Moda

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Sağlıklı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kadınların güzelliğini ön plana çıkaran en önemli şeylerden biri saçlardır. Saçlarımız hava koşulları, iklim, mevsim geçişleri, stres, psikolojik durumlar, çeşitli hastalıklar, çevre kirliliği ve ısıl işlem uygulamaları sonucunda yıpranır ve dökülmeye başlar. Saçlarımızı nasıl koruyabiliriz? En doğru şekilde saç bakımı nasıl yapılır? Hep birlikte inceleyelim.

Saçlarınızın tipinizi biliyor musunuz?

Herkesin saç tipi birbirinden farklıdır. Kimisi ince telli saçlara sahipken kimisi kalın telli saçlara sahip olabiliyor. Saç tipimizi bilirsek doğru bakımı da yapabiliriz. Saç tipinizi tanıyarak doğru bakım uygularsanız güzel ve parlak saçlara siz de sahip olabilirsiniz. Öyleyse doğru saç bakımı nasıl yapılır?

Saçlarının Sağlıklı Olmadığını Nasıl Anlarsın

Eğer saçlarınıza yakın zamanda kimyasal bir işlem yaptırdıysanız saçlarınız büyük olasılıkla zarar görmüştür. Bu işlem sonrası saçlarınız eskisi gibi sağlıklı görünmeyebilir. Ancak bazen kimyasal bir işlem yaptırmamış bile olsanız, maşa, saç kurutma makinesi, saç düzleştiricisi gibi aletlerin kullanımı sonucunda saçınız sağlıklı ve parlak görüntüsünü kaybedebilir. Eğer saçlarınızın ucunda kırıklar ve çatallaşmalar varsa, saçınız yumuşaklığını kaybetmiş ve sertleşmişse ne yazık ki size kötü bir haberlerimiz var. Artık saçlarınız sağlıksız.

Kalın Telli Saça Sahip Olanlar

Kalın telli saçlara sahip olanların en büyük derdi saçlarına sekil vermektir. Kalın telli bir saçla başa çıkabilmenin birinci yolu saç kesim şeklidir; katlı ve omuz hizasında kesilmiş saçlar, kullanımı daha fazla kolaylaştırır. Kalın telli saçlar eğer gittikçe kuruluğa sebebiyet veriyorsa düzenli bakım yaptırmak ve uçlardan kestirmek gereklidir. Beş altı haftada bir saçlara avokado ve badem yağı ile bakım uygulamalısınız.

İnce Telli Saça Sahip Olanlar

İnce telli saçlara sahip olanların en çok istediği şey saç tellerinin kalınlaşmasıdır fakat bu mümkün değildir. Saçlarımız genlerimize bağlı olarak çıkar ve yapısı değiştirilemez, saçlara doğru bakım yapıp doğru kesim modelleri uygularsanız ancak o zaman rahat kullanırsınız. İnce telli saçlara sahip kişilerin sık sık saçlarını yıkaması gerekir yoksa hacmini korumaları zorlaşır, saçlar söner. Saçlarınıza krepe yaparak sönük durmasını engelleyebilirsiniz. Saçlara hafif katlar verilerek kesilmiş modeller hacimli ve canlı görünmesini sağlayacaktır. İnce telli saçlar daha çabuk yıprandığı için ısıl işlemlerden uzak durmaya özen gösterilmelidir. Zeytinyağı ile bakım yaparak saçları beslemek önemlidir.

Saç Derisi ve Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç derisini sağlıklı tutmak bakımlı saçlara sahip olmak için oldukça önemlidir. Saç bakımı nasıl yapılır? Saç derisi nasıl sağlıklı olur? Saç derisine aşırı sıcak su uygulamamalısınız, saçlarınıza düzenli olarak bakım yağı sürerek beslemelisiniz ve saç derisine düzenli masaj yaparak kan dolaşımını arttırırsanız güçlü saçlara sahip olursunuz.

Yağlı Saçların Bakımı

Saçın yağlanması aslında tamamen saçın derisi ile ilgili bir problemdir. Yağlı saça sahip olanların saçlarını sık yıkamaması gerekir. Yağlı saçlara sahip kişilerin ya saç kremi kullanmaması gerekir ya da kullanırken dikkatli olup saç derisine sürmeden uygulama yapması gerekir. Saç kremi deriden zor arındığı için zaten yağlı olan saç deriniz için ciddi rahatsızlık verici bir sorun yaratabilir. Saçlarınızı durularken durulama suyuna bir miktar sirke katmak derinin yağlanmasını geciktirdiği için doğal bir çözüm önerisidir. Saçlarınızı çok sık taramak ve saçlarla oynamakta aşırı yağlanmaya sebep olur.

Kuru Saçların Bakımı

Kuru, yıpranmış ve mat görünümlü saçlara sahip olmak oldukça can sıkıcı bir durumdur. Klorlu sular, kirli hava koşulları, stres, yetersiz beslenme gibi bir çok faktör saç yapısını etkiler. Kuru saçlar zamanla dökülmeye ve kepeklenmeye başlar. Saçlara düzenli bakım yağı uygulaması yapmak, aşırı boyamadan ve ısıl işlem uygulamadan kaçınmak sağlıklı saçlara sahip olmanız için ilk adımdır. Zeytinyağı ile bakım, zeytinyağlı şampuanlar ile saçı yıkamak kuru saçlar için önemli bir çözümdür. Bal, zeytinyağı ve muz karışımı ile evde hazırlayacağınız maske de saçlarınızın canlanmasına ve zamanla parlak görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

 

 

2018 Yaz Sezonunun Trend Saç Renklerini Öğrenmek İçin Buraya Tıklayın

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu