Gündem

Roma Mozaiği Çöp Konteynerinin Altından Çıktı

Bursa, İznik ilçesinde yapılan kanalizasyon kazı çalışmalarında 2 metre derinlikte, Roma döneminden kalan mozaik bulundu. Roma mozaiği çöp konteynirinin altından çıkarıldı.

Roma Mozaiği Çöp Konteynerinin Altından Çıktı

3 sene evvel İznik Belediyesi tarafından yapılan kanalizasyon kazı çalışmalarında bulunmuş  olan Roma mozaiği, çöp konteynerinin altında kalmış. Bunun sebebinin, roma döneminden kalan taban mozağinin bulunduğu alanın, mal sahibi ile anlaşılamaması olduğu öğrenildi. Mozaiğin çöp konteynerinin altında kalması tepki topladı. İznik Müzesi eski Müdürü olan Taylan Sevil, “Roma mozaiği çöp konteyneri altında kalmamalı” dedi.

Kanalizasyon Kazıları Sırasında Bulundu

İznik Belediyesi’nin 2015 senesinde yaptığı kanalizasyon kazı çalışmaları esnasında yerin 2 metre altında Roma döneminden kalan mozaik bulundu. Bu taban mozaiğinde yer alan figürün insan suratı figürü olduğu belirtildi. Arkeologlar, insan sureti figürünün etrafında bulunan toprak tabakayı kaldırıp yaklaşık 1 metrekare açma yaparak genişlettiler. Mozaiğin bulunduğu noktada, yolun karşısındaki eve doğru, yılan figürleri ile ilerlediğini belirlediler.

Kurtarma Çalışmalarına Başlandı

İznik Müze Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinasyonu ile mozaik için kurtarma çalışmalarına başlandı ve mozaik kazı çalışmaları ile açığa çıkarıldı. Bölgenin evvelden 3. Derece SİT alanı olması özelliği, bulunan bu mozaikle birlikte derecesi yükseldi ve 1. Derece SİT alanına yükseldi.

Mozaiğin bulunduğu alanın sahibi ile görüşmeler yapıldı fakat mutabakat sağlanamadı. Bunun üzerine başlanmış olan kazı çalışmalarına son verildi. 2 metre derinlikte bulunan mozaik geotekstil malzemeyle kapatılıp, üzerine dere kumu döküldü.

Asfaltın Altında Kalan Roma Mozaiği Çöp Konteynerinin Altında Kaldı

Kanalizasyon işlemlerini bitiren İznik Belediyesi, bu durumdan 3 ay sonrasında mozaiğin bulunduğu yolu asfaltladı. Döneminin Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın verdiği talimatla, mozaiğin üzerinde bulunan asfalt kaldırıldı ve mozaiğin etrafı çevrildi. Bugünse mozaiği koruyan dubalar yerinde yok ve mozaiğin üzerinde çöp konteyneri bulunuyor. Bu sefer de Roma mozaiği asfalt altında değil, çöp altında kalmış oldu. Mozaiğin şu anki durumu hiç de iç açıcı değil ve bu durum tepki topluyor.

Roma Mozaiği Çöp Altında Kalmamalı

İznik ilçesinin antik dönemdeki ismi Nikea’dır. Ve farklı dönemlerde çok önemli siyaset ve inanç merkezi olma özelliğini korumuştur. Mozaiğin ender rastlanan mozaiklerden olduğunu belirten İznik Müzesi eski müdürü Taylan Sevil, M.S. 3.yy.a tarihlendirilen mozaiğin bu şekilde bırakılmaması gerektiğini belirtti.

Iznik Gezisi İçin Tavsiyeler yazımızı okumak için tıklayın

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu