in ,

BayıldımBayıldım

Roma Gezilecek Yerler-1

roma gezilecek yerler

Didem Turan‘ın kaleme aldığı Aşıklar Şehri Roma Efsanesi yazı dizisinde şimdi sıra Roma gezi rehberi bölümünde. Roma gezilecek yerler 1. bölüm sizlerle!

Adeta bir açık hava müzesi olan Roma’da gezilecek yerler bir hayli fazladır. Belli başlı olanlara ek olarak görülmesini önerdiğim bir kaç yerden de size bahsedeceğim. Şehrin önemli yerlerini gösteren yaklaşık A3 boyutlarındaki ücretsiz haritayı kaldığınız otelin lobisinden ücretsiz olarak alabilirsiniz. Ardından gezmeyi planladığınız yerleri renkli kalemle işaretleyerek kendi rotanızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Roma Deyince İlk Akla Gelen Yer: Colosseo (Kolezyum)

Geçmişte gladyatör dövüşlerinin yapıldığı bu yapı Roma’nın en büyük simgesi.. Bugünkü stadyumların hepsinin atası da diyebileceğimiz bu görkemli yapı, M.S. 72 yılında İmparator Vespasianus tarafından yaptırılmış ve yapımı yaklaşık 8 yıl sürmüş. Kolezyum yani Colosseo adı da bir önceki İmparator olan Nero’nun büyük yangın felaketinden sonra yaptırdığı şaşırtıcı düzeyde gösterişli ve büyük villanın (Altın Ev-Domus Aure) girişine koyduğu 30-35 metre yüksekliğindeki yaldızlı bronz heykelinden gelmekte; Colossus Neronis. Heykel orta çağda yıkıldı ama Nero’nun dolaylı yoldan adını vermiş olduğu Kolezyum sayesinde hala yaşıyor da denebilir. Geçmişte yüzlerce vahşice dövüşlere ve ölümlere tanıklık eden yapı yaklaşık 2000 yıldır ayakta.

Palatino ve Foro Romano

Size şehir için tüm tren, otobüs ve metrolarda ücretsiz seyahat hakkı sağlayan Roma Pass bileti ile Kolezyumun ardından hemen yakındaki Palatino ve Foro Romano (Roma Forumu)’ya da gidebiliyorsunuz. Foro Romano, M.Ö. 2.yüzyılda Roma’nın siyasi, ticari ve hukuksal hayatının merkezi olan bu alan, aktif olarak 1000 yıllık süreçte kullanılmış ve günümüzde bizlere dönemin tapınaklarının, bazilikalarının, zafer taklarının ve daha birçok önemli yapının kalıntılarını sunuyor.

Bu foruma girecekseniz ilk olarak Capitolino Tepesi’nden alanı izlemenizi öneririm. Palatino ise Antik Roma’nın en önemli ve görkemli yerleşim yerlerinden birisi. Roma’nın 7 tepesinden en eski ve en merkezde olanı. Eski imparatorların yaşadıkları saraylar, zafer takları, tapınaklar hep bu bölgedeymiş, bundandır ki isminin etimolojisine bakarsak o da saray kelimesinden geliyor.

Circo Massimo

M.Ö. 4. yy’da yapılan Antik Roma’nın en ünlü ve en büyük stadyumu olan Circo Massimo’ nun kapasitesi Colosseo’nun yaklaşık 5 katı dolaylarında.. Burada at ve araba yarışları, vahşi hayvan dövüşleri, gladyatör dövüşleri ve halka açık idamlar gibi o dönem halkın eğlendiği şeyler yapılırmış. M.S. 6. yy’da kullanımdan kalkmış, sonrasında yaşanan seller felaketler vs derken büyük bir kısmı yok olsa da günümüzdeki görünümüne kavuşmuş.

Gardino degli Aranci (Portakal Bahçesi)

Gecesi de gündüzü de ayrı güzel Roma manzarasına sahip ağaçlı bahçe. Özellikle gün batımı için gidip o güzel manzarada yanınızda getirdiğiniz içeceğinizi içmek büyük keyiftir. Circo Massimo’ya ise yürüme mesafesindedir.

Piazza dei Cavalieri di Malta (Malta Şövalyeleri Meydanı)

Gardino degli Aranci’nin haritaya göre hemen sol tarafına doğru biraz ilerleyince Malta Şövalyeleri Meydanı ve Malta Şövalyeleri Villasını görebilirsiniz. Villanın kapısı, iki tarafı da yol boyu ağaçlı olan Malta Şövalyeleri Manastır yoluna açılıyor. Bir gözünüzü kapatıp anahtar deliğinden karşıya bakın. Bu manzara planlı olarak mı oluşturuldu bilinmez ama delikten baktığınızda San Pietro Bazilikası’nın kubbesi, ağaçların oluşturduğu yolun çerçeve oluşturması ile çok güzel görünüyor.

DİDEM TURAN 

Roma gezilecek yerler 1.bölüm burada sona eriyor. Roma’da  gezilecek yerler 2  yazımız için  aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Roma’da Gezilecek Yerler-2

12 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

miyop nedir

Miyop Nedir?

Hipermetrop nedir

Hipermetrop Nedir?