in ,

Roald Dahl: Edebiyata Gizlenmiş Bir Casusluk

roald dahl: edebiyata gizlenmiş bir casusluk

Roald Dahl adını aranızdan kaç kişi duydu bilmiyorum ama aktaracağım bazı bilgilerden sonra “oha lan o da mı casusmuş” diye şaşıracağınızdan eminim. Şahsen ben öyle oldum. Ancak bu bilgileri bulmakta bir hayli zorlandım. Bu nedenle azıcık kıymetimi bilin. Lütfen yaaaani.

Roald Dahl Kimdir?

Roald Dahl, dünyada en çok satan çocuk kitaplarının yazarı. Kurguladığı muhteşem eserler daha sonradan film olarak da beyaz perdeye aktarılmış bir isim. Hangi filmler mi? Aaaaahh hani efsane aktör Johny Depp’i Bay Willy Wonka olarak gördüğümüz Charlie’nin Çikolata Fabrikası var ya, işte Dahl’ın aynı adlı kitabından uyarlanma. Haydi başka bir film örneği de vereyim. Eskiler daha yi hatırlar. Gremlinler desem?? Peki Roald Dahl sadece bir yazar mıydı? Hayır. Araştırmalarım sırasında karşıma çıkan o müthiş bilgiyi söyleyeyim: O, aynı zamanda dünyanın en ünlü casuslarından birisiydi…

Roald Dahl Öyküsüdür

Efendim yazımızın kahramanı Norveç asıllı bir İngiliz vatandaşı. Tarih kadranları 13 Eylül 1916’yı gösterdiğinde İngiltere’de dünyaya geldi. Ailesi daha önceden Norveç dolaylarından göçmüş İngiltere’ye. Maalesef kendisi henüz 4 yaşındayken babasını kaybetmiş. Lise eğitimini de İngiltere’de tamamlamış. Gelgelelim üniversiteye gitmemiş ve Kanada’ya yapılan bir geziye dahil olmuş.

Savaş…

Evet savaş… İkinci Dünya Savaşı sırasında kendisi Kraliyet Hava Kuvvetleri bünyesinde pilotluk yapmaya başlamış. Pilot olarak birkaç göreve gitmiş. Ancak Libya dolaylarında uçağı düşmüş ve başından yaralanmış kendisi. Bundan dolayıdır ki ordudan ayrılmış. Askeri mücadele kısmı bitmiş olsa da casusluk kariyerini tercih etmiş.

Efendim olayımız şu: 1942 yılında İngiltere’nin Washington büyükelçiliğinde hava ateşesi yardımcısı olarak resmi bir göreve atanmış. Fakat bu, yalnızca buz dağının görünen kısmı. Zira aslında Roeld Dahl, İngiliz istihbaratında bir göreve atanmış.

Şaşırmaya Devam…

Asıl görevi ise propaganda yoluyla Amerika’nın bir şekilde savaşa dahil olmasını sağlamakmış. Bunu başarabilmek içinse kullandığı yöntem seks… Dahl, şehveti ve karizmatik tavırlarıyla yüksek makamlarda bulunan pek çok kadınla yatmış ve istihbarat sağlamış.Burada bir şaşırtıcı bilgi daha vereyim. Dahl’ın bu sırada görev arkadaşı kimmiş dersiniz? Ian Fleming… Tanımadıysanız detay vereyim kendisi sinemalarda kült bir isim haline gelmiş olan James Bond karakterini oluşturan kişi…

Dediğim gibi Dahl’ın ajanlığı hakkında araştırma yaptım ama bilgiiler oldukça kısıtlı. Mesela istihbarata nasıl ve ne zaman katıldığını bilmiyoruz.

Edebi Kişiliği

Dostlar Roald Dahl, Washngton’dayken tanıştığı ünlü yazar C. S. Forrester tarafından yazmaya teşvik edilir. İlk olarak savaş anılarını kaleme alır öykü şeklinde. İlk kitabı ise 1943 yılında çıkar ki ismini yukarıda zikrettim: Gremlinler. Gremlinler kitabını Disney için yazar kendisi. Filmini mutlaka tavsiye ederim. Her ne kadar ilk kitabı olsa da hayal gücünün rüştünü ispatlamıştır bununla.

Çocuklarından Aldığı İlham İle…

Kendisi de bu şekilde ifade ediyor durumu. Çocuklarından aldığı ilham ona müthiş bir güç vermiş çocuk kitapları yazmak için. Zira kendisi 1950 yılında bir Hollywood yıldızı olan Patricia Neal ile tanışmış ve 1953 yılında da evlenmiştir. İşte bu evlilikten 5 tane evlat sahibi olmuş yazarımız. Fakat ilk çocuğu nörolojik bir rahatsızlık nedeniyle vefat etmiş. O kadar uğraşmış ki adamcağız, tedavi için kullanılan bir aletin de tasarımcısı olmuş. Bu alet Wade-Dahl-Till tüpü olarak biliniyor.

Dahl, eserlerini evinin bahçesindeki küçük bir kulübede yazarmış hep. Burası o kadar önemliymiş ki onun için; kendisinden başkasının girmesine müsaade etmezmiş. Günümüzde burası bir müze. Roald Dahl, 23 Kasım 1990 tarihinde İngiltere- Oxford’da 74 yaşıdayken hayata gözlerini yummuş. Geride mi? Büyükler için yazdığı korku, küçükler için yazdığı müthiş çocuk kitapları kalmış ki toplamı 50’den fazla bu eserlerin. Bence film haline getirilen kitapları bir yana, kendi hayatının da beyaz perdeye aktarılması lazım. Bir yazımızın daha sonuna geldik canlar. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın…

 

Mata Hari: Bir Casusun Ölümle Raksı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tek sayfalık özgeçmiş

Tek Sayfalık Özgeçmiş İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sen çal kapımı

Sen Çal Kapımı Dizisi İle İlgili Detaylar