in

Reklam Kurulu Ünlülere Ceza Yağdırdı

reklam kurulu ceza yağdırdı

Reklam Kurulu, pek çok ünlü isim tarafından salgının ilk dönemlerinde reklamı yapılan ürünle ilgili 6 ünlü isim ve 1 firmayı mercek altına aldı. Bilindiği üzere covid-19 salgınının daha iilk günlerinde dahii bağışıklık kuvvetlendirici ilaçların reklamı yapılmaya başlamıştı. Hatta bu reklamlar için pek çok ünlü isim de kamera karşısına geçmiş ve ürünün tanıtımını yapmıştı. Ticaret Bakanlığı ise yapılan haksız kazancın farkına varıp konu hakkında soruşturma başlattı. İşte haberimizin detayları.

Reklam Kurulu Ceza Yağdırdı

Ticaret Bakanlığı, ‘No Attack’ isimli ürünü mercek altına aldı. Koronavirüs dahil her türlü viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğu yönündeki reklamlara ilişkin soruşturma başlatıldı. Reklam Kurulu tarafından 6 ünlü simaya ve reklam veren firmaya 733 bin 476 lira ceza kesilmesini kararlaştırdı.

Ticaret Bakanlığı tarafından konu hakkında yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada 11 Mart tarihinde ülkemizde covid-19 salgınının görülmesi üzerine, internet gibi bazı mecralarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve koronavirüse karşı koruduğu iddialarıyla bazı ürünlerin reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde artış yaşandığı ve bundan ticari rant elde etme girişimi saptandığı belirtildi.

Ünlülerden Sosyal Medya Paylaşımı

Bu reklamlardan en bilineni ise ‘No Attack’ isimli gıda takviyesi. Ürünün pek çok bitkisel öz karışımından imal edildiği söyleniyordu. Gıda takviyesi özelliği bulunan ürüne dair pek çok insan tarafından tanınan ve sosyal medyada milyonlarca takipçiye sahip bazı ünlüler şahsi hesaplarında video paylaştı.

Reklam Kurulu Açıklama Yaptı

Bazı televizyon kanallarında gündeme gelen açıklamada ünlü isimlerin yaptıkları paylaşımlarda reklam olduğunu belirtmedikleri ifade edildi. No Attack isimli ürünün koronavirüse karşı bağışıklık kazandırdığı söylense de gerek Tarım ve Orman Bakanlığı gerekse Sağlık Bakanlığı’nın inceleme başlattığı söylendi. Ayrıca her iki bakanlık tarafından yapılan açıklamada ürünün kayıtlı olmadığı belirtildi.

Kurul Tarafından Ceza Uygulandı

Reklam Kurulu tarafından yapılan açıklamada söz konusu ürün üzerinden reklam yoluyla haksız kazanç yapıldığı söylendi. Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı taradından yapılan incelemede ürünün kayıtlı olmadığının altı çizildi. İnceleme neticesinde hem relam veren firma hem de reklam yapan ünlü isimlere ceza yağdı. Reklam Kurulu’nun Temmuz toplantısında 6 ünlü isim hakkında toplamda 733.476 Türk Lirası ceza kesildiği ifade edildi.

Haber:  ANKARA,

 

Kaynak: DHA

 

İmamda Korona Virüsü Çıktı! Cami İki Gün Kapatıldı

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İmamda Korona Virüsü Çıktı! Cami İki Gün Kapatıldı

Beyrut’u Kana Bulayan Patlama 300 Bin İnsanı Evsiz Bıraktı