Hayata DairSağlık

Saç Uzatma Rehberi: Kadınlar İçin Tavsiyeler

Saç uzatma konusu son yıllarda gerek reklamlarda gerekse haberlerin satır aralarında sıkça rastladığımız konulardan bir tanesi. Özellikle kadınlar bu işin üzerine fazlaca titremekte. Hal böyle iken konuyu biraz araştıralım dedik. Arkadaşımız Sercan Arman KANDEMİR yazdı.

Saç Uzatma Rehberi: Kadınlar İçin Tavsiyeler

Uzun ve sağlıklı saçlar yetiştirmek özen ve sabır ister. Saç derinize masaj yapmak ve yeni büyümeyi teşvik etmek için biyotin almak gibi şeyler yapabilirsiniz, ancak daha büyük zorluk mevcut saçlarınızın hasar görmesini ve kırılmasını önlemektir. Düzenli düzeltmeler, doğru saç ürünlerini kullanmak ve sert tedavilerden ve stillerden kaçınmak, kilitlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir. Saç sağlıklı bir diyet yemek gibi yaşam tarzı değişiklikleri de önemlidir. Zaman ve çaba gerektirecek, ancak biraz kararlılıkla, hayallerinizin uzun, tatlı kilitlerini büyütebilirsiniz.

Saç Derinize Masaj Yapmayı İhmal Etmeyin

Saç derinize günlük olarak mutlaka masaj yapın. Sağlıklı saçların saç derisinde başladığı bilindik bir gerçektir. Saç derinize günde 5 dakika masaj yapmak saç köklerinize kan akışını teşvik etmeye yardımcı olabilir. Bu da yeni saç büyümesini teşvik eder. Şampuan kullanırken veya birkaç dakikanız olduğunda kafa derinize duşta masaj yapabilirsiniz. Saç derinize masaj yapmak için tırnaklarınız yerine parmaklarınızın yumuşak bölümlerini kullanın. Çok sert masaj yaparsanız tırnaklarınız cildinizde tahrişe ve kırılmaya neden olabilir.

Saç Uzatma Rehberi: Nane Yağı Kullanmayı Deneyin

Saç derinize her gün 3-4 damla nane yağı sürün. Nane esansiyel yağı, doğrudan kafa derinize uygulandığında saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir. Saç derinize birkaç damla uygulayın ve parmaklarınızın pedleri ile masaj yapın. Yeni büyümeyi teşvik etmek için bu işlemi en az 4 hafta boyunca günde en az bir kez tekrarlayın. En iyi sonuçları almak için, 1 yemek kaşığı (15 mL) hindistancevizi yağı ile karıştırılmış birkaç damla gerçek nane esansiyel yağı kullanın. Nane kokulu bir yağ kullanmamanızı önemle tavsiye ederiz. Kokulu yağlar nane gibi kokar, ancak aynı uyarıcı etkiye sahip olmazlar. Saç büyümesini desteklemeye yardımcı olan biberiye veya siyah tohum esansiyel yağlarını da deneyebilirsiniz.

Saç Büyümesi İçin Etkili Duş Ürünlerini Kullanın

Saç büyümesi için formüle edilmiş duş ürünlerini kullanın. Bazı şampuanlar ve saç kremleri saç büyümesini teşvik etmek ve uzun saç elde etmenize yardımcı olmak için özel olarak formüle edilmiştir. Saç büyümesi için formüle edildiğini ve aşağıdaki gibi bileşenlere sahip olduğunu söyleyen bir şampuan arayın:

  • biyotin
  • Minoxidil
  • Niasin
  • Çay ağacı yağı
  • E Vitamini

Biyotin Takviyesi Alın

Günde 5.000 mcg biyotin takviyesi alın. Biyotin veya B7 vitamini, temel bir B vitamini olarak bilinir. Uzun zamandır yeni saç büyümesini teşvik etmek için kullanılmıştır ve genellikle diğer saç takviyelerinin birincil bileşenidir. Saçlarınızı uzun ve kalınlaşmaya teşvik etmek için her gün en az 5.000 mcg takviyesi alın. Biyotin takviyeleri çoğu eczanede ve sağlıklı gıda mağazasında reçetesiz satılmaktadır. Biyotin içeren saç, cilt ve tırnak vitaminlerini de arayabilirsiniz. Biyotin ayrıca topikal bir tedavi olarak da mevcuttur. Topikal biyotini tercih ederseniz, ambalajdaki uygulama talimatlarını izleyin.

Saçınızı Haftada Ortalama 3-4 Kez Yıkayın

Saçınızı haftada üç veya dört kez yıkadığınızdan emin olun. Bazı insanlar şampuan ve saç kremi ile yıkadıkları miktarı azalttıktan sonra daha uzun saçlar bildirmiştir. Saç yıkama işlemini birkaç günde bir gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Yıkama yapılmayan günlerde duş alırken duş başlığı takın ve yağı kontrol altında tutmak için kuru şampuan kullanın. Bazı şampuanlar saçınızı kurutup doğal yağlarını çıkarabilen sert bileşenler içerir. Bu kırılmaya neden olabilir. Bunu önlemeye yardımcı olmak için kafa derisi tipiniz için formüle edilmiş nazik bir şampuan seçin. Saçlarınız kolayca karışabiliyorsa, daha sık yıkamanız gerekli olabilir. Saç kremini günlük veya her gün kullanmak, aksi halde kırılmaya neden olabilecek karışıklıkları uzak tutmaya yardımcı olabilir.

 

Su Tüketimi konusunda Bilinmesi Gerekenler

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Nane yağını ilk defa duydum mutlaka alıp denicem. Saçlarımın belirli bir uzunluktan sonra uzaması duruyor.

  2. Sac derisine Masaj yapmanın etkilediğini bilmiyodum biyotini ve sık sac yıkamayı duymuştum.. Benim sacım cabuk uzar gecen yaz kısa kulak üstüydü simdi omuzlarımda ama bu konuda cok sıkıntı yasayan arkadasım var onlarla da bu bilgileri paylasıcam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu