Astroloji

Retro Nedir?

Astrolojik açıdan en çok merak edilen konulardan biri olan “Retro nedir?” sorusuna bir cevap bulmak istiyorsanız,  gezegenlerin temsil ettikleri konuları, yaptıkları Retro hareketlerinin üzerimizdeki etkilerini ve  2018 yılında gezegenlerin yapacakları Retro hareket tarihlerini öğrenmek istiyorsanız tam da size göre bir yazıyı okumaya başlamışsınız demektir.

RETRO NEDİR?

Aslında gezegenler geriye gitmez, ilerleyiş hızları düşer ve yavaşlarlar, adeta duruyormuş gibi görünürler. Bu yavaşlık öyle bir hal alır ki geriye gidiyormuş gibi olurlar. İşte bu duruma “Retro hareketi” denir. Gezegenlerin geri gitme süreleri birbirlerinden farklıdır. Gezegenler bu geri harekete başlar başlamaz güçleri azalır ve temsil ettikleri konularda bazı blokajlar ve sorunlar yaratmaya başlarlar.

Şimdi gezegenlerin neyi temsil ettiklerine, Retro hareketlerinin bizim üzerimizdeki etkilerine ve 2018 yılı Retro tarihlerine bir göz atalım.

Tüm gezegenler, Ay ve Güneş hariç “Retro” yapmaktadır.

GÜNEŞ

GÜNEŞ

Bireysel ihtiyaç ve isteklerimizi, hedeflerimizi, hayallerimizi, merkezde olma isteğimizi, kasıtlı davranışlarımızı, hayat amacımızı, yaşamsal motivasyonumuzu ve hayat enerjimizi temsil eder.

AY

AY

Bilinçli olmayan davranışlarımızı, adaptasyonumuzu, kurduğumuz duygusal bağları, dengeyi, sendromlarımızı, kararsızlıklarımızı, bilinçaltımızı ve duygularımızı temsil eder.

MERKÜR

MERKÜR

Haberleşme ve iletişimle ilgili her türlü detayı, seyahatleri, reklam ve pazarlama gibi konuları temsil eder.

*Merkür: Dört ayda bir üç hafta kadar geri gider. 

MERKÜR RETROSU

Merkür iletişim gezegeni olduğundan retro hareketine girdiğinde ağzımızdan çıkan sözlere ve davranışlarımıza azami dikkat etmemiz gerekir. Özellikle bu dönemde yeni bir işe başlayacaksak temkinli olmalıyız. Yeni ilişkilere başlamak ya da eski sevgilimize dönmek için doğru bir zaman değildir. Yarım kalan işlerimize yoğunlaşmamız gereken bir dönemdir. Bu retro hareketi sırasında yolculuklarda başımıza terslikler gelebilir, uçağı kaçırmak, saat değişiklikleri, gecikmeler ve kaybolan eşyalar gibi… Banka ve para ile ilgili işlerimizde aksamalar yaşayabiliriz. Elektronik aletlerimiz bozulabilir, yeni bir cihaz alacaksak da retro bitimini beklememiz gerekir.

2018- Merkür Retrosu Tarihleri

24 Mart 2018 Koç Burcunda başlar. 16 Nisan 2018 Koç Burcunda biter.

27 Temmuz 2018 Aslan Burcunda başlar. 20 Ağustos 2018 Aslan Burcunda biter.

18 Kasım 2018 Yay Burcunda başlar. 7 Aralık 2018 Akrep Burcunda biter.

VENÜS

VENÜS

Aşk, cinsellik, beğeni ve hoşlanmalar, güzellikler, maddiyat, keyifli ve eğlenceli zamanlar, barış, sanat, moda ve alış-verişi temsil eder.

*Venüs: Bir buçuk senede bir yaklaşık 42 gün kadar geri gider.

VENÜS RETROSU

Venüs retro hareketine başladığında sosyal ilişkilerimizde problemler yaşamaya başlamamız olasıdır. İkili ilişkilerimizde tartışmalar, kaoslar ve sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Güzellik ve estetik ile ilgili konularda işlem  yaptırmamamız gerekir. Kendimizi keyifsiz, mutsuz ve değersiz hissedebiliriz. Para ile ilgili küçük sorunlarla karşılaşabiliriz. Eski sevgililere dönüşler veyahut terkedilişler gündeme gelebilir.

2018- Venüs Retrosu Tarihi

6 Ekim 2018 Akrep Burcunda başlar. 17 Kasım 2018 Terazi Burcunda biter.

MARS

MARS

Cesaret, libido, tutku, şehvet, gerginlikler, tartışma, savaş, güç, efor sarfetme gibi konuları temsil eder.

*Mars: İki buçuk senede bir yaklaşık 90 gün kadar geri gider.

MARS RETROSU

Mars kendimizi ortaya koyabilmemiz ve özgüvenimiz ile ilgilidir. Mars retro hareketine başladığında kabuğumuza çekilme ihtiyacı hissederiz. Rekabetten ve mücadeleden kaçma isteğinde oluruz. Öfkeli, gergin, pasif agresif bir ruh haline bürünürüz. Kazalara, sakarlıklara ve hastalıklara açık hale geliriz. Cinsel sıkıntılar yaşamamız olasıdır.

2018- Mars Retrosu Tarihi

27 Haziran 2018 Kova Burcunda başlar. 28 Ağustos 2018 Oğlak Burcunda biter.

JÜPİTER

JÜPİTER

Merhamet, büyüme, öğrenme, geliştirme, inanç, şans, ilham, ticaret, bereket, kanun gibi konuları temsil eder.

*Jüpiter: Bir buçuk senede bir 120 gün kadar geri gider.

JÜPİTER RETROSU

Jüpiter genelde iyilik gezegenidir. Ancak Retro hareketine başladığında maddi problemler, ödeme gecikmeleri gibi konuları gündeme getirir. Verdiğimiz emeğin karşılığını alamadığımız bir süreçten geçebiliriz. Kendimizi iyi hissetmeyiz. Eğitim konularında sorunlar yaşayabilir, dini inançlarla ilgili sorgulamalara girebilir ve aşırı uçlara yöneldiğimiz durumlarla karşılaşabiliriz. Yurt dışı ile ilgili problemler yaşayabilir seyahat alanında kısıtlanabiliriz.

2018- Jüpiter Retrosu Tarihi

10 Mart 2018 Akrep Burcunda başlar. 11 Temmuz 2018 Akrep Burcunda biter.

SATÜRN

SATÜRN

Yapılandırma, hastalıklar, sağlamlık, olgunluk, yaşlılık, ciddiyet, engeller ve kalıcılığı temsil eder.

*Satürn: Her sene 130 gün kadar geri gider. 

SATÜRN RETROSU

Satürn Retro hareketine girdiğinde; hayat düzenimiz bozulabilir, kendimizi yalnız, çaresiz ve yetersiz hissedebiliriz. Alışkanlıklarımıza iyice bağlanırız. Kendimize ve çevremize olan güvenimizle ilgili sorunlar yaşayabiliriz. Boğulmuş, sıkılmış ve engellenmiş hissedebiliriz. Bir türlü mutlu olamama durumu ile karşılaşabiliriz. Hayır kelimesini kullanmakta zorluk çektiğimiz için gereksiz sorumluluklar üstlenebiliriz. Çevremizdeki her şeye ve herkese bir set çekebilir, duvarlar örebiliriz.

2018-Satürn Retrosu Tarihi

19 Nisan 2018 Oğlak Burcunda başlar. 07 Eylül 2018 Oğlak Burcunda biter.

URANÜS

URANÜS

Geleceği, teknolojiyi, sanal ortamı ve interneti temsil eder.

*Uranüs: Retro hareketi ortalama beş ay kadar sürer.

URANÜS RETROSU

Bu dönemde bağımsızlık ve özgürlük ile ilgili konular ortaya çıkabilir. Yaratıcılık ve zeka konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Bir şeylere ya da birilerine uyum sağlamakta güçlük çekebilir, konsantrasyon ve adaptasyon problemleri ile karşı karşıya kalabiliriz. Beklenmedik durumlar, doğal afetler, isyanlar, anarşik olaylar gündeme gelebilir.

2018-Uranüs Retrosu Tarihleri

04 Ağustos 2017 Koç Burcunda başlar. 03 Ocak 2018 Koç Burcunda biter.                                                                  08 Ağustos 2018 Boğa Burcunda başlar. 07 Ocak 2019 Koç Burcunda biter.

NEPTÜN

NEPTÜN

Engelleri aşmayı ve sınırlardan kurtulmayı temsil eder. Ama bunlar daha çok düşünce bazlıdır.

*Neptün:  Retro hareketi ortalama beş buçuk ay kadar sürer.

