in

Refleksleri Geliştirmek İçin Gerekli Fiziksel Aktiviteler

refleksleri geliştirmek için

Refleksler, dış uyaranlara karşı sinyale bağlı kas reaksiyonlarıdır. Örneğin, başınıza doğru uçan bir beyzbol topu tespit ederseniz, beyniniz topa vurmadan önce topu engellemek için elinize bir sinyal gönderir. İyi reflekslere sahip olmak spor, egzersiz ve yürüyüş yapmak veya araba kullanmak gibi günlük fiziksel aktivitelerde performansa yardımcı olur. Bazı insanlar hızlı reflekslerle doğar, diğerleri ise uyaranlara daha hızlı tepki süresi elde etmek için pratik yapmak zorundadır. Bu yazımızda refleksleri geliştirmek için neler yapabiliriz sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Refleksleri Geliştirmek İçin Küçük Topları Kullanın

Kauçuk bir top ya da bir “reaksiyon topu” yakalamayı deneyin. Reaksiyon topları, öngörülemeyen açılarda sıçrayan 6 taraflı lastik toplardır. Çoğu spor malzemeleri mağazasından satın alınabilirler. Bunlardan birini veya ufak kabarık toplardan birini alın ve bir duvara atın.  Topların yanı sıra Oyun krikolarını tercih edebilirsiniz. Kendinizi düşük modda hissettiğiniz günlerde, bir dizi jak alın. Bu klasik çocuk oyunu küçük bir top ve 12 metal parça ile birlikte geliyor. Topu hafifçe zıplatarak ve mümkün olduğunca çok sayıda kriko devirmeyi deneyin. Oyunda iyileştikçe, topu daha hızlı bir şekilde zıplatarak kendinize meydan okuyun. Ayrıca, oyunun zorluk derecesini artırmak için krikoları daha da uzağa yayabilirsiniz.

Refleksleri Geliştirmek İçin Yakar Top Oynayın

Bir partnerle yakar top oynayın. Bu egzersiz için büyük bir lastik veya köpük topuna ve bir arkadaşınıza ihtiyacınız var. Bir spor salonunda veya dışarıda bir binanın önünde bir duvarın önünde durun. Kaçma alıştırması yaparken partnerinize 3,0 m mesafeden topu yaklaşık 10 metre uzağa fırlatmasını sağlayın. Topu atlatmayı iyileştirdikçe partnerinizden topu daha hızlı ve daha yakın mesafeden fırlatmasını isteyin.

Refleksleri Geliştirmek İçin Masa Tenisi Oynamayı Deneyin

Masa tenisini deneyin. Masa tenisi veya masa tenisi, reflekslerinizi ve el-göz koordinasyonunuzu geliştirmenize yardımcı olacak harika bir spordur. Masaları veya masa üstü kurulumlarını göreceli olarak çevrimiçi olarak veya birçok spor malzemeleri mağazasında bulabilirsiniz. Alternatif olarak, farklı ortaklarla yüzleşmenize ve reflekslerinizi iyileştirmek için çalışırken daha büyük zorluklarla karşılaşmanıza olanak tanıyacak yerel bir masa tenisi grubuna veya kulübe katılabilirsiniz.

Düzenli Olarak Antrenman Yapmayı Deneyin

Düzenli olarak antrenman yapmak için bir spor seçin. Hokey, tenis, badminton, raketbol ve lakros gibi birçok spor, reflekslerinizi oluşturmanıza yardımcı olacak harika aktivitelerdir. Raket veya çubuk gibi bir alet kullanarak top gibi bir nesneyi manipüle etmeniz gereken atletik bir aktivite arayın. Bu sporlar genellikle hızlı reaksiyonlar gerektirir ve hem refleksleri hem de durumsal farkındalığı oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Vücudumuz Nasıl Çalışır?

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şanlı otuz yıllarında zor ekonomik yeniden yapılanma

Şanlı Otuz Yıllarında Zor Ekonomik Yeniden Yapılanma

Hayat Kolaylaştıran Püf Noktalar

Hayat Kolaylaştıran Püf Noktalar Nelerdir?