in

SinirlendimSinirlendim AğladımAğladım YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

Ritüel Nedir?

Ritüel nedir

Ritüel nedir? İnsanlık tarihinin en eski zamanlarına dayanan Fransızca bir sözcüktür ritüel. Bu kelime her türlü töreni, ayini ve kutlamayı kapsar. Dini açıdan ele alınan belli başlı bazı alışkanlıkları anlatmak için çokça kullanılır. Her inanç sisteminin kendi içinde belirli ritüelleri vardır. Ritüel kelimesi dilimizde de aktif olarak kullanılmaktadır. TDK ‘da anlamı, “ayin” ve “adet haline gelen şey” olarak geçmektedir. Gelin ritüel nedir daha detaylı olarak inceleyelim. 

RİTÜEL NEDİR? NEDEN RİTÜEL YAPILIR?

Ritüel, insanların kutsal kabul ettikleri davranış biçimlerine denir. Bu davranışlar belli aralıklarla tekrar edilir. Bu sayede insanlar daha huzurlu, mutlu ve güvenli bir hayata sahip olabileceklerini düşünürler. Ritüeller, toplum içerisinde yapılan dini törenleri, doğum günü kutlamalarını, avcılıkla uğraşanların av ritüellerini ve tarımla uğraşanların hasat ritüellerini kapsar. Yapılan törenlerde ya da kutlamalarda dualar okunur veya sözler söylenir. Dünyada insanlar tarafından benimsenen ve uygulanan bir çok farklı ritüel bulunur. Ritüellerin hedefi, sağlık, bolluk, bereket ve uzun ömürdür. Örnek vermek gerekirse, bir toplumda kötü ruhlardan korunmak için gerçekleştirilen ritüeller sayesinde insanlar kendilerini güvende hissederler. Bir başka toplumda gerçekleştirilen yiyecek ritüeli ile ise insanlar toplumun bolluk ve berekete kavuşmasını amaçlar.

RİTÜEL YAPMAK NEDİR?

Ritüel yapmak, belli bir konu üzerinden topluca kutlama gerçekleştirmek olarak anlatılabilir. Bu kutlamalar sırasında farklı dualar ya da sözler sarf edilir. Başka bir deyişle, insanların kutsal olarak nitelendirdikleri davranışlar bütünü olarak da anlatılabilir.

RİTÜEL NASIL YAPILIR?

Hayat yolunda yürürken bir çok zaman, kendimizi çaresiz hissedebiliyoruz. Yolumuzu kaybediyoruz, kuru bir yaprak gibi sürükleniyoruz. Yaşadığımız sıkıntılı süreçlerde ufacık bir rüzgarla alabora olmuş hissediyoruz kendimizi. Bu gibi durumlarda insan bir çıkış kapısı arıyor, bir umut ışığı görmek istiyor. Bu da bizim daha çok içimize dönmemize neden oluyor. Spriütel araştırmalar yapıyoruz, kişisel gelişim kitaplarına sarılıyoruz, seminerlere katılıp seanslara giriyoruz. Ve bazen de bir çok kişinin hurafe dediği şeylerden medet ummaya başlıyoruz. İnanalım ya da inanmayalım bu hurafelerin de çoğu zaman faydasını görüyoruz. Ritüeller de geçtiğimiz bu sorgulama dönemlerinde çoğu kişinin uygulamaya başladığı şeylerden biri. Ritüel yapmadan önce bunu mutlaka gönülden istemek gerekiyor. İlk adım “istemek” ama gerçekten “istemek” İkinci adım ise “akışta kalmak”- “anı yaşamak” bir başka deyişle “oluruna bırakmak”. Bu süreçte, istemek ama sonuç odaklı yaşamamak çok önemli. Ritüel yapma yoluna başvurduysak bu konuda aceleci olmamak da önemli noktalardan biri. Başlayayım da bitsin, bitse de gitsek kafasında yapılan ritüelden pek bir hayır gelmez. Sakinlik ve sonuç odaklı olmamak öncelikli konular.

RİTÜEL ÖRNEKLERİNDEN BAZILARI

BEREKET RİTÜELİ

Bolluk bereket ritüelinin Perşembe günleri özellikle de yeni ay dönemlerinde yapılması önerilir. İlk olarak niyet önemlidir. Bolluk, bereket ve sevinç niyetine girilir. Ufak bir tencereye su koyulur. Bir yemek kaşığı yenibahar eklenir. Tahta kaşık ile karıştırılır. Bu sırada niyet söze dökülür. “Evimi, kalbimi, iyiliğe, bolluğa, berekete ve neşeye açıyorum.” denir. Gözler kapatılır, dileklerin gerçekleştiği hayal edilir. Buharın baharatla karışan kokusu ile evinizin enerjisinin olumlu olması dilenir. Bu dilekle birlikte aynı zamanda artık zihinde olumsuz düşünceler barındırmamak gerekir.

AŞK RİTÜELİ

Dolunay döneminde yapılması gereken bu ritüel için iki kırmızı muma ihtiyaç var. İki mum uygun bir köşeye yerleştirilerek yakılır. Işıklar kapalı olursa konsantrasyon artabilir. Mumların ortasında iki tane kalp şekline getirilmiş kurdele fiyongu yerleştirilir. Niyet aşkı bulmaksa etrafına gül yaprakları yerleştirilir. Dolunayın enerjisi, gül yapraklarının verdiği ferahlık hissi ile aşk ve sevgi dilenir. Bunu yaparken gönülden dilemek, sonuç odaklı olmamak, sakin ve sessiz bir ruh halinde olmak gerekir.

ADAÇAYI RİTÜELİ

Evinizde ve üzerinizde var olan negatif enerjilerden kurtulmak için uygulanan en bilinen ritüellerden biridir. Adaçayı bir kap tütsü gibi yakılır. Bu kap mutlu bir enerji ile evin her yerinde gezdirilir. Gezildiği sırada dilekler tekrar edilir ve güzel enerjiler hissetmeye çalışılır. İyi düşünmek ve hayırlısını dilemek önemlidir. Ritüel tamamlandıktan sonra yanan adaçayı külleri toprağa gömülür ya da denize bırakılır. Evin camları açılır ve tüm negatif enerjinin tütsünün kokusu ile birlikte camdan çıkıp gittiği düşünülür.

Kimi insana göre dileklerimizin gerçekleşmesi için dua etmemiz gerekir. Kimimiz ise ritüellerle amaçlarımıza, hedeflerimize ulaşmaya çalışırız. Adına ritüel denilmiş her şeyin temeli gönülden dilemekle ilgili. Biz dileyelim, iyi olan her neyse gelsin bizi bulsun.

Ritüel nedir? yazımdan sonra dilerseniz güzellik ritüelleri ile ilgili bilgi alabileceğiniz yazımıza göz atabilirsiniz.

Mira Desovalı ile Güzellik Ritüeli

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tahvil nedir

Tahvil Nedir? Riskleri Var Mıdır?

Bipolar belirtileri

Bipolar Belirtileri Kadınlar ve Erkekler İçin Farklıdır