Sağlık

Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü nedir? Değişik renkleri ve gölgeleri algılamadaki bozukluğa renk körlüğü denir. Daha çok erkeklerde görülür ve yaygındır. Kadınlarda %0,6-0,8 oranında rastlanır ancak bu oran erkeklerde %10’dur. Bu rahatsızlığın sebebi gözün retina tabakasındaki bazı pigmentlerin eksiliği ya da hiç olmamasıdır. 

RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR?

Aynı rengin tonlarını ayırmakta güçlük çekmek gibi hafif ya da hiç bir rengi ayıramayacak kadar şiddetli olabilir. En sık görülen tipi kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir. Nadiren bütün renklerin ayırt edilememesi ve dünyanın siyah-beyaz görülmesi de söz konusu olabilir. Her 20 erkekten ve her 200 kadından birinde görülür. Bu insanların çoğu renk körü olduğunu kendi kendine fark edemez.

RENK KÖRLÜĞÜ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Erkeklerin %8′ inde görülürken kadınların %1’inden azında renk körlüğü vardır. Renk körlüğü çoğunlukla doğuştan olur. Bazı renk körlüğü olan bireylerde hastalık kalıtsal olmayabilir. Doğum sırasında lens saydamken yaşlandıkça koyulaşmaya başlar. Kullanılan ilaçlar ve göz sinirindeki rahatsızlıklar renk körlüğüne sebep olabilir.

RENK KÖRLÜĞÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Renk körlüğünün en yaygın türü kalıtsal renk körlüğüdür. Bu tip renk körlüğünde yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı aynı biçimde algılanır ve aynı renklerin ancak yoğunluklarıyla ayırt edilebilmesi mümkündür. Bu göz bozukluğu doğuştan olduğu için renk körleri zamanla belirli tonları ayırabilirler. Renk körlüğünün nadir görülen türü daha ciddidir. Görüş bozukluğu ilerleyicidir ve kişi her şeyi siyah-beyaz görür. Renk körlüğü rutin yaşamda önemli bir sorun olmasa da bu rahatsızlığa sahip kişi renklerle ilgili olan işlerde çalışamaz. Kırmızı ve yeşil renkler tüm dünyada kara ve deniz işaretlerinde kullanılır bu yüzden renk körleri sürücülük ve denizcilik yapamaz. Bu renkler kullanılarak önemli uyarılar yapıldığından görülememeleri ciddi yaşamsal tehlikeye sebep olabilir.

RENK KÖRLÜĞÜ NASIL TESPİT EDİLİR?

Özellikle çocuklar renk körlüğünü de içeren göz problemlerinin tespit edilebilmesi açısından sıkça kontrol edilmelidir. Aile bireylerinde renk körlüğü olan kişiler, yaptığı işte renk ayrımı zorunluluğu olanlar ya da renkleri ayırmada sorun yaşayan kişiler mutlaka tetkik edilmelidir.

RENK KÖRLÜĞÜ TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Renk körlüğü kalıtsal ise tedavi edilemez. Görme sinirinin zayıflamasına bağlı olan ve görme bozukluğunun da eşlik ettiği renk körlüğü belli bir ölçüde düzeltilebilir veya ilerlemesi önlenebilir. Renk körlüğü doğuştan ise zararsızdır ve bir çok kişi uzun bir zaman renk körü olduğunu anlayamaz. Bir göz muayenesi olduğunda bu durum ortaya çıkabilir. Renkleri ayırt etme gücündeki değişikliğin sebebi göz bozukluğu olabilir. Böyle bir durumda yapılacak en iyi iş, bir göz hastalıkları uzmanına görünmek ve tedavi olmaktır.

Renk körlüğü nedir yazımdan sonra astigmat ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Astigmat Nedir?

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Renk körlüğü bu kadar renkli bir dünya da insan için zor bir durum. Şuanda kadar karşılaşmadım. Ancak her sene öğrencilerime renk körlüğü için test yaparım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu