Hayata Dair

Renkler İle İlgili Bilgiler

RENKLER İLE İLGİLİ BİLGİLER

Bazen “sarı” bir çiçek, bazen “masmavi” bir deniz, bazen “simsiyah” bir gece…Bugün sizler için renkler ile ilgili bilgileri derledim. Ayrıca en sevdiğim renk olan siyahın neden renk olarak kabul edilmediğine de değindim.

Renklerin Doğuşu ve Ortaya Çıkış Nedeni

Renkleri oluşturan şey pigmenttir. Bu pigment dalga boyu seçici emilimi sonucunda üzerine uygulandığı nesnenin rengini değiştiren maddedir. Araştırma yapan arkeologlar insanların vücutlarını süslemeye yönelik olarak renklerin ortaya çıktığını savunuyor. Zambiya ve Lusaka bölgesine yakın mağaralarda da yapılan çalışmalarda ciddi oranlarda boya öğütme ekipmanları bulunmuştur. Anlaşıldığı üzere renkler tarih öncesi çağlardan beri bilinmekte ve kullanılmaktadır.

Renklerin Üretim ve Endüstri Standartları

Sentetik pigmentlerin geliştirilmesinden ve mineral pigmentlerin çıkarılmasına yönelik tekniklerin geliştirilmesinden önce, renk yığınları genel olarak tutarsızdı. Modern bir renk endüstrisinin geliştirilmesiyle üreticiler; renkleri tanımlamak, ölçmek ve test etmek için uluslararası standartlar oluşturmak adına anlaşma yaptılar. İlk kez 1905 yılında yayınlanan “Munsell” renk sistemi renk ölçümü için objektif yöntemler sağlamış ve bir dizi renk modelinin temelini oluşturmuştur. 20. yüzyıl ortalarında endüstride bu standartları yaratmak için uluslararası bir hareketin parçası olan pigment kimyası için standartlaştırılmış yöntemler vardı. Örneğin, Uluslararası Standartlar Organizasyonu (İSO) pigmentlerin ve boyaların üretimi için teknik standartlar geliştirdi.

Tüm pigmentlerle ilgili temel İSO standartları şöyledir:
**ISO- 787 pigmentler ve yöntemleri
**ISO- 8780 Dağılım özelliklerinin değerlendirilmesi için dispersiyon yöntemleri.

Peki renklerin içinde neden siyah renk olarak görülmez?

Bir çok uzmana göre siyah kara bir renktir, ışığı yansıtmak yerine emen pigmentlere sahip olduğundan siyah olarak görülür. Ve siyah bir şeyde üzerine yansıyan beyaz ışıkta bulunan tüm dalga boyları soğur. Işık o nedenle bize ulaşamaz. Işığı içine hapseden cisimleri de siyah olarak algılarız. Yani siyah ışıksızlıktır, o nedenle de bu gibi durumlarda renk olarak algılanmaz.

Yazımın son bölümünde şunu belirtmek isterim, her rengin bizde uyandırdığı çok farklı etkiler mevcuttur. Bundan ötürü renklerin enerjisini bizdeki etkisini neye göre? Kime göre? sorularıyla bütünleştirebiliriz. Tıpkı “siyahın ” gece ona aitken “gökkuşağında” olmamayı tercih etmesi gibi…

Zeynep Karagöz 

Siyah Renk Ne Anlam İfade Ediyor?

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Renkli bir kişiliğim olsa da siyah en sevdiğimdir ve elbette li geçerli bir açıklaması olsa da bana göre o da bir renktir. Zayıf gösterdiği de aşikardır :D Şakası bir yana bu değerli bilgiler için emeğine sağlık Zeynep. :)

  2. Nedenini pek bilmesem de çok canlı renkleri tercih etmem, iş hayatında da genelde siyah, ekru ya da beyaz kombin yapiyorum, günlük hayatımda da siyah ve beyaz(yaz ise) çok tercih ederim

  3. Benim rengim kırmızı ve mavi. Kırmızı siyah uyumu da çok hoşuma gidiyor. Ama yeşili böyle doğada seviyorum sadece. Yapay yeşil hoşuma gitmiyor.

  4. Renk dediğimiz şeyler aslında fotonların frekanslarının gözümüz tarafından algılanma şeklidir. Ve ayrıca siyah bir renk değildir… Tabii fizik kanunlarına göre… :)

  5. En sevdiğim renk siyah ama karakterimle uyumlu mu bilmiyorum turkuvazdan nefret eden ve mavi hiçbir şeyi olmayan tek insan olduğumun da farkındayım :)

  6. En sevdiğim renk mor ve mavi ama sürekli kullanmak istediğim siyah her şeyle çok yakıştığını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu