in

Rockstar Games İçin Vergi Şoku

Rockstar Games Vergi Kaçırıyor

GTA serisi denince akla gelen büyük oyun şirketi Rockstar Games bu seferde vergi kaçırmakla suçlanıyor. Rockstar Games, hepimizin sevdiği GTA serisi dışında Red Dead Redemption 2 ile de büyük başarıya imza attı. Gelen haberlere göre İngiltere’de büyük bir kazanç elde eden şirket, vergi konusunda ise yetersiz kalmış.

Rockstar Games bu sefer de vergi kaçırmakla suçlanıyor!

İngiltere’de vergi takibi yapan Tax Watch şirketinin raporuna göre şirket ülke içinde uzun süredir vergi ödemiyor. Rockstar’ın Birleşik Krallık’ta 2009 ve 2018 yılları arasında hiç vergi vermediği tespit edilmiş. Üstelik sadece GTA V satışlarından Birleşik Krallık sınırlarında 6 milyar dolardan fazla gelir elde kazandığı raporlar arasında.

Öne sürülen iddialar arasında şirketi yakından ilgilendiren başka konular da bulunuyor. Tax Watch, GTA V’in geliştirilmesine öncülük eden İskoçya merkezli Rockstar North’un 10 yıl boyunca Gelir ve Gümrük idaresinden 70 milyon euroluk vergi kredisi talep ettiği de raporlar arasında yer alıyor.

Rockstar Games Vergi Kaçırıyor

 

Yine aynı raporda Take 2’ya ait olan şirketin bu 10 yıllık süreçte net kârlar elde ettiği hatta firmaya bağlı bulunan ve oyunlarının gelişimine yardım eden 7 aktif şirketin de büyük karlara ulaştığı belirtişmiş. Söz konusu raporun aynı zamanda bu 7 şirketin uygun şekilde vergilendirlip vergilendirilmediği sorularını da ortaya çıkartmış.

Kısacası söz konusu raporda belirtilen iddialar Rockstar için sorun yaratabilecek nitelikte. Özellikle firmanın iştirakları ile birlikte UK ülkelerinden büyük kârlar elde ettiği ama vergi konusunda herhangi bir adım atılmadığı ve paranın Amerika tarafına aktarıldığı iddia ediliyor.

 

Aslan Burcunda Yeni Ay 1 Ağustos 2019

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

öksürük nedenleri nelerdir

Öksürük Nedenleri Nelerdir?

koah nedir

Koah Nedir? Belirtileri Nelerdir?