in

BayıldımBayıldım

Norveç Kralı Ragnar Lothbrok Kimdir?

Ragnar Lothbrok

İngiltere ve Fransa’nın belası, Büyük Heathen Ordusu’nun babası ve efsanevi kraliçe Aslaug’un sevgilisi, Ragnar Lothbrok efsanesi neredeyse bir milenyum boyunca hikaye anlatıcıları ve tarihçileri büyüledi. On üçüncü yüzyılın İzlanda destanlarında ölümsüzleştirilen efsanevi İskandinav lideri, uzun zamandan beri ünlü televizyon dizisi ‘Vikingler’ aracılığıyla büyük bir kitleye ulaştı ancak Ragnar’ın gerçekten var olup olmadığı hakkında birçok şüphe var.

Ragnar Lothbrok Efsane mi Tarih mi?

Ragnar’ın kendisi, geçmişimizin en uzak noktalarında, efsane ve tarih arasında köprü kuran koyu gri renktedir. Hikayesi, sözde ölümden 350 yıl sonra İzlanda’nın Ozanları tarafından anlatıldı. Üstelik Guthrum’dan Büyük Cnut’a kadar birçok kral ve lider, Ragnar’ın soyundan geldiğini iddia etti. Efsaneye göre, Kral Sigurd Hring’in oğlu Ragnar’ın üç karısı vardı. Ragnar’ın karılarından üçüncüsü olan Aslaug, ona Kemiksiz Ivar, Bjorn Ironside ve Sigurd Yılan Gözü adında üç adet evlat verdi ve üçü de boy ve şöhrette ondan daha fazla şöhrete sahip oldu.

Ragnar Lothbrok Seferleri ve Ölümü

Böylece Ragnar, yeni bölgeleri fethetmek ve oğullarından daha iyi kanıtlamak için İngiltere’ye sadece iki gemi ile yelken açtı. Ragnar, Kral Aella kuvvetleri tarafından kıstırıldı ve 865 Büyük Heathen Ordusu’nun gelişini önceden bilen Kral Aella tarafından bir yılan çukuruna atıldı. Sonrasında ise o ünlü sözünü söyledi: “Küçük yılancıklar, yaşlı domuza acı çektiriliyor. ” Gerçekten de, 865’te İngiltere, şu anda kalıntıları Repton’da toplu bir mezarda yer alan ve o zamana kadarki en büyük Viking istilasına maruz kaldı.

Ragnar’ın Varlığına Dair Kanıtlar

Ragnar’ın şimdiye kadar yaşamış olduğunu gösteren kanıtlar azdır, ancak bu kanıtlar çok önemlidir. Özellikle seçkin bir Viking akıncısına iki referans, M.S. 840’da yazılan Anglo-Sakson Chronicle’da görünür: Bu kitapta Ragnar’ın ismi ‘Ragnall’ ve ‘Reginherus’ olarak geçer. Kemiksiz Ivar ve Dublin’in Imár’ının aynı kişi olarak kabul edildiği gibi, Ragnall ve Reginherus’un Ragnar Lothbrok olduğuna inanılıyor. Bu ünlü savaş lordunun Fransa ve İngiltere kıyılarına yağmalarda buluğundu biliniyor. Dönemin Fransa Kralı Kel Charles tarafından bir parça toprak ve bir manastır ile ödüllendirildiği belirtiliyor.

Koronayı Yenen İlk Avrupa Ülkesi Norveç Oldu! İşte Detaylar.

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saygısızlık

Saygısızlık: İlişkiyi Bitiren Hatalar Ve Çözümleri

Aids semptomları

AIDS Semptomları ve Tedavisi