in ,

Roma’da Gezilmesi Gereken Yerler-3

Roma'da gezilmesi gereken yerler

Didem Turan‘ ın bizler için hazırladığı Aşıklar Şehri Roma efsanesi yazı dizimizin son bölümüne geldik. Roma’da gezilmesi gereken yerler üçüncü bölüm için yazımızı okumaya devam edin. 

Roma’da Gezilmesi Gereken Yerler

  • Campo de Fiori

Piazza Navona’ya yürüme mesafesinde olan bu meydan sabahları kurulan meyve-sebze pazarıyla ve gençlerin çevre kafelere doluşması nedeniyle Roma’nın en hareketli meydanlarından birisi olarak geçiyor. Burasının asıl önemi meydanın ortasında bulunan heykelden kaynaklı. Engizisyon mahkemesinde yargılanan ve 1600 yılında fikirleri nedeniyle önce dili kesilip ardından yakılan Filozof, Rahip ve Gökbilimci Giordano Bruno’nun bronz heykeli bu meydanda bulunuyor. 1888 yılında yapılan ve anlamı nedeniyle fazlasıyla etkileyici bulduğum bu heykel, geçmişte burada engizisyon kaynaklı düzenlenen infazların acı bir hatırlatması gibi.

  • Piazza Navona (Navona Meydanı)

Birçok ressama ve müzisyene gün boyu ev sahipliği yaptığı için buraya Roma’nın resmen sanat merkezi de denebilir. Meydana bakan binalardaki birbirinden güzel çiçekli pencereler ve balkonlar gerçekten fazlasıyla hoş bir manzara sunuyor size. Roma’nın bu hem en geniş hem de en güzel meydanı 3 tane görkemli ve bol heykelli çeşmeye de ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en önemlisi Bernini tarafından tasarlanan Fontana dei Quattro Fiumi (Dört Nehir Çeşmesi). Dünyanın 4 büyük nehri olan Nil, Ganj, Tuna ve Rio de la Plata’dan ilham alınarak tasarlanan bir çeşme. Bu meydan Barok tarzı için bir başyapıt niteliğinde, Antik Roma döneminde de bu meydan atletizm yarışlarının, araba yarışlarının ve çeşitli spor müsabakalarının yapıldığı bir stadyumdu. Sonradan bu hale dönüştü.

Roma İmparatorluğu’ndan Kalan Miras: Basilica di Santa Maria

  • Basilica di Santa Maria degli Angeli e dei Martiri

Michelangelo’nun tasarladığı, ama yapımına başladıktan 1 yıl sonra vefat ettiği, inşası yaklaşık 100 yıl süren ve 1679 yılında anca tamamlanmasıyla dünyanın en büyük yedinci Katolik kilisesi olan bu yer, benim için fazlasıyla etkileyici.

Roma imparatorluk hamamlarının bir parçası olan bu kilise, dünyanın en büyük kiliselerinden biri olmasına karşın, meleklerin sanki içinden geçmeye çalışırken bir anda maddeleşip dondukları izlenimi veren değişik ama etkileyici giriş kapılarıyla siz daha içeri girmeden “ben diğerlerinden farklıyım” havası veriyor. İçeriye adım attığınızda, bunca zaman korumayı başardığı muazzam iç sadeliğinin karşısında şaşırmamak elde değil.

Bu kilise, daha siz kapısına gelince enerjisiyle sarıyor sizi. Kilisede Bernini’nin en etkileyici heykellerinden biri olarak görülen Azize Teresa’nın Vecdi de yer alıyor. Ama bu gibi sanat ve anıt mezarların yanı sıra, bence bu kilisedeki asıl önemli şey, Galileo’nun fizik deneylerini yaptığı bölümün tasviri ve daha da önemlisi 1703’te yapılan ve 1846’ya kadar aktif şekilde yerel saat olarak kullanılan bir güneş saatinin bulunması.

Güneş saati skalasına karşıdan bakan duvarda yer alan delikten geçen güneş ışınları, kilisenin zemininde çizilmiş skalaya yansıyor. Skala 15 meridyenden oluşuyor.. Bu yansımayı vaktiniz varsa izlemesi güzel..

Roma Şehrindeki Diğer Eserler

  • Vittorio Emanuele II

Doğu-Batı Roma sonrası birleşik İtalya’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele için 1911’de yapılmış bembeyaz ve devasa bir anıt kendisi.. İtalyanlar için tam bir ucube sınıfında.. Düğün pastası, daktilo vb benzetmelere sahip olsa da şehirde en çok fotoğraf çektirilen yerlerden birisi olma özelliğini koruyor.

  • Cimitero Protestante (Roma Protestan Mezarlığı)

Bu mezarlık, Katolik olmayanların Roma topraklarına gömülemeyeceği görüşü nedeniyle 18. yy’da inşa edilmiştir. Bu mezarlıkta İngiliz şairlerinden Shelley ve Keats de yatmaktadır. Mezarlardaki heykeller ilgi çekici güzellikte..

Bu şehir sadece bu kadarla kalmıyor tabi ki.. Yerel halkın yerleşim yeri olan Trastevere, Roma’nın en eski kiliselerinden birisi olan Basilica di Santa Maria in Trastevere, gezmesi ayrı bir zevk olan ünlü bit pazarı Porta Portese, Katoliklerin kullandığı en büyük bazilika olan Basilica di Santa Maria Maggiore (yürümeyle Termini İstasyonu’na max. 5 dk), müzesi galerisi ve eşsiz bahçesiyle Villa Borghese, M.S. 3.yy’da yapılan Antik Roma’nın en önemli tarihi yapılarından ve hamamlarından biri olan Terme di Caracalla, tarihi ilk yalan dedektörü olup elimizi sokmalı mıyız acaba dedirten Gerçeğin Ağzı yani Bocca della Verita, harika manzarasıyla Gianicolo Tepesi ve daha birçok yer var anlatılabilecek ama oraları da bu açık hava müzesi gibi olan şehirde sokaklarda kaybolarak keşfetmek en güzeli..

DİDEM TURAN 

Didem Turan’a bilgilerini bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyoruz. Aşıklar şehri Roma efsanesi yazı dizimizin son bölümü olan Roma’da gezilmesi gereken yerler yazımız burada sona eriyor. Yazı dizimizin ilk bölümüne ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Aşıklar Şehri Roma Efsanesi

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yunan Mitolojisi Tanrıları ve Entrikaları

Yunan Mitolojisi Tanrıları

gece körlüğü nedir

Gece Körlüğü Nedir?