Oyun

Punk Kültürü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Selamlar arkadaşlar. Umarım sağlığınız, sıhhatiniz yerindedir, güzel bir gün geçiriyorsunuzdur. Bugün sizlerle kitaplarda, dizilerde, filmlerde ve özellikle oyunlarda sıkça karşımıza çıkan Cyberpunk, Steampunk gibi sonuna “…punk” şeklinde takı alan terimlerden bahsetmek istiyorum. Punk aslına bakarsanız kelime anlamıyla alışılmışın dışına çıkmak, aykırı olmak demektir. Bizim konumuzdaki punk takılı kelimeler ise şu anki dünyamızdan çok farklı, retro-futuristik alternatif evrenleri temsil ediyor. Bilim kurgunun, oyun dünyasının vaz geçilmezi olan bu türleri gelin hep birlikte inceleyelim. Punk Kültürü hakkında bu yazısı için Talha Erzincanlı’ya teşekkür ederiz.

Punk Kültürü: Cyberpunk

Cyberpunk 2077 oyunu ile iyice popüler olan bu tür genellikle yakın geleceği yüksek teknolojili distopik bir gelecek olarak kurgulayan bu tür en bilinen ve polüler bilim kurgu türüdür. Mottosu “yüksek teknoloji ama düşük yaşam standartı” olan bu türde toplumun kenarına itilmiş karakterler marjinalleştirilir ve yabancılaştırılır; teknolojinin vahşice yükselmesiyle toplum ve insan yozlaşır. En bilinen örnekleri ise Matrix serisi, Blade Runner ve başta belirttiğim gibi Cyberpunk 2077.

Punk Kültürü: Steampunk

En çok hayran kitlesine sahip retro-futuristik alt-türdür. Viktoryan estetiğinin modern teknoloji ile birleşmesi olan “Neo-Viktoryanizm” olarak da isimlendirilen bu türün edebiyattaki ilk örnekleri 1987’de verilmeye başlanır. Bu türde gelecekteki makinalar tıpkı sanayi devriminin başındaki gibi buhar gücü ile çalışır. Bioshock serisi, Dishonored bu türün en bilinen ve en güzel örneklerindendir.

Punk Kültürü: Dieselpunk

1.Dünya Savaşı ile 2. Dünya Savaşı arası dönemdeki sanat estetiğini temel alan bu türün çok metalik ve karanlık bir atmosferi vardır. Naziler, Sovyetler sürekli olarak karşımıza çıkar. Benzin (hala olduğu gibi) insanlığın en önemli yakıt kaynağıdır. Wolfenstein serisi en nefis örneğidir. Ayrıca bu türde bir yapıt olan Amazon dizisi The Man in the High Castle vardır ki kesinlikle tavsiye ederim.

Atompunk

İşte benim gözbebeğim. 1945-1965 arası 3. sanayii devrimi öncesi modernizmi, atom çağı, jet çağı, uzay çağı, kominizim ve Sovyet estetiği …vb ilgili temaları içeren kurgu türüdür. Nükleer reaktörler her yerdedir. Arabanızda, buzdolabında, robotlarda… Bu tür, yıl kaç olursa olsun sanki size 1950’lerin Amerika’sında olduğunuz hissini uyandırır.En muazzam örneği Fallout serisidir. Raypunk, Biopunk, Clockpunk gibi daha birçok alt tür olsa da en sık karşımıza çıkan türler bunlardır. Siz de benim gibi alternatif, retro-futuristik yapıtları seviyorsanız bu başlıklar üstünden hoşunuza gidecek birçok yapıt bulabilirsiniz.

Oyun Türleri: Bölüm-1

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu