Tarih

Rusya Operasyonu ve Hitler

Hitler, aslında olası bir Rus istilasından korktuğu için Sovyetler Birliği’ni istila etmedi. Özellikle 1939 ve 1940 yıllarında Rusya tehlikesinin daha az olduğunu düşünüyordu. Adolf Hitler, Rusya’nın önemli bir bölümünü istila etti çünkü eğer Sovyetler Birliği’ni istila ederse Birleşik Krallığı istila etmenin daha kolay olacağını düşünüyordu.

Hitler, Rusya Topraklarını ve Kaynaklarını Çok İstiyordu

Hitler’in hiç bilinmeyen bir yanı da kovboylara ve Kızılderililere olan hayranlığıdır. Ayrıca Adolf Hitler, kendi ülkesinin halkına da çok büyük bir koloni sunmayı hedefliyordu. Kölelik sistemi ve soy kırım yaparak bunu yapmayı planlıyordu. Almanlar, yaz aylarında Rusya’nın Avrupa kıtasındaki topraklarını işgal etmeyi istiyordu. Peşi sırada Sovyet kaynaklarını kullanarak Birleşik Krallığı işgal etme niyetindeydi. Bu esnada Sovyet halkının açlıktan ve hastalıktan kırılacağını düşünüyordu. Barbosa harekatı, çocuk oyuncağı olarak görülüyordu.

Sovyet İstilası İmkânsız Değildi

Ne Stalin ne de Hitler, olası bir Sovyet istilasının imkansız olmadığını biliyordu. Stalin, Almanların İngiltere’yi istila etmesini bekliyordu. Böylelikle Rus kuvvetleri, iyi planlanmış bir atak için zaman kazanabilirdi. Rus otoriteleri, 1941’de olmasa bile 1942 veya 1943’de böyle bir durumun gerçekleşeceğini düşünüyordu. Her iki taraf da kendi planlarını yapıyordu fakat diğer tarafın gizli planlarından bihaberdiler. Hem Sovyet hem de Alman gizli servisleri pek iyi çalışmıyordu bu yıllarda.

Hitler’in Rusya Hakkındaki Görüşleri

Adolf Hitler, Rusya’nın işgal edilmesindeki önemli bir sebebin de Alman nüfusunun sürekli artışı ve Rus topraklarında üretilen yiyeceklerin bu artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olmasıydı. Hitler’e göre Rusya, tek bir kişi tarafından kontrol edilmek için fazla büyüktü. Nüfus artışı Hitler ve Almanların yeni yerleri kolonileştirmeye itmeye başladı. Bu yerler arasında en uygunlarından biri de Sovyetler Birliği idi.

Barbosa Harekatı Neden Başarısız Oldu?

Hitler’in tahmin edemediği olumsuz hava şartları ve Alman askerlerinin yetersiz kıyafetleri, Barbosa harekatının başarısız olmasında önemli bir rol oynadı. Öte yandan lojistik desteğinden mahrum kalan Almanya, Rus’ların ana vatanında onlara karşı savaşmakta epey zorlandı. Bu gibi nedenlerden dolayı Barbosa harekatı başarısız oldu.

Tarih Treniyle Yolculuk İkinci Dünya Savaşı

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu