Seyahat

Rize Gezilecek Yerler

 

Karadeniz’in en önemli ve gelişmiş turizm bölgelerinden biri Rize. Peki Rize gezilecek yerler deyince aklınıza nereler geliyor? Muhteşem bir doğa, bulutların üzerinde el değmemiş bir yayla, yeşilin bütün tonlarını göre bileceğiniz bir yer… İşte Rize’de gezip görebileceğiniz yerlerden birkaçı…

Karadeniz’in en önemli ve gelişmiş turizm bölgelerinden biri Rize. Peki Rize gezilecek yerler deyince aklınıza nereler geliyor?

Kıble Dağ Cami

1130 rakımlı Kıble Dağı’nın zirvesinde yapımı 3 yıl süren Güneysu Kıble Dağı Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Cami muhteşem manzarası ve konum itibari ile oldukça merak edilen yerlerden biri.

Rize Gezilecek Yerler

Fırtına Deresi

Doğu Karadeniz’de yer alan akarsulardan biri olup, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Yüksek debi ile akan sular sayesinde rafting meraklıları içinde bulunmaz fırsat.

Rize Gezilecek Yerler

Rize Müzesi

İlçe merkezinde bulunan Müze hem şehrin tarihi hakkında hem de yörenin kültürü ve geleneği hakkında geniş çaplı bilgi vermektedir. 70 den fazla arkeoloji eseri  600’e yakın sikkesi, 1000’i aşkın etnografik eser bulunmaktadır. Rize Müzesinde El Yazmalarını’da görmeniz mümkün.

Rize Gezilecek Yerler

Rize Kalesi

Rize Gezilecek Yerler’de Rize Kalesi başı çekiyor. Şehir merkezinin güney batısına kurulmuş bir kaledir. İç Kale ve Aşağı Kale olarak iki bölümdür, iç kale deniz seviyesinden 150 metre yükseklikte doğal bir yükselti üzerine yapılmıştır.

Rize Gezilecek Yerler

Ayder Yaylası

Ayder 1300′ lü yıllarda Halalılar tarafından kurulmuştur. 1350 metre rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yayladır.

Rize Gezilecek Yerler

Zil Kale

Denizden 750 metre hemen altında akan Fırtına Deresinden de 100 metre yükseklikte sarp bir kaya üzerinde 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Zil Kale 600 yıllık tarihiyle tarihi İpek Yolu üzerinde yer alıyor.

Rize Gezilecek Yerler

Pokut Yaylası

Pokut’un adı bölgedeki diğer yaylalar gibi Ermenice’den geliyor. Pokut Rüzgarlı Vadi anlamına gelmektedir. Yerleşim tarihi bilinmemekle beraber 200 yıl öncesinden olduğu düşünülen Pokut vadisinde 75 kadar ev var fakat hepsi kullanılmıyor. Yayladaki evlerin bazıları konaklama amaçlı kullanılmaktadır.

Rize Gezilecek Yerler

Kaçkar Dağı

Kaçkar Dağının yüksekliği 3937 metredir.Ülkemizin en yüksek 4. Dağıdır özellikle dağcılar arasında çok revaç da olan ve tırmanılan dağlardan biridir tırmanış için birden fazla noktası vardır. Kaçkar Dağın’da bir kaç tane buzul vadisi’de yer almaktadır.

Rize Gezilecek Yerler

Avrupa’da Vizesiz Gezilebilecek Ülkeler

 

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Valla resmen doğa harikası bir yer, 2005 yılında gitmiştim yine gitmek istiyorum inş giderim yakın zamanda.

  2. Muhteşem ötesi doğa harikası bir şehir hem hava temizliği açısından da bu sene gidip de gezemeden geldiğime yanayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu