in ,

BayıldımBayıldım

Roma’da Gezilecek Yerler-2

Roma'da gezilecek yerler 2

Didem Turan‘ın bilgilerini bizlerle paylaştığı Roma yazı dizimizde şimdi sıra Roma’da gezilecek yerler 2. bölümde. 

ROMA’DA GEZİLECEK YERLER

• Castel Sant’Angelo (Kutsal Melek Kalesi)

Roma gezi rehberi yazımıza görkemli bir kale ile devam ediyoruz. Bu kale Roma’nın en özgün anıtlarından birisidir. Kutsal Melek Kalesi ya da Hadrian Mozolesi, Tiber Nehri’nin hemen yanında, Adriano Parkı da denilen bir alanda bulunan silindirik bir yapıdır.
İmparator Hadrian, ölümünden (10 Temmuz 138) 15 yıl önce kendisi ve ailesi için, kendisi tarafından yaptırılan bu anıt mezarın yapımı 16 yıl sürmüş. Yapımını Hadrian’dan sonraki imparator Antoninus Pius tamamlanmış. Ölümünden bir yıl sonra imparatorun külleri, eşi ve ilk oğlu Lucius Aelius ile birlikte mozolenin altına gömülmüş.
Mozole yıllar içinde çeşitli eklemelere ve değişimlere uğramış, 401 yılında askeri kaleye dönüştürülmüş. Handrian Mozolesi’nin daha sonradan Sant’Angelo ismini almasının nedeni, 590 yılında Roma kentinde patlak veren veba salgınının bitişidir. Dönemin Papa’sı salgının bitişini mozolenin tepesindeki baş melek Mikail heykeline bağlamış.
Vebanın bittiği yer, heykelin elindeki kılıcın gösterdiği yermiş. 11. yy’da “Passetto di Borgo” adında bir gizli tünel eklenmiş ve bu gizli tünel ile Castel Sant’Angelo ve San Pietro Bazilikası birbirine bağlanmış. Tünel bugün bile hala sapasağlam ayakta diyorlar. Kalenin hemen önünde de heykellerle donatılmış Sant’Angelo Köprüsü bulunuyor ki kendisi de çok güzel.

Roma’da En Görülesi Yerlerden Biri: Vatikan

• Vatikan

Her ne kadar Roma’nın orta yerinde olsa da burası bir ülke ve dini merkez. Devlet içinde ayrı bir devlet (burası İtalya’daki tek ayrı devlet değil, ikinci örneği San Marino) Sanat Tarihi merakınız varsa kesinlikle 1 tam günü buraya ayrılmalı ve müzeler ile Cappella Sistina (Sistina Şapeli) kesinlikle görmelisiniz. Zira Şapel dünyanın en büyük sanat hazinelerinden biri olarak kabul ediliyor. Tavandaki freksler vs derken Michelangelo’nun sanatı resmen Everest’e çıkardığı, şapelin her bir santimini dantel gibi işlediği ve büyüleyici bir mekan yarattığı da söylenebilir.

• Basilica di San Pietro (Aziz Petrus Bazilikası)

Vatikan’da yer alan bu yapı, Hristiyan dünyasının en önemli yapılarından biri. Roman Katoliklerinin hac noktası olan bu yapı aynı zamanda dünyanın en büyük kilisesi. 222 metre genişlik ve 138 metre yüksekliğindeki bu devasa yapıya aynı anda 60.000 kişi sığabiliyormuş. Kubbesine kesinlikle çıkılmalı, evet yorucu ama karşınıza çıkacak manzara gerçekten müthiş. San Pietro Meydanı ve Roma’nın ayaklarınızın altında olduğu bu manzaranın ihtişamıyla büyüleniyor insan.

• Pantheon Tapınağı

M.Ö. 27’de Augustus’un damadı Agrippa tarafından yapılan bu görkemli yapı Roma büyük yangınında çok büyük hasar görüyor ve uzun yıllar sonra M.S. 126’da İmparator Hadrian tarafından yenilenerek Pagan Tapınağı olarak kullanılıyor. M.S. 7.yüzyıldan bu yana da Hristiyan Kilisesi olarak kullanılıyor. Var olmuş tüm Tanrılara adanmış olan bu tapınakta Kubbesini, Oculus’u, Sütunlu Giriş’i, kapıları, duvarları, Kraliyet Mezarlarını, çeşmeyi ve zemininde yağmur sularının akıp gitmesi için Antik Çağ’da yapılması düşünülmüş delikleri görmeden gitmeyin derim.

Roma’nın Vazgeçilmezlerinden İspanyol Merdivenleri ve Âşıklar Çeşmesi

• Piazza di Spagna (İspanya Meydanı/İspanyol Merdivenleri)

Adını zamanında burada inşa edilen Palazzo Spagna yani dönemin İspanya Büyükelçiliği’den alan meydan, tepedeki Trinita dei Monti Kilisesi ile birleştirilmek istenince araya bu şekilde hem geniş hem uzun merdivenler yapılmış ve merdivenler de adını bu meydandan almış.

• Fontana di Trevi (Trevi Çeşmesi)

1762 yılında yapılan ve heykelleriyle deniz temasını anlatan bu görkemli çeşme son birkaç yıldır tadilattaydı, bölüm bölüm restorasyon yapıldı. Roma’ya gelen turistler, bu görkemli çeşmeye arkalarını dönüp sağ elleri ile sol omuzlarının üzerinden para atınca Roma’ya yeniden geleceklerine inanıyorlar. Tekrar gelmek için güzel bir neden. Tam meydanda Fontana Della Barcaccia adında Barok tarzda inşa edilmiş gayet estetik bir çeşme var. Bu merdivenler insanlar için hem birer buluşma ve sosyalleşme noktası hem de take-away alınan yiyeceklerin bir kenarda oturup çevreye bakarak yenebileceği en uygun mekanlardan. Hemen karşısındaki cadde Via Condotti, burası aynı zamanda en lüks mağazaların bulunduğu cadde ve sizi Piazza Navona ile Castel Sant’Angelo’nun olduğu bölgeye götürür. Via Condotti’yi ortadan kesen bir diğer cadde ise “Via del Corso”.. Burası da bir ucu Piazza Venezia (Venedik Meydanı), diğer ucu Piazza del Popolo (Halk Meydanı) olan bir diğer ünlü alışveriş caddesi.

DİDEM TURAN 

Roma’da gezilecek yerler 2 yazısından sonra Roma’da gezilmesi gereken yerler 3. ve son bölüme aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Roma’da Gezilmesi Gereken Yerler-3

14 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bitcoinin-dezavantajları-nelerdir

Bitcoinin Dezavantajları Nelerdir?

renk körlüğü nedir

Renk Körlüğü Nedir?