Sağlık

Reflü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Çağımızın hastalığı olan ve herkes tarafından sıkça sorulan bir soruya cevap bulacağınız bir yazı ile sizlerleyim. Reflü Nedir? Yapılan araştırmalara göre reflü, toplumun %20 sinde görülen bir sağlık sorunudur. Reflü belirtileri genellikle ülserle ve gastritle karıştırılabilir, ancak bunlar birbirinden çok farklı hastalıklardır.

REFLÜ NEDİR?

Mide asidinin patalojik şekilde mideden yemek borusuna doğru geri kaçması gastroözefageal reflü’dür. Genellikle hastalar göğüs kafesinin arkasında yanma şikayeti ile doktora başvururlar. Reflü, yemek borusunun arkasındaki yanma olarak nitelendirildiği gibi, ağza gıdaların ve acı su gelmesi olarak da bilinir. Bu rahatsızlık sıklıkla yemeklerden sonra yaşanır.

REFLÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Reflü belirtileri, baharatlı, yağlı gıdalar, çikolata, alkol ve taze sıkılmış meyve suları tüketildiğinde artar. Yemeklerden sonra mideden boğaza doğru yayılan yanma hissi, mide içeriğinin ağza gelmesi, yutma güçlüğü en sık görülen reflü belirtileridir. Ender görülen belirtiler olarak ise, ağrılı yutkunma, geğirti, hıçkırık, bulantı ve kusma sayılabilir. Reflünün etkili olduğu yerler yemek borusu, mide ve bağırsak sistemidir. Bunlar dışındaki sistemlere de etki edebilen reflü, öksürüğe, ses kısıklığına, boğaz ağrısına ve diş çürümesine de sebep olabilir.

REFLÜ NEDENLERİ NELERDİR?

Reflünün nedenlerinin başında yemek borusunun uzun süre ve fazla oranda mide asidi ile teması gelir. Bu temas yemek borusunda hasara yol açar ve yanma hissine sebep olur. Yemek borusunun alt ucunda kastan oluşmuş kapağa benzer bir yapı bulunur. Bu kapak mide asidinin yemek borusuna kaçmasını önleyerek asidin içeride kalmasını sağlar. Bu kapağın sık aralıklar ile gevşemesi nedeniyle mide asidi yemek borusuna kaçar.

REFLÜ TANISI NASIL KONUR?

Reflü belirtileri başladığında ve doktor teşhisi koyduğunda tedaviye başlamak gerekir. İlk belirtiler dışında tanıyı netleştirmek ve şiddetini anlamak amacıyla doktorun yönlendirmesi ile endoskopi, pH ölçümü, kontrastlı grafiler ve manometrik çalışmalar yapılabilir.

REFLÜ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Reflüyü tedavi edebilmek için en önemli nokta yaşam tarzında değişikliğe gitmektir. Bazı insanlar yaşam tarzında değişiklikler yaparak ya da mide asidini baskılayıcı ilaçlar kullanarak reflüyü kontrol altında tutabilir. Bazı hastalarda ise durum daha ciddi olabilir ve cerrahi müdahale gerekebilir.

Obezite karın içi basıncını arttırır ve mideye baskı yapar bu nedenle de reflüyü şiddetlendirir. Fazla kilolardan kurtulmak, sigarayı bırakmak, dar kıyafetler gitmemek, yağlı yemeklerden ve kızartmalardan, domates salçasından, alkolden, çikolatadan, naneden, soğan ve sarımsaktan, kahveden uzak durarak reflüyü azaltmak mümkündür.

Obezite Nedir Ve Tedavisi Nasıl Olur?

REFLÜ TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

Reflünün tedavi edilmediği durumlarda yemek borusunda darlık, kanama ve mukozada kanser öncesi bir takım değişiklikler gibi ciddi komplikasyonlar görülebilir. Özellikle yutma güçlüğü, kanama, boğulma hissi, öksürük, ses kısıklığı ve kilo kaybı varsa derhal teşhiş ve tedavi sürecine başlanmalıdır.

REFLÜYE NE İYİ GELİR?

Hasta fark ettiği reflüyü tetikleyici gıdaları tüketmekten vazgeçmelidir. Küçük lokmalarla beslenmek ve yemeğin ardından hemen yatıp uyumamak çok önemlidir. Uzanmak veya uyumak için yemeğin üzerinden en az 3 saat geçmelidir. Uyurken belden üst kısmın daha yukarıda olması reflü oluşmasını engelleyebilir. Özellikle reflüden gece şikayet edenlerin buna dikkat etmesi gerekir. Baş altına konan yüksek yastıkların bir faydası yoktur, belden üst kısmın yukarıda kalması gerekmektedir.

REFLÜ VE GASTRİT ARASINDA NE FARK VARDIR?

Bu iki rahatsızlık birbirinden çok farklı olmasına rağmen sürekli karıştırılır. Gastrit, mide asidindeki artma ve mideyi asitten koruyan faktörlerde azalma sonucu ortaya çıkar. Mide ve oniki parmak bağırsağının iltihaplanmasına denir. Belirtileri arasında mide ağrısı, bulantı, kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, ani çıkan ateş, baş dönmesi, dilde beyaz pas, yorgunluk sayılabilir. Reflü ise mide asidinin mideden yemek borusuna geri kaçmasına denir. En sık görülen belirtisi yemekten sonra mideden boğaza doğru yayılan yanmadır.

Mide Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Bu yazıyı okuduktan sonra bende de reflü olabileceğini düşündüm. Doktora gidip kontrol ettireceğim.

  2. Uzun yıllar bununla uğraştım ama iyileştikten sonra bir daha olmadı gerçekten çekilmez bir dert

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu