Gündem

Rusça Konuşmak 1 Gece de Hediye Edildi

Rusça konuşmak onun için çok basit oldu.

Rusça Konuşmak Onun İçin Çok Basitti Çünkü Geçirdiği Trafik Kazası Sonrası Rusça Bilerek Uyandı

27 yaşındaki Hatice Tatlıer trafik kazası geçirdi, komaya girdi ve yoğun bakımdan çıktıktan sonra hiç bilmediği Rusçayı konuşmaya başladı. Hemde aksanı tamamen değişti.

Dünyadaki 61. Vaka O

İddiaya göre dünyadaki 61. vaka o. Geçirdiği kazanın ardından 10 gün yoğun bakımda kalan genç kadın yeniden gözlerini açtığında Türkçe değil hiç bilmediği Rusçayı konuşmaya başladı. Hem de aksanlı.

Yapılan röportajda konuşabildiğine şükreden Hatice Tatlıer, “ben Türk’üm ve Müslümanım” dedi.

27 Yaşında Hayatı Değişti

27 yaşında hayatı değişen Hatice Tatlıer 4 ay önce otomobilin arka koltuğundan düştü ve başını yere çarptı. Durumu ağırdı. 10 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra gözlerini açtığında Türkçe konuşuyordu. Eve dönen genç kadın bir kaç gün sonra uykusundan uyandığında Türkçe değil Rusça konuşmaya başladığını iddia etti. Uzun süre başına ne geldiği anlamayan genç kadın yakınlarına durumu anlatamadı.

İşe Gittiğimde Kimse Beni Anlamadı

Rusça konuşmak en başlarda zordu. İlk işe gittiğinde kimsenin onun anlamadığını söylüyor ve yazarak anlatmaya çalıştığında da Türkçe yazamadığını Rusça yazdığını söylüyor. O günlerde telefonlardan çeviri yaparak insanlarla anlaştığını söyleyen Hatice Tatlıer 3 ay içinde Türkçe öğrenmeye başladığını dile getiriyor.

Yabancı Aksan Sendromu

Hatice Tatlıer’in başına gelen Yabancı Aksan Sendromu dünya üzerinde bugüne kadar 60 kişinin başına gelmiş. Uzmanlara göre Yabancı Aksan Sendromunda aslında hasta o dili konuşmuyor sadece aksanı benziyor. Ama sadece bir kaç sözcük bildikleri dili 1 gecede tamamen konuşmak oldukça etkileyici.

Nöroloji Uzmanı DR. Kaynak Hacıoğlu’na göre “Aslında mucizevi bir farklı dil konuşma söz konusu değil, temel olarak bir konuşma bozukluğu sonucu hastanın çevresindeki insanların konuşmayı başka bir dile benzetmesi durumu” olarak nitelendiriliyor.

Beyin Neler Yapabilir?

Bir insan beyni kontrol etmediği sürece hiçbir şey yapamaz. Beyin emrettikten sonra yardımcılar bunu yapacaktır. Örneğin, beyniniz sürüş sırasında sağa dönmenizi emretmiyorsa, kollarınız direksiyona sağa dönebilir mi? Evet, kolların böyle bir yeteneği var, ama bir beyin gücünden sonra mümkün. Aslında o arabayı ve diğer tüm hareketleri bize yaptıran, doğru kullanan beyin gücü.

Yanardağ Patladı Tüm Ülke Korku İçinde

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. “Lost” dizisinde bu durum bahis edilmisti. Ara sira insan benim başıma da gelse demiyor degil. :)

  2. Çok ilginç ya, kaza geçirmesem ama bi uyusam uyansam sabah şakır şakır İngilizce konuşsam ne güzel olurdu ya :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu