum cigir asti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu