in

Ramazan: 11 Ayın Sultanı Oruçların Tutulduğu Ay

Ramazan

Ramazan: 11 Ayın Sultanı, Gönüllerin Huzur Bulduğu, Günahların Bağışlandığı, Oruçların Tutulduğu Ay.. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indirildiği, Peygamberimizin bağışlanacağımızı söylediği o kutlu aya sonunda ulaştık. Ramazan ayı, sadece bir oruç tutma ayı değil insanın kendini, kendi nefsini idrak etme ayı. Sadece yemekten içmekten uzak durulan değil, yalandan kötü işlerden kendini korumanın ayı. Ramazan ayı paylaşmanın, yardımlaşmanın, bir olmanın hissedildiği bir ay.

Ramazan: 11 Ayın Sultanı, Gönüllerin Huzur Bulduğu, Günahların Bağışlandığı, Oruçların Tutulduğu Ay 

Bu ay öyle bir ay ki cehennem kapıları kapatılır, cennet kapıları ise ardına kadar açılır. Bu ayda yapacağımız ibadetler diğer aylarda yaptığımız ibadetlere nazaran çok daha değerlidir. Tabi bu ayın hakkını verebilene.

Oruç Nedir?

Oruç anlam olarak bir şeyden uzak durmak, bir şeyden kendini engellemek gibi anlamlara gelir. İslam dininde ise imsak vaktinden iftar vaktine kadar bir şey yiyip içmekten ve günahlardan kendini uzak tutmaktır.

İmsak Nedir?

İmsak vakti orucun başlama vaktidir. Tan yerinin ağarması ile beraber oruç başlar. Oruç yasakları başlamış olur. Yani imsak vakti aynı zamanda sabah namazının da vaktidir.

İftar Vakti Nedir?

İftar vakti oruç yasaklarının bittiği yani artık orucun bittiği andır. Güneşin batmasıyla beraber bu vakit girmiş olur. Aynı zamanda akşam namazı vaktidir.

Orucun Farz Kılındığını Bildiren Ayetler

Oruç bütün Müslümanlara farz kılınmış bir ibadettir. Kur’an-ı Kerim’in şu ayetlerinden bunu anlıyoruz:

Ey iman edenler! Sizden öncekilere olduğu gibi.. Size de oruç tutma yükümlülüğü getirilmiştir. Bu sayede kendinizi koruyacaksınız, oruç sayılı günlerdedir. İçinizden hasta veya yolculukta olanlar başka günlerde tutabilirler!  Hasta veya yolcu olmadığı halde oruç tutmakta zorlanan kişiler ise bir fakir doyumluğu fidye vermelidir. Daha fazlasını veren, kendine daha fazla iyilik etmiş olur. Fakat yine de, eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.” (el-Bakara 2/183-184)

Orucun Maddi ve Manevi Faydaları

Oruç ibadeti insana çeşitli yönlerden faydalar sağlar. Maddi olarak insan kendi vücudunu bünyesini aslında temizlemiş sayılır. Aç kalmak insandan bazı manevi duyguları harekete geçirerek insanın daha düşünceli davranmasını sağlar. Oruç, insanın iradesinin eğitilmesini de sağlar. İnsan bu ibadetle irade hakimiyetini öğrenir ve güçlüklere karşı nasıl sabredeceğini bilir. Oruç ibadeti, insan vücudundaki sindirim sistemi organlarının da dinlenmesini sağlar.

Orucun Faziletleri

Oruç ile ilgili pek çok ayet ve hadis bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz bir hadisinde şöyle buyurur: Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, Cehennem kapıları ise kapanır ve şeytanlar zincire vurulurlar. (Buhari, Savm, 5)

Ramazan ayının bir diğer önemi de içerisinde bulunan Kadir Gecesi’dir. Bu ayda kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim indirilmiştir.

Bu ayı gerçekten dolu dolu geçirmek istiyorsak gerçek manada oruçlarımızı tutmalıyız ve bu ayda indirilen Kur’an-ı Kerim’i mutlaka okumalı ve bize neler anlattığını öğrenmeliyiz.

Özellikle bu ayda daha cömert olmalı, insanlara yardım etmeliyiz. Sadaka en güzel ibadetlerden biridir. Yine bu ayda dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta gösteriş amacı gütmemeliyiz. Yaptığımız her ibadet mutlaka Allah rızası için olmalıdır.

Hepinize hayırlı Ramazanlar diliyorum. Bu ay bir fırsat ayı ve biz bu ayı kaçırmayalım.

FURKAN POLAT’a yazısı için teşekkür ederiz. 

 

Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı? Dokuz Günlük Yasak. İşte Cevap.

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

kawasaki sendromu

Kawasaki Sendromu Nedir?

uzmanlar uyardı para sayarken elinizi yalamayın

Uzmanlar Uyardı: Para Sayarken Elinizi Yalamayın. Bu Habere Dikkat!