Kim Kimdir?Kültür - Sanat

Reşat Nuri Güntekin Öyküsüdür

Reşat Nuri Güntekin, Türk edebiyatı sayfalarına ismini altın harflerle kazımış, Türk klasikleri kervanına pek çok eser bırakmış büyük bir yazarımızdır. Bana kitap okumayı sevdiren Çalıkuşu romanı -ki Atatürk’ün en sevdiği kitaptır- pek çok kitap severin başucu eseridir diyebilirim. Lafı uzatmadan büyük ustanın hayatına şöyle bir pencere açalım sizinle olur mu?

Reşat Nuri Güntekin Hayatı

Yine aynı ibareyle başlamak istiyorum. Tarih saatinin hantal kadranları 25 Kasım 1889’u gösterdiğinde İstanbul-Üsküdar’da dünyaya gözlerini açar yazarımız. Babası askerî doktor Nuri Bey, annesi ise Kars Valisi Yaver Paşa’nın kızı Lütfiye Hanım. Tabii babasının mesleği dolayısıyla pek çok memleket gezmiş Reşat Nuri Güntekin. İlköğretimi Çanakkale’de tamamlamış mesela.

Çocuk Yaşta Edebiyat Merakı

Babasının oldukça zengin bir kütüphanesi varmış Reşat Nuri’nin. Çocukl yaşlarda Fatma Aliye’nin Udi isimli romanını okumuş ve edebiyat ateşi parlayıvermiş içerisinde. Lise eğitimi için İzmir Frereler Fransız Okulu’nda başlayıp İstanbul Saint Joseph Lisesi’nde tamamlamış. Daha sonra o zamanki adı Dar’ül Fünun olan İstanbul Üniversitesi’nin Edebiyat Şubesi’ne kayıt yaptırmış. 1913 yılında Fransızca öğretmeni olarak Bursa’ya tayin olmuş. 1927 yılına kadar eğitimcilik görevini çeşitli kademelerde sürdürmüştür.

Reşat Nuri Güntekin ve Yazı Hayatı

Daha önce de belirttiğim gibi edebiyata ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. Ancak içinde büyük bir yazma aşkı da vardı.Özellikle Halit Ziya ona ilham veriyordu. Bu aşkın kıvılcımları I. Dünya Savaşı’nın son zamanlarında ortaya çıkmıştır. 1917 yılında Eski Ahbap adlı eseriyle yazın hayatına başlayan Reşat Nuri Güntekin, hem uzun hem de kısa hikayeler yazıyordu. Yalnızca hikaye yazmadı tabii. Tiyatro için senaryoar da kaleme aldı ki bunların bazılarını Fransızcadan bizzat çevirerek edebiyatımıza uyarlamıştır. Karanlık Kuyu ve Bir Donanma Gecesi adlı eserleri bu türden olup Darülbedayi’de sahnelenmiştir. Ancak yıl 1922’yi gösterdiğinde adı birden zirveye tırmanacaktı. Çalıkuşu adlı eseri Vakit gazetesinde yayımlandıktan sonra yazar birden parlayacak ve zirveye oturacaktı. 1923-24 yıllarında Mahmut Yesari ve İbnürrefik Ahmet Nuri ile Kelebek adında bir mizah dergisi çıkardı ki 77 sayı yayımlandı.

Müfettişlik Görevi ve Meclis Günleri

1931 yılında Maarif yani Milli Eğitim bünyesinde müfettiş olarak atandı. Bu müfettişlik görevi ona müthiş bir kapı aralamıştı. Zira bu aralarda TDK bünyesinde dil çalışmalarına da balamış ve Anadolu’yu karış karış gezme fırsatı yakalamıştı. Böylece Anadolu insanının yaşantısını en yakından görme imkanı buldu. Müfettişlik görevini 1933 yılına kadar sürdürdükten sonra Çanakkale milletvekili olarak meclise girdi. 10 yıl kadar milletvekilliği yaptı. 1947 yılında Ankara’da Memleket adlı gazeteyi çıkardı. Hemen sonra Milli Eğitim Baş Müfettişi oldu. Yükselişi bununla kalmadı tabii. Türkiye’nin Paris Kültür Ateşesi görevine geldi 1950 yılında. 4 yıl kadar bu görevde kaldıktan sonra 1954’te emekli oldu. Akciğer kanseri nedeniyle tedavi için Londra’ya gitti ancak 13 Aralık 1956’da hayata gözlerini yumdu.

Saygı

Reşat Nuri Güntekin müthiş bir entelektüel yapıya sahip en büyük yazarlarımızdan birisidir. Kitap okumayı bana sevdiren kişi dersem yalan söylemiş olmam. Yaprak Dökümü, Çalıkuşu, Acımak, yeşil Gece gibi pek çok ünlü eseri edebiyatımıza hediye etmiş bir isimdir. Kendisini bu vesile ile rahmet ve saygıyla yad ediyorum. Ve ekliyorum: Aslında hepimizin yüreğinde ötüşen bir Çalışkuşu var…

 

Karantinada Okunacak Kitaplar

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Muhteşem.
    Şairlerimizin kıymetini ve hayatlarını okumak onları unutmamak ve yaşatmak bizi her zaman mutlu eder.
    Devamını bekleriz..

  2. Yesil gece mutlaka okunmalı.. Dolu dolu gecen Bi hayat yeri dolmıcak insanlar.. Çocuk yasta ne istediğini bilmek oyle onemli ki.. Keyif alarak okudum güzel bir içerik olmus Mekanı cennet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu