in ,

Rakun Köpeği Corona Virüsün Hayvandan İnsana Geçişindeki Ara Tür Mü?

Rakun köpeği

Rakun köpeği, corona virüsün yaban hayatından insana geçişindeki ara tür olabilir mi? Son günlerde bu soru sıkça soruluyor. Rakun köpeği Türkiye’de görüldü. Türkiye’deki bu ilk kayıt, bilimsel literatüre girmiş durumda. 

KuzeyDoğa Derneği Başkanı, Utah ve Koç Üniversiteleri öğretim üyesi Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu, Sarıkamış ormanlarında Türkiye için yeni bir memeli türü olan rakun köpeğinin ilk kez görüldüğünü açıkladı. Rakun köpeğinin corona virüsü insanlara taşıyan türlerden biri olduğu konusunda bir çok araştırma bulunduğunu söyledi.

RAKUN KÖPEĞİ NEDİR?

Nyctereutes procyonoides, Rakun köpeği, Enok olarak bilinir. Köpekgiller familyasından dış görünümü ile bir rakun ile köpeğin karışımından oluşmuş bir meleze benzer. Bu nedenle uzun süre köpekgiller familyasının en ilkel türü olduğu ve köpekgiller ile rakungiller arasındaki bağlantıyı oluşturduğu kabul edilmiştir. Ancak günümüzde rakun köpeğinin resmen bir köpekgil olduğu ve bu rakunlara ya da sansarlara benzeyen görünümünü sonradan tesadüfen kazandığı bilinmektedir. Akarsular gibi su kaynaklarına yakın ormanlar ve ormanlardaki açıklık alanlarda yaşar. Soğuk iklime uyum sağlamış bir türdür. Bu köpek türünün yayılmasını önlemek zordur. Uzun mesafeleri kat edebilirler, üreme potansiyelleri yüksektir, 6-10 yavru doğurabilir ve değişik ortamlara hemen adapte olabilirler. 55 cm boya ve 20 cm yüksekliğe sahiptir. Tek eşlidir ve geceleri hareket eder. Gebelikleri iki ay sürer ve yılda bir defa haziran ayında doğum yapar. Yavrularını 4-5 ay sonra bırakır. Yavrular cinsel olgunluğa 9-11 ayda ulaşır.

RAKUN KÖPEĞİ TÜRKİYE’DE GÖRÜLDÜ!

Geçen sene kış ayında Türkiye’de Kars’ın Sarıkamış ilçesinde ve Allahuekber Dağları’nda ilk kez görüldü. KuzeyDoğa Derneği ekibinin yaptığı açıklamaya göre, Rakun köpeğinin Türkiye’de görülmüş olması önemli bir kayıt olmasına rağmen sevindirici bir gelişme değil. Dernek, bu hayvan ile ilgili acil şekilde bir eylem planına geçilmesinin ve detaylı araştırmalar yapılmasının gerekli olduğunu söyledi. Çünkü bu köpeklerin bölgemize has bir tür olmamakla birlikte istilacı bir yapıya sahip olduğunu da ekledi. Ülkemize en yakın yer olan Gürcistan’dan geldiğini düşündüklerini belirtti.

 

Rakun köpeği Türkiye'de

RAKUN KÖPEĞİ NEREDE YAŞAR?

Sibirya’nın doğusu, Kuzeydoğu Çin ve Japonya, rakun köpeğinin doğal yayılım alanlarıdır. Ama,19. yy’da kürk üretimi için Rusya’nın Avrupa kısmına da getirilmiş ve yetiştirilmeye başlanmıştır. Rakun köpeğinin kürk üretimi için değerli olan kış postunu yalnızca hür yaşarken geliştirdiğini tespit edilince, Ukrayna’da 1928 ve 1950 yılları arasında toplam 10.000 kadar rakun köpeği doğaya salınmıştır. Böylelikle rakun köpeği kendiliğinden batıya doğru yayılmıştır. 1931′ de Finlandiya’ya, 1951’de Romanya’ya, 1955’de Polonya’ya ve 1960’de Almanya’ya ulaşmıştır. Son zamanlarda Fransa ve İtalya’da görüldüğü de bildirilmiştir. 2019 yılında Türkiye’de Kars’ın Sarıkamış ilçesinde ve Allahuekber Dağları’nda  ilk kez görülmüştür.

COVID-19 ARA TÜRÜ MÜ?

Prof.Dr. Çağan Şekercioğlu’nun açıklamalarına göre, rakun köpekleri yaşadığı bölgede, küçük memeliler ve diğer canlıları yiyerek hayatını sürdürür. Bölgedeki tilki, vaşak, porsuk gibi orta boy memelilerle rekabet içindedir.

Almanların corona kampanyasından sorumlu Virolog Christian Drosten, bu köpeklerin Covid-19’u insanlara geçiren ara memeli türü olabileceğini belirtmiştir.

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

mitomani nedir

Mitomani Nedir?

şili bilgi rehberi

Şili Bilgi Rehberi Şili’ye Dair Her Şey