Seyahat

Rota: Ohri Gezilecek Yerler

Dünyanın en eski gölü olan Ohri Gölü etrafında kurulmuş olan bu il, son zamanlarda arama sayısının yükselmesi ile popüler rotalar arasına girdi. 60 binlik nüfusu ile Makedonlar ve Arnavutlar’ın yer aldığı şehir, Ohri gezilecek yerler haberimizi sizler için derledik. Hadi gelin bu muhteşem şehir ile ilgili tüm detaylara hep birlikte göz atalım…

Ohri Gezilecek Yerler

Dünyanın en eski ve en derin gölü olma özelliğini taşıyan Ohri gölü, aynı zamanda dünyanın en temiz ve en berrak 4 gölünden biri olma özelliğine de sahip. Bu gölün ve bu şehrin en büyük özelliği ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor olması.

Geçmişte birçok devlet ve medeniyete ev sahipliği yapan şehirde, yapılardan kültürel özelliklere en sağlam iz bırakan ise Osmanlı Devleti olmuş. Bu sebeple şehirde Osmanlı Mimarisi’nin izlerini taşıyan onlarca yapı yer almaktadır. Türklerin de yoğunlukla yaşadığı ilde Makedonca, Arnavutça ve Türkçe dilleri yaygın olarak konuşuluyor.

Ohri nerede yer alıyor?

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Ohri şehri, Makedonya’nın güneybatı tarafında, Ohri Gölü’nün ise kuzeyinde yer almakta. Aynı zamanda şehir Arnavutluk sınırına da yakın bir konumda yer alıyor.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Avrupa’da Vizesiz Gezilebilecek Ülkeler

Ohri gezilecek yerler nereler?

Makedonya’da bulunan bu önemli şehirde gezilecek ve görülecek birçok yer bulunuyor. Burası Makedonya’nın ziyaret edilen diğer şehirlerine göre daha popüler olduğu için, diğer şehirlere göre de daha pahalı. Hadi gelin Ohri gezi rehberi haberimizin detaylarına göz atalım, bakalım Ohri’ye gittiğinizde nereleri gezmeniz gerekiyormuş…

1- Ohri Antik Tiyatro

Bu antik tiyatro Helenistik dönemden kalma tarihi bir yapıdır. Milatta önce 200 yılında inşa edilmiştir. Antik tiyatronun kaç kişilik inşa edildiği hakkında veri ve bilgilere sahip olmak, tiyatronun yalnızca alt bölümünün kalması sebebi ile biraz zor… Bu tiyatroda vakti zamanında gladyatör dövüşleri sıkça yapılırmış. Tiyatro, Romalıların hristiyanları burada idam etmesi sebebi ile pek de sevilen bir yer değilmiş. Bu sebeple Roma İmparatorluğu dönemi bittiğinde burayı gömmüşler ve kaderine terk etmişler.

Bu tiyatro alanında 80’li yıllardan itibaren tekrar oyunlar sahnelenmeye, konserler verilmeye başlanmış. Hatta Ohri Yaz Festivali’nin bir bölümü bu tiyatroda sergileniyormuş.

2- Sveti Jovan Kaneo Kilisesi

Ohri Gölü’nde bulunan Kaneo Plajı kıyılarındaki uçuruma inşa edilmiş olan bu kilisenin yapım tarihi net olmamakla birlikte derlenen belgelerden yola çıkılarak 1447 yılı ve öncesine ait olduğu düşünülüyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselmesinden hemen önce inşa edildiği düşünülen kilise Ermeni ve Bizans mimari özelliklerini taşıyor.

“Bu kiliseyi bir yerden hatırlıyorum sanki” diyenlerdenseniz, bu kiliseyi “Before The Rain” filminde görmüş olabileceğinizi söyleriz… Ohri’ye yolunuz düşerse, yalnızca Makedonya’nın değil, tüm Balkan bölgesinin en değerli ve en görkemli kilisesine uğramayı ihmal etmeyin.

3- Samuel Kalesi

Ohri’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Samuel Kalesi. Zamanın en başarılı hükümdarı Çar Samuel tarafından yaptırılan kale, şehrin neresinde olursanız olun muhtemelen görkemli bir şekilde size göz kırpıyor olacak. Ülkede yaşanan savaşlar sebebiyle zarar gören kale, aslına sadık kalınarak restore edilmiş. Şehrin en tepesinde bulunan kaleye çıktığınızda, şehri 360 derece seyredebilme fırsatı yakalayacaksınız.

Ohri kalınacak yerler

Yaz turizmi denince, Balkan ülkeleri arasında en çok tercih edilen Makedonya’nın yine en çok tercih edilen en büyük 8. şehri Ohri geliyor akıllara. Yıl içerisinde turist döngüsüne devam eden şehir, özellikle de yaz aylarında Avrupa ve Asya başta olmak üzere birçok milletten turisti ağırlamaya devam ediyor. Şehir oldukça küçük olmasına rağmen kalacak yer bulmak hiç de zor değil. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey, tatil için şehre ayak basmadan 2 ya da 3 ay kadar önce rezervasyon yaptırıyor olmanız…

Şehir merkezine en yakın oteller Vila SiVa, Villa Kliment, City Inn Beach Apartments, en uygun fiyatlı kalabileceğiniz oteller Hostel Valentin, Villa Ohrid Anastasia, Point Hostel Ohrid. Ohrid’de oda ya da ev kiralamak istiyorsanız da House Kostoski, Nomce Room ve Ohrid Apartments’i tercih edebilirsiniz.

Ohri para birimi

Ohri’de Makedonya para birimi olarak kabul edilen Denar geçerlidir. 50 deni, 1 denar, 2 denar, 5 denar, 10 denar ve 50 denar şehirde kullanılan madeni paralardır. Banknotlar ise 10, 50, 100, 500, 1000 ve 5000 denar olarak kullanılmaktadır.

Ohri ile Türkiye arasındaki saat farkı

Türkiye’ye göre güne geç başlayan ülkelerden biridir Makedonya. Türkiye saatine göre 1 saat geriden gelir.

Ohri’ye nasıl gidilir?

Türkiye’den Ohri’ye genelde karayolu tercih edilmekte. Ohri’de havalimanı bulunuyor fakat; ülkemizden çok sık bir şekilde uçuş bulunmuyor. İlla havayolunu kullanacaksanız Üsküp ya da Tiran’a bilet alabilir, oradan da aktarma yapabilirsiniz.

Ohri – İstanbul arası yaklaşık 880 kilometredir ve eğer karayolu ile bir seyahat gerçekleştirecekseniz bu yolculuğun yaklaşık 10 saat süreceğini belirmek isteriz.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Vizesiz Ülkeler – T.C. Vatandaşlarının Vizesiz Gidebileceği Ülkeler Listesi

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu