in

Putin Abd’nin Çekilme Kararı Hakkında Konuştu

putin

Putin Abd’nin Çekilme Kararı Hakkında Konuştu başlıklı gündeme dair derlediğimiz habere hoş geldiniz ShallWe takipçileri. Rusya lideri Vladimir Putin Suriye gündemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Putin Abd’nin Çekilme Kararı Hakkında Konuştu

Rusya lideri yaptığı basın açıklamasında kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Abd Başkanı Trump’ın Suriye’de Deaş terör örgütünün yenildiğine dair yaptığı açıklamalara dair konuşan Putin, bu bilgiyi doğruladı. Ancak yine de Deaş militanlarının Suriye topraklarında yeniden örgütlenmesi tehdidinin bulunduğunu belirtti.

Bölgedeki Amerikan Varlığı

Rusya lideri Suriye topraklarında Amerikan ordusunun bulunmasının yasal olmadığını belirtti. Yakın tarihe dair hatırlatmalarda bulunan Rus lider, Amerika’nın çok daha önceden Afganistan’dan da çekilme kararı aldığını, fakat hala bölgede faal olduğuna değindi.

Beşar Esad İle Anayasa Konusunda Anlaşmaya Varıldı

Rusya lideri, İstanbul’da katıldıkları zirvede diğer katılımcı devletler ile Suriye lideri Esad’ın yeni anayasa için çalışacak komisyon üyeleri konusunda anlaşmaya vardığını söyledi. Görüşmede alınan kararların Rusya, Türkiye, Almanya, Fransa ve İran tarafından kabul edildiğini, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın da istemeyerek de olsa alınan kararları onayladığının altını çizdi.

Orta Doğu’da Amerikan ordusunun varlığı yeni değil. Soğuk Savaş yıllarında Orta Doğu ülkeleri üzerinde Sovyet nüfuzunun artmasıyla Amerika da bölgede çeşitli askeri ve istihbarat çalışmaları yürütmeye başlamıştı. Sovyet yanlısı Baas Partisi liderlerinin pek çok Arap ülkesinde yönetimi ele geçirmesi, bölgedeki petrol yatakları üzerindeki Sovyet-ABD çekişmesini de alevlendirdi. 2000’li yılların başında Amerika’nın Irak’ı işgal etmesi, bölgedeki kontrolün artık Amerika’ya geçmesinin önünü açtı. Ancak zaman içerisinde Amerikan halkında da bu konuda ciddi muhalif hareketler meydana geldi ve ABD hükümetleri artık Orta Doğu’dan çekilme kararını gündeme getirmeye başladılar.

 

Uğur Dayanıklı Tüketim Malları Konkordato İstedi.

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uğur dayanıklı tüketim malları konkordato

Uğur Dayanıklı Tüketim Malları Konkordato İstedi.

Libidoyu arttıran besinler

Libidoyu Arttıran Besinler