Sağlık

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözüm Yöntemleri

Saç dökülmesi, insanoğlunun var olduğu ilk günden beri süregelen en eski ve en çok karşılaşılan bir sorundur. Saç dökülmesi önlenebilir bir durum olmakla birlikte, doğru ve etkili yöntemlerle bu sorunu çözebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

 

Saç dökülmesinin birden fazla sebebi olabilir. Beslenme, yaş, genetik faktörler, ilaç kullanımı, kemoterapi görme, demir eksikliği, cinsiyet ve stres gibi bir çok etmen saç dökülmesine yol açabilir. Saç dökülmeleri her yaşta görülebilir, erkeklerde kellikle sonuçlanırken, kadınlarda seyrelme şeklinde görülür. Saçlarımızı tararken ya da yıkarken dökülmesi 100 teli geçmediği sürece bir sorun teşkil etmez. Avuç avuç dökülen, fırçalarda yoğun şekilde kalan saçlar tehlike arz eder. Deri altındaki yağ bezlerinde meydana gelen bozulmalar ve saç derisinde oluşan çeşitli hastalıklar, alın ve kafanın tepe bölgesinde dökülmeleri arttırır ve bu durum daha çok erkeklerde görülür. Kadınlar da ise; kansızlık sorunları, doğum kontrol hapları kullanımı, hamilelik, emzirme ve çok sık saç boyatma gibi sebeplerle saç dökülme problemleri oluşur.

Saç Dökülmesi Tıbbı Bir Sorun Olabilir!

Aşırı derecede saç dökülmesine maruz kalıyorsanız mutlaka bir hekime gitmeniz ve tahlil yaptırmanız gerekmektedir. Kansızlık, demir eksikliği gibi sebepler saçlarınızın dökülüp, seyrelmesine neden olabilir. Bütün tahlil yapıldığı halde bir sorun gözükmüyorsa, saç dökülmesinin sebebi dış etmenlerden kaynaklı olabilir. Stres, yaşam koşulları, uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol tüketimi gibi faktörler incelenerek kişilerin saç dökülmesinin altında yatan sebepler bulunabilir. Vitamin, mineral ve protein kaynaklarından yoksun olan beslenme alışkanlığı saç dökülmesinin en önemli sebebidir. Kişiler düzenli beslense dahi sigara tüketimi çoksa ne yazık ki saç dökülmesini önlemek zorlaşır.

Saç Dökülmesine Karşı Bir Kaç Çözüm Önerisi

Özellikle kadınlar için estetik ve güzellik açısından önemli olan saçlar, özen ve bakım gerektiriyor. Saçlarımızın canlı, parlak ve bakımlı durmasını sağlamak için öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli sonra diğer bakım ürünleri ve yöntemlerine ağırlık vermelisiniz.

Doğal Bir Kür

 

Malzemeler: Yarım litre su ve 1 kaşık lavanta yağı

Yapılışı: Yarım litre suyu kaynatın ve içine lavanta yağını dökerek iyice karıştırın, bir miktar birlikte kaynadıktan sonra ocaktan alıp soğumaya bırakın. Saçlarınızı, saç tipinize uygun bir şampuanla yıkadıktan sonra durulayın ve saç temizlendikten sonra lavanta kürünü saçınıza dökerek iyice yedirin. Lavanta kürü en az yarım saat saçınızda kalmalı, yarım saat sonra saçınızı sadece su ile durulayın. Lavanta kürünü haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Doğal Bir Maske

 

Malzemeler: 2 tane olgunlaşmış muz ve badem yağı

Yapılışı: Muzları iyice ezin ve üzerine 7-8 damla badem yağı damlatarak karıştırın. Saçlarınıza iyice yedirdikten sonra, havlu ile sarıp 1 saat bekletin. Ardından soğuk su ile durulayıp saç tipinize uygun bir şampuanla yıkayın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Çok güzel bilgiler kaleminize sağlık mevsim geçişleri gün içi iş stresi gerçekten etkiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu