in ,

Roma’da Ne Yenir?

romada ne yenir

Roma’da ne yenir? İlk öncelikle bu şehirde ne ararsınız var; tarih, sanat, eğlence, romantizm, doğa, leziz İtalyan yemekleri ve tabiki GELATO..

Dondurmanın İtalyanlar için İtalya’daki karşılığıdır kendisi ve İngilizce olarak ice cream dediğinizde bir çoğu sizi GELATO olarak düzeltecektir, onlar için önemli bir olgu.. Meyvelisinden çikolatalısına, Nutellalısından kahvelisine, acı biberlisinden likörlüsüne ve bisküvilisine kadar sayamadığımız kadar çeşit ve taptaze Gelato’ya sahip bu memleket bu yönüyle de kalbinizde taht kurabilir.

Roma’da Ne Yenir?

Tiramisu.. Roma’ya gidip İtalyanların meşhur tatlısı Tiramisu’yu yemeden gelmek olmaz. Şehirde Tiramisu deyince en bilineni ve en iyisi kesinlikle POMPI.. Çeşit çeşit Tiramisu’ya sahip olan bu yerin birden fazla şubesi var ama yerel halkın daha fazla olduğu şubesi (Linea A metro hattının üzerinde Re di Roma durağından rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir yerde), kendini İtalya’da olduğunu hissetmek isteyenler için tavsiyemdir. İtalya’da yiyeceğiniz Tiramisu’lar alkol içermektedir, bu konuda hassasiyeti olan kişilerin dikkat etmesini öneririm.

Roma ve İtalyan Yemek Kültürü Hakkında

İtalya’daki cafe restoranlarda bizdeki uygulamanın aksine masa parası dediğimiz bir durum var. Girdiğiniz mekanda take-away şeklinde yani siparişinizi alıp çıkarsanız fiyatı farklı, bir masaya oturursanız fiyatı farklı oluyor. Bu sebeple elde yiyebileceğinizi düşündüğünüz yiyecekleri (pizza, tatlı vs) take-away olarak alıp yeme içmeyi daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

Birçok lezzetli yemeğe sahip bu şehirde Trattoria diye geçen, birçoğu aile lokantası olan yerel restoranlarda gerçek İtalyan lezzetlerini bulabilirsiniz. Bu ülkede yiyeceğiniz etli ürünlerin neredeyse hepsi domuz eti içerdiği için bu konuda hassasiyeti olan kişilerin buna da dikkat etmesini öneririm.

Roma Şehrinde Başka Neler Yenebilir?

Lasagna, Pizza, Ravioli, Risotto, Pasta alla Carbonara (spagetti makarna), kruvasan vb klasikler dışında deneyebileceğiniz yiyecekler;

  • Suppli : Ortasında mozzarella peyniri olan kızarmış pirinç topları.. Supplizio (Campo di Fiori) ve I Suppli (Trastevere)’de lezzetli birer Suppli yiyebilirsiniz.
  • Panini : Çeşit çeşit Panini’yi Roma’da birçok kafede ve pastanede bulabilirsiniz. Bu sandviçler kahvaltı için fazlasıyla doyurucu bir seçenek.
  • Trapizzino : Pizzanın ortasının farklı malzemelerle doldurulup katlanmış hali de denebilir.. Trapizzino Testaccio (Via Giovanni Branca)’da yiyebilirsiniz.
  • Bruschetta : Geleneksel anlamda fırınlanmış dilim ekmeğin üzerine biraz zeytinyağı ve sarımsak sürerek üzerinin çeşitli malzemelerle doldurulduğu lezzetli bir yiyecek.. Onlarca çeşidi var, hem doyurucu hem de çok lezzetli.. Benim her seferinde gittiğim yer ise; Il Secchio e l’Olivaro.. Pizzaları ve Bruschetta’ları lezzetli.. Yanında bir sürahi bira alıp yiyeceklerinizin keyfiniz sevdiklerinizle çıkarabilirsiniz. İki şubesi var, biri Linea B metro hattı üzerinde Piramide durağına yakın, diğeri ise şehrin daha güneyinde ve benim oradaki çevremle her seferinde gittiğim daha lokal bir bölge olan Garbatella’daki şubesi..

Roma’da ne yenir? yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazımız için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Didem Turan 

Roma’ya Nasıl Gidilir?

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

aşıklar şehri roma

Aşıklar Şehri Roma Efsanesi

romaya nasıl gidilir

Roma’ya Nasıl Gidilir?