in , ,

BayıldımBayıldım

Rio Karnavalı Öyküsüdür

rio karnavalı öyküsüdür

Rio Karnavalı ile ilgili haberlere küçüklüğümde denk geldiğim zamanlar içimden hep “yahu ne enteresan insanlar her gün eğleniyorlar” diyordum. Tabi aradan yıllar geçtikten sonra bunun her gün yapılan bir eğlence olmadığını da öğrenmiş oldum. Yine de dünyanın en büyük karnavalına olan merakım azalmış değil. Hal böyleyken tarihçesine şöyle bir göz atıp edindiğim bilgileri de sizinle paylaşmamak olmaz diye düşündüm. Bakın aslında çok tatlı ve düşünceli bir insanım ama kıymetimi bilmiyorsunuz. Neyse…

Rio Karnavalı Nereye Dayanıyor?

Yaptığım araştırmalara göre Rio Karnavalı öyle tek bir kültür unsurundan almıyormuş kaynağını. İçerisinde pek çok karnavalın ve geleneğin unsurları yer almaktaymış. Fakat derler ki Portekizlilere ait bir şölen olan Entrudo, Rio Karnavalı’nın esasını oluşturmaktaymış. Günümüzden 300 sene öncesine, 1720’li yıllara dayanan Rio Karnavalı, Entrudo şenliğinin bir dalı gibi görülüyor. Şimdi bazılarınız “Brezilya’yla Portekiz ne alaka arkadaşım” diye soru sorabilir. Güney Amerika, Portekizliler ve İspanyollar tarafından taaaa 16. Yüzyılın başlarından beri peyderpey işgal edilmiştir. Efendim Entrudo şenliği, insanların birbirini ıslatmasıyla yapılıyormuş. Konu komşu artık Allah ne verdiyse sokaklara fırlayıp ellerindeki su dolu kovalarla birbirlerini ıslatırlarmış! 1855 yılında bir kadın I. Pedro’nun korumasını ıslatınca tutuklamış ve buradan itibaren kısıtlamalar başlamış. Fakat kısıtlama da kâr etmeyince topyekün yasaklamışlar.

Bir Başka Kültür Mirası

Yine Rio Karnavalı’na etki ettiği söylenen bir şenlik daha var. Adı Ze Pereira olan bu şenklik de yine Portekizlilere aitmiş ve temelinde davul benzeri ritim aletleri çalmak varmış. Anlatılara göre Jose Azevedo adındaki bir ayakkabı ustası, karnaval haftasının ilk günü gelip çattığında düdük, davul gibi aletler çalarak sokaklarda dolaşıyormuş. Hiçbir kısıtlama olmadan o gezerken insanlar ona katılmaya ve onlar da dans edip çeşitli aletler çalmaya başlamışlar. Buna baktığımızda Rio Karnavalı ile oldukça benzer olduğunu görüyoruz.

Başka Bir Katkı: Grandes Sociedades

İşte Rio Karnavalı’na büyük katkıda bulunan başka bir aktivite (bu arada aktivite ekibine selamlar)… Grandes Sociedades, çok iyi organize edilmiş bir geçit törenidir aslında. 1855 yılında ilk kez düzenlenen bu festivale kral da iştirak etmiş. Kralın yanı sıra 80 civarı aristokrat maskeler takıp çiçeklerle, müzik ve dans eşliğinde geçide katılmış. Elbiseler rengârenk, müzik coşkuluymuş.

Ve Rio Karnavalı

Tüm bu bilgilere bakıldığında Rio Karnavalı’nın pek çok aktivitenin birleşmesi sonucu oluştuğu aşikâr oluyor aslında. Ancak başka bilgiler de mevcut. Rio Karnavalı’nın temelinde aslında dini bir amacı var. Hristiyan inancında Paskalya ile biten 40 günlük perhizin son 5 gününde yapılır kutlamalar. Amaç; Hz. İsa’nın göğe yükselişinin kutlanmasıdır. Ancak günümüzde tabii kilisenin bu hissiyatından uzaktır kutlamaların cinsi. Çünkü insanların neredeyse tamamı dünyanın sıkıntılarından bir nebze de olsa kurtulabilmek adına katılır kutlamalara. Karnaval sırasında en yüksek puana layık görülen samba okulları karnavaldan sonra bir geçit töreni daha yaparlar.  Günümüzde Rio Karnavalı genellikle Şubat veya Mart aylarında yapılsa da kesin tarih sürekli değişkenlik gösterir. Ancak hepimizin de takdir edeceği gibi, karnavalın başladığı zaman dünyanın en renkli, en gösterişli kutlamaları yapılır. Halen dünyanın çeşitli bölgelerinden milyonlarca kişiyi kendisine çekebilmektedir. Belki bir gün bize de gitmek nasip olur (seyyah ekibine gönderme yapıyorum haberiniz olsun…)

 

Göğün Kanunları

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

flört

Flört Döneminde Yapılması Gereken Şeyler

Just Cause 4 Ücretsiz Oldu!