in

Rüya Nedir? Neden Rüya Görürüz?

Rüya nedir

Rüya nedir? Bazı günler gördüğümüz rüyaları bir türlü hatırlayamazken, bazı günler gördüğümüz rüyalar bizi tüm gün etkisi altına alır. Hepimizde merak uyandıran rüya nedir sorusunun cevabı bu yazımda..

RÜYA NEDİR?

Rüya, uykunun REM denilen hızlı göz hareketi evresi ile bağlantılı olan, görsel ve işitsel algı ve duygular bütününe denir. Rüyaya, ruhun bedenden ayrıldığı zamanda yaşanan olaylar bütünü de denebilir. Hepimiz mutlaka rüya görürüz. Ancak bazılarımız diğerlerine göre biraz daha sık rüya görebilir. Hepimizin istediğimiz rüyayı görmesi mümkün değildir. Rüyalarda yaşanan olaylar tahminimizden çok daha hızlı olur. Kısa süren bir kaç saniyelik rüyalarda bile çok uzun ve değişik olaylar görebiliriz. Bu nedenle rüyada zaman kavramı yoktur.

UYKU VE RÜYA EVRESİ

Hepimiz yaşamak için oradan oraya koşturuyoruz. Ve günün sonunda vücudumuz yorgun düşüyor, iç organlarımız ve bünyemiz zayıflıyor, bunların sonucunda halsizlik ve uyku kaçınılmaz oluyor. Sonrasında ise uykuya dalma ve rüya evresine geçiyoruz. Gün içinde yaşadıklarımız ana merkeze ulaşıyor ve uyku sırasında beynimiz bunları harmanlayarak hayal şekline dönüştürüyor. Yapılan araştırmalara göre, insanlar gördükleri rüyaların bir çoğunu unutuyor, ancak rüyamızda bizi  etkileyen veya üzen olaylar yaşamışsak, bunları hatırlama olasılığımız daha yüksek oluyor.

NEDEN RÜYA GÖRÜRÜZ?

Rüyalarda gördüklerimiz bazen uyku sırasında beyindeki etkinliklerin yan ürünü olarak ortaya çıkar, bazen de kişinin bilinçaltının geri planda kalmış yönlerini ortaya koyar.

Ünlü rüya yorumcusu Sigmund Freud’ a göre; rüyalar günlük hayatta bastırılarak bilinçaltına itilen isteklerin dışa vurumudur. Rüyalarda geçen öğelerin büyük bir çoğunluğu bastırılmış istekleri yansıtır. Bu yüzden rüyada görülen sembollerin anlamlarını doğru şekilde bulmak ve yorumlamak çok mühimdir.

NE SIKLIKTA RÜYA GÖRÜRÜZ?

Çok yorgun olmadığımız zamanlarda günde 4 ila 7 rüya gördüğümüz yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Genelde gördüğümüz bu rüyaların sadece bizi çok etkileyen kısımlarını hatırlayabiliriz. Ancak rüyasının tamamını hatırlayan kişilerin de olması mümkündür. Kimi zaman yaşadığımız bir anı daha önce yaşamış gibi hissettiğimiz olur. Bununla ilgili olarak araştırmalar önsezi doğrultusunda görülen rüyalar olabileceğini söylemektedir.

RÜYA SÜRESİ

Bu konuyla ilgili kesin bir bilgi olmamakla birlikte yapılan araştırmalara göre en uzun rüyanın 90 saniye sürdüğü söylenmektedir.

RÜYA TÜRLERİ

Rüyalar çok farklı gruplara ayrılabilir. Bazı kişiler gün içinde yaşadığı olaylardan etkilenerek rüya görürken, bazı kişiler görmüş olduğu rüyaların aynısını yaşadığını söylemektedir.

  • BASİT RÜYALAR

Gün içinde yaşanılan olaylardan, ilgilenilen konulardan etkilenerek görülen rüyalara denir. Bu tip rüyalar genellikle yorumlanmaz.

  • GERÇEK RÜYALAR

Görülen rüyanın olduğu gibi çıkmasına denir. Bu kişilerin rüyaları yorumlanırken çok dikkatli olunmalı ve gördükleri şeyler çok iyi değerlendirilmelidir.

  • GÜZEL RÜYALAR

Rüyalarda uçmak, yüzmek güzel rüyalar arasında sayılabilir. Bu tarz rüyalar genellikle sabahın erken saatlerinde vücudun dinç olduğu zamanda görülür.

  • TEKRARLANAN RÜYALAR

Kişi zaman zaman aynı rüyayı tekrar tekrar görebilir. Rüyasında aynı insanlar konuştuğunu, aynı yere gittiğini görür. Genellikle bu tip rüyalarda kişi gördüğü yerleri ve insanları tanımamaktadır. Ancak rüya sırasında kişiye bu yerler ve kişiler yabancı gelmez. Tekrarlanan rüyalar, kişinin mutlu olduğu anlar ve yaşadığı olumlu olaylar zihinde döndüğü için görülür.

  • RÜYA İÇİNDE RÜYA GÖRMEK

Rüya görürken rüyanın içinde rüya görebiliriz. Bu tarz rüyaları yorumlarken dikkatli olmak gerekir, çünkü bu rüyalara yapılan yorumların gerçekleşme ihtimali vardır.

  • KABUSLAR

Güzel ve keyifli rüyalar görebildiğimiz gibi bazı zamanlar korktuğumuz rüyalar da görebiliriz. Bu tarz rüyalara kabus ya da karabasan denilir ve pek fazla yorumlanmaz. Görülme sıklığı artarsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bu rüyalarda kişiler güzel bir olay görürken aniden gördüğü rüya korkutucu bir hal alır.

Venüs Hakkındaki Gerçekler

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'de Bulunan Hayvan Dostu Kamp Alanları ve Öneriler

Türkiye’de Bulunan Hayvan Dostu Kamp Alanları ve Öneriler

Bir Baba Hamlet oyunu

Bir Baba Hamlet Oyunu