in ,

Romeo Ajanları: Casus Cazibesi

romeo ajanları: casus cazibesi

Romeo Ajanları yazımızla tarihin en ünlü casusları yazı serime kaldığım yerden devam ediyorum kıymetli ShallWe takipçileri. Araştırmalarım sırasında oldukça ilginç gelen bir konuydu o nedenle bunu seçtim. Sizlerle Soğuk Savaş yıllarına doğru bir yolculuğa çıkacağız.

Romeo Ajanları Yazısına Girizgâh

Bildiğiniz üzere Soğuk Savaş dönemi olarak bilinen ve 1947-1991 yılları arasını kapsayan dönem casusluk faaliyetlerinin zirve yaptığı bir dönemdir. Bu konuyla ilgili pek çok film ve belgesel çekilmiş olmakla birlikte aydınlatılmamış daha çok nokta olduğu da bir gerçektir. Ben de bu döneme denk gelen tuhaf bir casusluk girişimini anlatacağım sizlere.

Romeo Ajanları Nedir?

Diye soracak olursanız şöyle özetleyelim: Hani genelde erkeklerin cinsel güdülerinden faydalanarak tuzak kurma girişmleri olur ya, bu da onun tam tersi. Soğuk Savaş yıllarında Doğu Almanya merkezli istihbarat bürosunun başlattığı bu uygulama kadınlara yönelik. En yakışıklı erkekler seçilir, özel olarak yetiştirilir ve hedef alınan ülkelerdeki makamların sekreterleri tavlamaları sağlanır. Bu yolla da istihbarat devşirilir. Şimdi biraz daha ayrıntıya inelim ve “bu işin en ünlü siması kim” sorusuna cevap arayalım.

 Markus Wolf

İşte o isim! Markus Wolf, Doğu Almanya İstihbarat Bürosu’nu 30 sene boyunca yönetmiş ve 4000 civarı ajanı çeşitli ülkelere yerleştirmiştir. Seçtiği ajanlar öyle sıradan tipler değil. 16-17 yaşlarındaki gençler arasından en yakışıklı olanlar seçilip özel olarak yetiştiriliyor. Sadece tip değil tavır, hareket, konuşma, diksiyon… Kadınlar bakıyor ki karşılarında hem yakışıklı, hem çekici, hem tam bir centilmen var… Gerisini siz düşünün. Bu gençler, gönderilecekleri ülkenin dilini aksanlı konuşacak şekilde yetiştirilir. Sadece bu da değil; Sahte kimliklerindeki doum yerlerinin en ince detayları anlatılır, ezberletilir. Özellikle Avustralya’ya gönderilen gençler burada çok rahat biir şekilde okullara, orduya ve devlet dairelerine sızmayı başarmış. Elde ettiği başarıyı sadece buradan bile anlayabiliriz. Kendi hatıralarında cinselliğin bu işteki önemini şöyle anlatıyor Wolf: “Eğer tarihe geçecek olursam bu, casuslukta cinselliği mükkelleştirebildiğim içindir.” Markus Wolf’ün hayatını ayrıca anlatacağım için başka bir ismee geçiyorum…

John Symonds

“Bu da kim” diyenleriniz olacaktır. Az önce Romeo Ajanları olayını başlatan adamı anlattım. İşte Symonds da bu ajanların içindeki en ünlü isim. Kendisi bir İngiliz vatandaşı olmakla birlikte babası Çanakkale Savaşı sırasında İngiliz ordusunda subaymış. Efendim 1914’te doğan Symonds önce subay olmuşsa da daha sonra polisliğe geçmiş ilerleyen yıllarda. Scotland Yard’ın en yakışıklı dedektifi o olduğundan İngiltere’deki KGB ajanlarının dikkatini çekmiş. Bir de Symonds’ın bir zaafı varmış: Para… Doğal olarak KGB ajanlarının onu kendi saflarına çekmesi zor olmamış. Epeyce büyük meblağlar ödedikten sonra Symonds KGB için daha doğrusu Doğu Bloğu için çalışmaya başlamış.

Para Konuşur Arkadaş!

Öyle de olmuş vesselam. Symonds öyle büyük paralar almış ki KGB’den, dünyada neredeyse ayak basmadık toprak bırakmamış. Bazen av düşkünü bir zengin rolüne bürünmüş bazen de zengin bir yatırımcı… Symonds’ın temelde iki görevi varmış. Birincisi; gittiği ülkelerdeki dışişlerinde çalışan kadın memur ve sekreterleri tavlayarak bilgi edinmek. İkincisi ise her gittiği ülkede sahte kimlik yaratmak. Tam 8 sene boyunca Symonds kendisine verilen her görevi layığıyla yerine getiriyor. Kaç tane kadını baştan çıkardığını Allah bilir artık.

Romeo Ajanlarına Son Not

Aslında yazılacak pek çok şey var ama onları diğer yazılara sakladım ki sıkılmayasınız. Hem Wolf’ün hem de Symonds’ın hayatını ayrıca anlatacağım ilerleyen yazılarda. Sizlere şimdilik veda ediyorum. Diğer yazılarda görüşmek ümidiyle, hoşça kalın ve en önemlisi elinizden geldiğince evde kalın…

 

Roald Dahl: Edebiyata Gizlenmiş Bir Casusluk

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

en pahalı hobiler: bu hobiler lüksün ötesinde

En Pahalı Hobiler: Bu Hobiler Lüksün Ötesinde

strese ve yorgunluğa iyi gelen bitkiler

Strese Ve Yorgunluğa İyi Gelen Bitkiler