Sinema

Rick and Morty: Siz Hala İzlemediniz mi?

Rick and Morty benim de severek takip ettiğim son zamanların en iyi yapımlarından birisi olup dostumuz Süleyman Kaygaz bu konuyu kaleme aldı. Kendisine bu güzel yazı için teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Evet, girişe direkt bir soruyla hatta biraz da içinde sitem barındıran haliyle başladık. Hala izlemediniz mi? Peki Rick and Morty nedir ve neden izlenmelidir?

Rick and Morty Genel Bilgiler

Rick and Morty bir yetişkin çizgi dizisi. Her anı ile kişide yok artık tadı bırakan, klişelere fütursuzca dokundurmaları, lafı gediğine yerleştiren küfürleri, üst düzey mizah anlayışı, alay edişleri, saçmalıkları… South park ve Family Guy’dan sonra içinizin yağlarını (hem de kuvvetlice) eritecek muhteşem bir çizgi film. Bu arada Leyla ile Mecnun’cular için de izlenmesinin elzem olduğunu belirteyim.

Smith Ailesi

Dizinin bel kemiğini oluşturan Smith ailesi çekirdek hali ile yaşamanı sürdürmektedir. Güçlü karakter evin annesi Beth’ye nazaran silik bir tip olan baba Jerry ve istenmeyen bir gebeliğin ürünü olan Summer ile vasat bir aile tablosu çizen ailede küçük kardeş Morty de bu manzaradan münezzeh değildir. Ancak dedesi Rick’in gelişi ile hayatı hiç istemediği bir şekilde türlü maceralara yelken açar hale gelir. Süreç içerisinde Rick, Morty’yi değiştirecektir ancak bu evriltme karşılıklıdır da. Tabi ailenin diğer üyeleri de maceralara bolca katılacaktır ancak asıl omurgayı dede ile küçük torunu oluşturmaktadır.

Rick and Morty Dizisinin Bağlam Düzlemi

Maceralar özellikle fiziğin sınırlarını zorlayacak şekilde başka gezegenlerdeki hayatları, paralel evrenleri, geçmiş/gelecek ziyaretlerini karşımıza çıkarmaktadır. Bu nedenle bilim kurgu/fantastik izleyicileri için eğlencenin doruklarına ulaştırmayı garanti etmektedir. Ancak bu demek değildir ki “the avengers” tarzında salt fantastik, epik ya da lirik tarzlar üzerine birkaç temel insani duygu ile bir dizi yapılmıştır. Hayır, öncesinde de bahsettiğim üzere Rick and Morty’nin asıl farkını aklınıza gelebilecek toplumun tüm sinir uçlarına ve kırmızı çizgilerine korkusuzca, sarkastik şekilde dokunabilmesi oluşturmaktadır. Siyahilik, feminizim, yahudilik, eşcinsellik, ahlak, din-tanrı, ulus-devlet vb. gibi olabildiğine serin sularda yüzmekte ve daha da enterasanı buraları korkusuzca bulandırabilmektedir. Ya da sözün gerçek anlamıyla buraların bulanıklığını ifşa edebilmektedir. Bu anlamıyla coğrafyamız analojisinde kürtlük, alevilik, kemalizm, ülkücülük, devlet, İslamiyet vb olgular ile dalga geçilebildiğini hayal dahi edemediğimizi hatırlayacak olursak ne kadar cesur bir dizi olduğunu görebilmekteyiz.

Gülmek Garanti ama Başka?

Kabaca verdiğimiz genel bilgilerden sonra Rick and Morty’yi izlememizin en ama en kötü ihtimalle sadece güldüreceğini garanti edebilirim. Ki Rick’in salyası ve süreğen geğirmeleri de buna dahildir. Ancak diziye biraz da olsa bağlam kaygısı ile yönelirseniz özellikle “öteki” olgusunu dolayısıyla “biz” olgusunu inanılmaz şekilde eleştirebilir bir hale gelebilirsiniz hele ki bunu içselleştirdiğiniz zaman bu olgusal kavramların ancak ve ancak oluşturulan bir illüzyon olduğunu görebileceksiniz.  

Siz hala Rick and Morty izlemediniz mi?      

Bunaltıcı Sıcaklar

 

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu