in

Robotel Derneği’ne Destek Verdik

Shall We ailesinin kuruluşunun 1. senesinde bir araya gelmek, eğlenmek hepimizin isteği idi. Her gün büyüyen ailemize 1. yılımızda bir de derneğimiz katıldı; Robotel Derneği . Gönüllüleri ile eli, parmakları olmayan ya da deformasyona uğrayan çocuklar ve yetişkinler için 3D yazıcılarla mekanik el yapan bir dernek olan Robotel’e bir el de biz olmak istedik. 1. yıl partimize katılan, gelemeyen fakat maddi destek veren, veremeyen bütün sevgili Shall We?’li üyelerimizin desteği ile onlarca bireye destek olduk.

robotel derneği destek verdik

Robotel Derneği Nedir? Ne İş Yapar?

Doğuştan parmakları olmayan çocuklar için, 3D yazıcılarla mekanik/robot el yaparak, ameliyat olacakları yaşa gelene kadar hem fiziksel tembelliği engellemek hem de eksiklik hissetmemelerine destek verme fikriyle yola çıkılan, “enable hareketi” olarak isimlendirilen, zaman içinde dünyaya yayılarak sosyal sorumluluk hareketi haline gelen, insanların hayatlarını kolaylaştıracak bir çalışma içinde Robotel Derneği.

robotel derneği destek verdik

Parmakları olmayan kişiler için yapılacak olan protez uygulamalarının maliyeti yüksek. Özellikle çocukların sürekli gelişim halinde oldukları göz önünde bulundurulursa, farklı zamanlarda pek çok kez protezin değişmesi gerekiyor. Bu sebepten dolayı, maliyeti yüksek olduğu için protez sürekli yenilenemiyor ve çocuklar gelişimini tamamlayıp yetişkin hale gelip, boyutu değişmeyecek proteze sahip olana kadar bu seçenekten mahrum kalıyorlar. Bu durum sadece ülkemizde değil, bütün dünya genelinde var olan bir sorun.

robotel derneği destek verdik

İşte tam da bu noktada sorunu pratik yöntemlerle halledecek çözüm ortaya çıkaran Robotel Derneği, 3D printerlar ile çocukların günlük hayatlarını idame ettirmelerinde kolaylık sağlayacak eller geliştiriyor. Herhangi bir gelir kaynağı olmayan dernek destekçiler sayesinde ayakta kalıyor.

Robotel Derneği İçin Kim Nasıl Destek Verebilir?

Maddi imkanı el veren destekçiler, el yapmak için kullanılmak üzere gerekli olan materyalleri veya bunlar için maddi destek veriyor. Maddi imkanı müsait olmayanlar da derneğe destek olabiliyor. Her çocuğun boyu, kilosu aynı olmadığı için, çocukları ziyaret edip haklarında bilgi ve el ölçüsü almak için de destekçiye ihtiyaç var dernekte. Veya teknoloji işlerinden anlayan kişiler, dernekte bulunan 3D printerları kullanmayı bilenler, mekanik ellerin basımında da derneğe destek verebiliyor.

robotel derneği destek verdik

Robotel Derneği’ne destek olmak isteyenler, web sayfalarını ziyaret edebilirler: http://www.robotel.org/
robotel derneği destek verdik

 

Kemancı Kız Tuana’ya destek için yanında idik

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shall We?’den Şırnak’a Okul Yardımı, Kırtasiye Malzemesi Desteği

Çorbada Tuzun Olsun Derneği’ne Destek Verdik