in ,

BayıldımBayıldım

Roma’ya Nasıl Gidilir?

romaya nasıl gidilir

Roma’ya nasıl gidilir? İtalya Shengen bölgesi ülkelerinden biri olduğundan Türk vatandaşları vizeye tabidir. Uçakla 2 saat 35 dakika süren bir yolculuğun ardından şehrin iki havalimanından, çoğunlukla en çok kullanılan Fiumicino-Leonardo da Vinci Uluslararası Havalimanı’na iniş yapıyorsunuz.

Şehir merkezine ulaşım için havalimanından Leonardo Express treni (32 dk, 14 Euro), Terravision Shuttle (3 no’lu terminal, 55 dk, 5.80 Euro), SIT Bus Shuttle (3 no’lu terminal, 75 dk, 6 Euro) ve belediye otobüsü gibi seçenekleriniz var. Merkez istasyona taksi fix fiyat 48 € ve bagaj limiti var. Mesafe farklı ise ücret yukarı doğru çıkabiliyor. Araç da kiralanabilir ancak trafik ve park kuralları oldukça katı, otopark ücreti ödeseniz de ödemeseniz de park yeri bulmak ciddi sıkıntı, dakikalarca turlamadan yer bulmanız oldukça zor. Caddelerde ve caddelere yakın sokaklarda, sokaklar dar olduğu için park yasakları akşamın geç saatine kadar sürüyor. Tabela yok nasılsa diyerek park ettiğiniz yerde, döndüğünüzde camınıza yapışık park cezası görebilirsiniz. Yerel halktan arkadaşlarımla bile ceza yemişliğimiz var o derece. O nedenle araba kiralama seçeneğine değinmedim, yürüyerek gezmek kesinlikle daha az maliyetli ve daha az zahmetli.

Roma’ya Nasıl Gidilir?

Roma şehir içi ulaşım nasıldır? Şehir merkezi olgusu bu şehirde çok geniş, tarihi bölgenin neredeyse tamamı şehir merkezi olarak geçmektedir. Bu nedenle Roma’da ana şehir merkezi olarak ulaşımın kalbi de diyebileceğimiz (otobüs, metro, hop on-hop off ve trenin aynı noktada buluştuğu), Roma Termini Merkezi Tren İstasyonu’na da (Stazione Termini) ev sahipliği yapan Termini bölgesini baz almanızı öneriyorum.

Roma’ya Ne Zaman Gidilir?

Roma’yı gezmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Yaz dönemi turist yoğunluğu nedeniyle çok kalabalık ve çok sıcak olduğu için daha rahat hareket etmek adına bahar aylarını tercih etmenizi öneriyorum. Ek olarak Roma’da her ayın ilk pazar günü müzelere ve tarihi yerlere giriş ücretsizdir. Pazartesi günleri ise müzeler ve tarihi yerler kapalıdır.

Roma’da Nerede Kalınır?

Roma’da Termini Merkez İstasyonu’nun bulunduğu bölgede veya o bölgeye yakın yerlerde konaklamanızı öneriyorum. Termini Merkez İstasyonu’nun çevresinde her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunuyor. Öğrenci bütçesiyle Roma’da bulunan hostel tarzı konaklama noktalarında kalabilirsiniz. Öte yandan Roma Havalimanı çevresinde de birçok otel de yer alıyor. Ancak bilginiz olsun buralar merkeze epeyce uzak. Sadece aktarma uçuşu olup merkeze inmek istemeyenler olursa bu bölgeler de düşünülebilir.

DİDEM TURAN

Roma Gezilecek Yerler-1

11 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

romada ne yenir

Roma’da Ne Yenir?

nostradamus

Nostradamus : Kehanetlerin Bekçisi