in

Pump Dump Kavramları: Kripto Paralar Hakkında Bilinmeyenler

pump dump

Kripto paralarda birçok üçkağıt ve hile bulunmaktadır fakat bunların gerçekten pek azı Pump Dump denen kavram kadar kadar aldatıcıdır. Pump ve Dump’ın bir diğer önemli özelliği ise, kripto para piyasasında en dikkat çekici numaralardan biri olmasıdır. Bu numarada hızlıca kar etme niyetinde olan ve düşünmeden hareket etmek isteyen bireyler hedef alınır. Söz konusu kavram, günümüzde mevcut olan birçok piyasada illegaldir fakat genel olarak herhangi bir düzenlemeye tabi olmayan kripto paralarda oldukça sık bir şekilde görülen bir durumdur. Kısaca ifade etmek gerekirse, kripto para piyasaları dolandırıcılar ve hilebazlar için harika bir oyun alanıdır.

Pump Dump Nedir?

Pump ve Dump’ın oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilebildiğini söyleyebiliriz. Gerçekten popüler olmayan kripto paralara ilişkin  haberler, bazı kişiler ve gruplar tarafından hususi olarak öne çıkarılır ve yatırımcılar yanıltılmaya çalışır. Böylece bu işleminin ilk aşaması olan “Pump” bölümü gerçekleştirilmiş olur.

Pump Dump Kavramında Taraflar

Pump ve Dump kavramında iki taraf bulunur. Kripto paraların değerinin yükselmesi için çaba harcayan kişiler ve bu kişilerin öne sürdüğü sahte haberlerden etkilenen saf yatırımcılar bulunur. Pompacılar, kripto para birimi yeterli değere ulaşınca ellerindeki tüm kripto paraları satar ve yüksek karlar elde etmiş olurlar ve operasyonun ikinci ve son aşaması olan “Dump” bölümü de gerçekleşmiş olur. Böylece yalancı yatırımcılar büyük karlar elde edebilir.

Pump ve Dump’ın Farkına Nasıl Varılır?

Pump ve Dump’ı Pump bölümünün en yüksek noktasında fark etmek çok rahattır. Bu aşamada düşük sermaye oranı, düşük alım satım hacmi ve sözü edilen kripto paranın bir anda değer kaybetmeye başlamasından durumu oldukça net bir şekilde kavrayabilirsiniz. Hatta bahsi geçen  kripto para birimini almak niyetinde olabilirsiniz fakat herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce gerçekten iyi  bir araştırma yapmalısınız.

Kripto paralarda yaygın olan bu hileyi zarar etmeden de fark etmek mümkündür. “Pump” işlemi yapmak için yüksek miktarda pazar payına ihtiyaç vardır. Bu nedenle bu hileyi yapacak kişiler, işlemlerini gerçekleştirmek için günler ve hatta haftalar öncesinden çok yüksek miktarda söz konusu kripto paradan almaya başlarlar. Eğer bir kripto para biriminin çok kısa süre içinde fazla miktarda alınıp satıldığını fark ettiyseniz, Pump ve Dump’ı saptamış olabilirsiniz.

Fud ve Fudster Nedir?

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Covid19 Salgınında Bahçe

Covid19 Salgınında Bahçe İşleri Nasıl Yapılır?

Şanlı otuz yıllarında zor ekonomik yeniden yapılanma

Şanlı Otuz Yıllarında Zor Ekonomik Yeniden Yapılanma