SON DAKİKA

Safranbolu Gezilecek Yerler

love
Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu Gezilecek Yerler Adını bölgede yetişen safran bitkisinden alan Safranbolu’nun eski adı Zafranbolu’imiş. Safranbolu’nun bu kadar ilgi görmesinin nedeni Osmanlı kent yaşam ve tarihi dokunun bu güne kadar korunması. Safranbolu 17 aralık 1998 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Miras Listesi’ne girerek Türkiye’nin bu listeye girmiş 9 kültürel varlığından biri.

Safranbolu Gezilecek Yerler Adını bölgede yetişen safran bitkisinden alan Safranbolu’nun eski adı Zafranbolu’imiş. Safranbolu’nun bu kadar ilgi görmesinin nedeni Osmanlı kent yaşam ve tarihi dokunun bu güne kadar korunması…

Safranbolu Evleri

Safranbolu denince akla gelen ilk şey tabi’ki Safranbolu evleri. Safranbolu evlerinin bu güne kadar kalmasındaki etkenlerin başında ilçenin işgale uğramamış olması ve yumurta akından horasan harcı ile yapıldıkları için’de depreme karşı dayanıklı olmaları imiş.

Safranbolu Gezilecek Yerler

Cam Teras

Safranbolu Gezilecek Yerlerde Cam Teras bir diğer adı ile Kristal Teras görülmeye değer muhteşem manzarasıyla sizleri karşılıyor. Safranbolu İnce Kaya Kanyonu üzerinde kurulu Cam Terasın yapımı 1 ay kadar kısa bir sürede gerçekleşmiş. 80 metre yükseklikte inşa edilen Cam Teras, 75 ton ağırlığı kaldırabilecek güce sahip olsa’da 30 kişilik gruplar halinde hizmet veriyor.

 

Safranbolu Gezilecek Yerler

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu Tokatlı Kanyonu çok bilinmese’de dünyanın sayılı kanyonlarından’dır. Tokatlı Kanyonunun önemli bir özelliği’de doğal yaşamın korunmasıdır. Safranbolu Tokatlı Kanyonun’da gezerken karşınıza sincap, kaz ve atlar çıkabilir. Kanyonun yürüme parkuru 9 km’dir burada ata binebilir paintball oynayabilirsiniz.

Safranbolu Gezilecek Yerler

Bulak Mencilis Mağarası

Safranbolu Gezilecek Yerler buraya gelip Bulak Mencilis Mağarasına uğramadan dönmek olmaz. Türkiye’nin 4. büyük mağarası olan Bulak Mencilis Mağarasını görmek için 150 basamak çıkmanız gerekiyor. Toplam uzunluğu 6,5 km olan mağaranın sadece 400 metresi ziyarete açık. Yer altı nehirleri, göletler, şelaleler ilgi çekici ve olağanüstü güzellikteki sarkıt ve dikit oluşumları bulunan ve Doğal Varlık olarak tescil edilen mağara araştırmacıların ve ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Safranbolu Gezilecek Yerler

Kaymakamlar Gezi Evi

Kaymakamlar Gezi Evi 1976 yılında Kültür Bakanlığı tarafından kentsel sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Bu gezi evi 3 kattan oluşmaktadır, 7 odası ve bahçesi ile görülmesi gereken yerlerin başında’dır.

Safranbolu Gezilecek Yerlerİnce kaya Su Kemeri

Safranbolu’da Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından ilçeye getirmek için yaptırılmıştır. 116 metre uzunluğun’da 6 kemerli ve 110-220 cm genişliğinde görkemli bir yapıdır.

Safranbolu Gezilecek Yerler

Gaziantep Gezilecek Yerler Yazımız İçin Tıklayın.

Başlıklar: , ,

Yorumlar

4
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
SevcanSavaseher35arslanYunusSinem Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sinem
Editor

Harika yerler var ya inşallah bir gün gider gezerim bu doğal güzellikleri..

Yunus
Üye
Yunus

Bir karadeniz kaldı göremediğim. En yakın zamanda oralarıda keşfetmek ümidiyle..

seher35arslan
Üye
seher35arslan

Ne kadar güzel anlatmışsınız harika bir yer bir gün gidebilirim inşallah

SevcanSava
Üye
SevcanSava

Emeğinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

23 Mayıs 2018, 18:01

Bozcaada Gezilecek Yerler

Yaz gelip sıcaklar arttıkça hep daha serin yerlerde olmak istiyoruz, hem güneş olsun, hem de püfür püfür essin diyoruz. Yanında deniz de olsa ah ne âlâ… İşte bütün bunları bir arada bulabileceğiniz yerlerden biri bu yazımızın konusu. Bozcaada Gezilecek Yerler yazımızda, keyifli bir tatil için adada neler yapabileceğinize değindik. Bozcaada...

Devamını Görüntüle