NEPTÜN RETROSU

Neptün geri hareketine başladığında aşırı alıngan ve hassas olabiliriz. Gerçekleri göremez bir hale gelebiliriz. Hayal gücümüz tam performans çalışmaya başlayabilir. İçimize kapanabiliriz. Sorumluluklar ağır gelebilir ve kaçmayı tercih edebiliriz. Alkol ve keyif verici maddelere karşı isteğimiz artabilir. İnandığımız şeyler uğruna fedakarlıklar yaparken kurban psikolojisi içine girebiliriz.

2018-Neptün Retrosu Tarihleri

19 Haziran 2018 Balık Burcunda başlar. 26 Kasım 2018 Balık Burcunda biter.

PLÜTON

PLÜTON

*Plüton: Ortalama 5-6 ay kadar geri gider. 

PLÜTON RETROSU

Bu dönemde asi ve cesaretli bir ruh haline bürünebiliriz. Gücümüzü kaybetme korkusu ile yüzleşebiliriz. Aşırı öfkeli ve gergin olabiliriz, kime nerede neden patlayacağımız belli olmayabilir, kendimize dahi zarar verecek bir hale gelebiliriz. İntikam duygularımız kabarabilir. Saplantılarımız ve takıntılarımız ayyuka çıkabilir. Orantısız güç kullanımı durumları bu retro döneminde daha sık görülebilir.

2018- Plüton Retrosu Tarihleri

23 Nisan 2018 Oğlak Burcunda başlar. 02 Ekim 2018 Oğlak Burcunda biter.

Bir gezegen Retro yapıyorsa; en zor haline gelmiş demektir. Bu da bizler için oldukça zor bir durum yaratır. Geri giden gezegenin negatif yanları ortaya çıkmaya başlar. Eğer sizin haritanızda o gezegen zorlu açılar alıyorsa ve herhangi bir gezegeninizle temas halindeyse negatif enerjiler açığa çıkar. Ancak sizin gezegenleriniz güçlü ise o zaman çok da fazla korkmanıza gerek yoktur.

ŞİRON

ŞİRON

“Yaralı şifacı” olarak nitelendirilen Şiron’un Retro hareketinden de bahsetmeden yazımı bitirmek istemedim.

Şiron : Retro hareketini ortalama 6 ay civarında tamamlar.

ŞİRON RETROSU

Şiron Retro hareketi sırasında şiddet konuları ve fanatizm ortaya çıkabilir. Hayatımızla ve kendimizle ilgili bilinçaltımızda sakladığımız ve yüzleşmeyi tercih etmediğimiz konularla karşı karşıya kalabiliriz. Bu dönemde kendimize dönüp derine inerek olayları düzgünce değerlendirip affedebilirsek şifa bulmamız an meselesidir. Şiron bize bilinçaltını temizle ve hayata daha güzel devam et der.

2018- Şiron Retrosu Tarihi

6 Temmuz 2018 Koç Burcunda başlar. 10 Aralık 2018 Balık burcunda biter.

 

Sonuç olarak Retro kelimesinin asıl anlamı; geçmişte kalandır. Gezegenler Retro hareketlerine başladıklarında hayatımızda eskide kalan ufak tefek konular tekrar karşımıza çıkar. Bu bazen eski bir ilişki, geçmişte kalan bir dost, unutulan bir borç veya kapanmamış bir mesele olabilir. Bir şekilde bunlarla yüzleşmek zorunda kalabiliriz. Genelde astrologlar Retro dönemlerinde yeniliklere yelken açmak yerine rafa kaldırdığımız konuları gündeme taşıyıp onlarla yüzleşmemiz ve bitirmemiz gerektiğini, yarım bıraktıklarımızı tamamlamamız gerektiğini söylerler. Bu dönemlerde hayatımızda düzeni yakalamakta zorlanabilir, gecikmeler yaşayabiliriz, aldığımız kararlardan vazgeçebiliriz, yaşadığımız olaylarda ve hislerimizde yanılsamalar, kandırılmalar ve sahtelikler olabilir. 27 Haziran itibariyle Mars Retrosu başladı ve bu dönem 28 Ağustos’a kadar devam edecek. Bu nedenle dikkatli ve temkinli olmakta fayda var.

Hepinize sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler diliyorum.

Astroloji ile ilgili yazılarımın devamı gelecek. Beklemede kalın.

Sevgiyle…

 

Temmuz Ayı Burç Yorumları 2018

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu